Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Doktor Wieczorek pisze nową historię szpitala


Lekarze szpitala w Szczytnie piszą nową historię placówki. W pracowni endoskopowej odbyło się pierwsze badanie ultrasonografii endoskopowej [EUS]. Zabieg przeprowadził lekarz Dominik Wieczorek. Co ciekawe takie zabiegi w naszym województwie wykonuje się jedynie w szpitalu MSWiA w Olsztynie.



- To już 21 wiek – mówi z uśmiechem Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Dysponujemy świetnym sprzętem i znakomitymi lekarzami, którzy wiedzą, jak go wykorzystać. Wykonane po raz pierwszy badanie to forma USG „od środka” - wyjaśnia dyrektor Kostrzewa. - Lekarz ma lepsze pole widzenia, dostrzega więcej szczegółów. Jakość obrazu jest znakomita. Dzięki temu można dostrzec już bardzo wczesne zmiany i w porę zareagować na przykład odsyłając pacjenta do ośrodka onkologicznego.


Reklama

 

Sam sprzęt kosztował ponad pół miliona złotych, z których 300 tys. wyłożył samorząd powiatowy. Pozostałą kwotę szpital wysupłał sam.

 

- Rozłożyliśmy ją na raty – mówi dyrektor Kostrzewa. - Ten sprzęt to mercedes. Ale mamy też doskonałych „kierowców”, którzy mają odpowiednie certyfikaty i umiejętności. Dlatego wiem, że takie połączanie będzie z korzyścią dla pacjentów naszego powiatu.

 

16 maja (tego dnia obył się pierwszy zabieg w historii szczycieńskiej placówki) tym „mercedesom kierował” lekarz Dominik Wieczorek.

 

- Jest to forma USG, ale zaglądamy do pacjenta od wewnątrz – mówi doktor Wieczorek. - Dzięki temu możemy na przykład doskonale obejrzeć trzustkę, bo ten narząd z zewnątrz jest naprawdę trudno dostępny. Łatwiej dostrzec zmiany, nawet te niewielkie, można też pobrać wycinki do badań. Taka szybka i dokładna diagnoza to dla wielu szansa na życie – dodaje.

Reklama

 

Oprócz diagnozy sprzęt można wykorzystywać też do zabiegów.

 

- Jest mniej inwazyjny, dzięki czemu pacjent szybciej wróci do pełnej sprawności – dopowiada doktor Dominik Górski, zastępca dyrektora szpitala w Szczytnie. - Ultrasonografia endoskopowa (EUS, endosonografia) to metoda badania przewodu pokarmowego łącząca ocenę endoskopową i ultrasonograficzną. Za pomocą specjalnego endoskopu wyposażonego w głowicę USG wykonuje się badanie wnętrza przewodu pokarmowego, jego ścian i sąsiadujących narządów. EUS umożliwia obrazowanie ściany przewodu pokarmowego i narządów przylegających do przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz odbytnicy. Podczas badania można wykonać również zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne, takie jak drenaż torbieli trzustki czy biopsja zmian w trzustce – dodaje.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama