Niedługo, bo w lutym przyszłego roku Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna obchodzić będzie jubileusz 25-lecia istnienia. Warto więc przyjrzeć się nieco jej działalności, szczególnie tej części zwanej podstrefą, która znajduje się tuż poza granicami miasta.
Powierzchnia szczycieńskiej podstrefy to 42 hektary gruntów przeznaczonych do gospodarczego wykorzystania. Teren został podzielony na działki, z których obecnie 15 jest udostępnionych przedsiębiorcom.
Obejmują one 13,5 ha, co oznacza, że wolnego miejsca jest jeszcze sporo. Chociaż profity płynące dla przedsiębiorców, miały być ograniczone czasowo, to wciąż jednak inwestowanie w strefie jest korzystne.
- Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Kwota tego zwolnienia zależna jest od kwoty inwestycji i wielkości przedsiębiorstwa. I tak: mikro i mały przedsiębiorca może otrzymać zwolnienie w kwocie 70% wartości inwestycji, średni w kwocie 60% wartości inwestycji, duży w kwocie 50% wartości inwestycji – wyjaśnia rzecznik W-MSSE.
Obecnie na terenie Podstrefy Szczytno ważne zezwolenia i decyzje o wsparciu posiada 11 firm. Są to:
ABCAN sp. z o.o.
FORTRESS POLAND sp. z o. o.
PPH SAS Andrzej Świderski
SMILE sp. z o.o.
Doradca Komplex sp. z o.o.
Sanit-Plast Filipczak sp. j.
Stolarnia Mazurska Marcin Berkowski
PPHU AUTO-TECH-Robert Nieskórski
Mackiewicz Prefabrykacja sp. z o.o.
PPHU "KEFAS" Łukasz Borowski
MIESZAŁA SYSTEM sp. z o.o.
Firmy, które mają ważne zezwolenia na działalność zatrudniają łącznie 450 osób. Na terenie Podstrefy działa jeszcze Cecto Poland sp. z o.o. Jest też jeszcze Atis sp. z o.o. ale firma ta obecnie wystawiła na sprzedaż swą nieruchomość. Z prowadzenia działalności w podstrefie wycofały się dwa zakłady – Frenoplast S.A. w 2011 roku i Paech sp. z o.o. w 2015 r.. W ich miejsce działają obecnie inne przedsiębiorstwa.
Warto może także przypomnieć, że w chwili tworzenia, W-MSSE składała się z trzech podstref, znajdujących się wyłącznie w obrębie naszego województwa. W ciągu minionych lat jej „stan posiadania” znacznie się powiększył, podstref zrobiło się dużo, dużo więcej, a spora ich część połozona jest poza naszymi granicami, głównie w Mazowieckiem.
- Zainteresowanie inwestowaniem w Podstrefie Szczytno nie odbiega od innych regionów. W ostatnim okresie decyzje o wsparciu wydaliśmy dwóm firmom – jednej w 2020 r. i jednej w tym roku. Najnowszą decyzję o wsparciu w Podstrefie Szczytno wydaliśmy 12 sierpnia tego roku firmie PPHU "KEFAS" Łukasz Borowski – informuje rzecznik W-MSSE.
Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...
Kamil
2025-07-03 22:04:59
O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40
Rak Szlachetny
2025-07-03 20:30:49
Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.
senior
2025-07-03 18:55:26
Brawo! Popieram
Robert Częścik
2025-07-03 18:45:55
Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.
Polak
2025-07-03 18:13:21
Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.
Śmieszek
2025-07-03 13:26:15
Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.
Phi
2025-07-02 11:50:52
No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!
Szczery demokrata
2025-07-02 06:23:58
Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.
Polak
2025-07-01 12:42:54
Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa
zły
2025-07-01 07:37:53