Odzież robocza ma na celu zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa oraz komfortu w trakcie wykonywania pracy. Jak wyglądają w tym kontekście obowiązki pracodawcy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży roboczej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkiem każdego pracodawcy jest wyposażenie zatrudnianych pracowników w środki ochrony indywidualnej, które będą adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Prawo nie reguluje zatem tego, jaką odzież roboczą mają otrzymać pracownicy, ponieważ pracodawca powinien ustalić to na podstawie oceny ryzyka dla danego stanowiska pracy. Co więcej, przepisy BHP nie określają także tego z jaką częstotliwością należy wymieniać odzież roboczą, ponieważ regulują jedynie, że środki ochrony indywidualnej mają zapewniać bezpieczeństwo. W praktyce wymiana powinna następuje zgodnie z wewnątrzzakładowymi ustaleniami, jednak należy w tym przypadku pamiętać, że odzież robocza spełnia swoją rolę jedynie wtedy, gdy jest pozbawiona wad i uszkodzeń.
Wybierając odzież roboczą dla swoich pracowników należy wziąć pod uwagę nie tylko ich bezpieczeństwo, ale również komfort wykonywania obowiązków zawodowych. W związku z tym ubrania powinny być dopasowane zarówno do specyfiki wykonywanej przez nich pracy, jak i indywidualnych potrzeb i preferencji. Kolejną ważną kwestią jest jakość, co odnosi się zarówno do rodzaju zastosowanych materiałów, jak i wykonania. Dobrym rozwiązaniem może być zatem wybór odzieży renomowanych producentów, którą można znaleźć pod hasłem: ubrania robocze - Dawpol BHP. W tym miejscu należy także podkreślić, że jakość odzieży ochronnej jest ważna nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale również wygody użytkowania oraz trwałości. Ta ostatnia kwestia jest o tyle istotna, że bezpośrednio wpływa na częstotliwość przekazywania odzieży roboczej, a co za tym idzie koszty ponoszone przez pracodawcę.
Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko przekazanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla pracowników, ale również przeszkolenie ich w zakresie ich użytkowania. Co więcej, pracodawca może również egzekwować korzystanie z odzieży roboczej, a w przypadku, gdy jest ona zapewniana pracownikom nakładać kary za jej brak. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia ich bezpieczeństwa, jak i obowiązujących przepisów BHP, a co za tym idzie ewentualnych kar. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku kontroli bądź wypadku w trakcie pracy za ewentualne nieprawidłowości ukarany może zostać zarówno pracownik, jak i zatrudniająca go firma.
Podsumowując należy stwierdzić, że będąc odpowiedzialnym pracodawcom należy zapewnić zatrudnianym pracownikom wysokiej jakości odzież ochroną, która będzie adekwatna do zagrożeń występujących na ich stanowiskach pracy. Poza tym wpływa ona na komfort wykonywania obowiązków zawodowych, a co za tym idzie wydajność.
Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...
Kamil
2025-07-03 22:04:59
O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40
Rak Szlachetny
2025-07-03 20:30:49
Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.
senior
2025-07-03 18:55:26
Brawo! Popieram
Robert Częścik
2025-07-03 18:45:55
Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.
Polak
2025-07-03 18:13:21
Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.
Śmieszek
2025-07-03 13:26:15
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53