Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Co kryją wielbarskie bagna?


Być może – 70-tonowy wóz opancerzony z czasów II wojny światowej, a niewykluczone, że i starsze wojskowe artefakty kryje w sobie bagienny teren w okolicach Wielbarka. Chce się o tym przekonać nowe stowarzyszenie o nazwie Śladami Historii.


Pomysłodawcą utworzenia sformalizowanej organizacji jest Radosław Wróblewski, prywatnie kierownik robót w jednej z firm olsztyńskich.

Radosław Wróblewski.

 

- Zaczęło się od wspólnych zainteresowań grupy znajomych – opowiada. - W towarzyskim gronie lubiliśmy zwiedzać różne, historycznie znane miejsca w naszym regionie, województwie, ale głównie w powiecie szczycieńskim. To zwiedzanie budziło ciekawość odnośnie do dziejów poszczególnych miejsc, budynków, obiektów, a od tej ciekawości prosta już droga wiodła do tego, by te dzieje zebrać do kupy, zgromadzić, utrwalić.

 

Tego rodzaju inwentaryzację ośmioosobowa grupa pasjonatów tworzy już od ubiegłego roku.

 

- Koncentrujemy się przede wszystkim na tych obiektach, między innymi kamienicach, które przetrwały wojnę. - Robimy zdjęcia, kręcimy filmy, określamy lokalizację i nanosimy na mapę, którą tworzymy. To nie tylko kamienice, budynki, ale i inne wojenne pozostałości, typu bunkry, reszty szczycieńskiej fortyfikacji leśnej. Zajmujemy się też kościołami, np. szczycieńskim ewangelickim, który jest najstarszym w Szczytnie. Trudno wymienić wszystkie obiekty i miejsca o znaczeniu historycznym, bo jest ich naprawdę bardzo, bardzo dużo, a nie są, nigdy nie zostały jakoś sensownie i zbiorczo zinwentaryzowane. Dlatego chcemy, na początek, przygotować interaktywną mapę, na wzór tej googlowskiej i wskazać na niej możliwie jak największą liczbę takich właśnie obiektów i miejsc. Mogłaby ona świetnie służyć turystom.

 

Pan Radosław podkreśla, że grupa prowadzi swój kanał na portalu youtube, na którym publikuje nagrania i opowieści o często zupełnie zapomnianych miejscach i zdarzeniach. - Ten kanał istnieje zaledwie od miesiąca, jak stowarzyszenie, więc w wyszukiwarce nie zajmie czołowego miejsca. Trzeba wpisać „Śladami Historii”, dopisać Szczytno i to powinno wystarczyć, by nasz kanał znaleźć (np. link: https://youtu.be/Z00QN-FtrFg).

 

Historyczno-lokalne zainteresowania grupy pasjonatów znane były wcześniej. Tzw, pocztą pantoflową dowiedział się o nich pewien mieszkaniec naszego powiatu.

 

- Zwrócił się do nas z sensacyjną wręcz informacją. I ona sprawiła, że z grupy pasjonatów przeistoczyliśmy się w sformalizowane stowarzyszenie – opowiada pan Radosław.

 

Rejestracja w Starostwie Powiatowym nastąpiła nie tak dawno, bo 11 marca, a wszystko po to, by móc prowadzić poszukiwania lege artis. - Pewien pan opowiedział nam o czołgu czy też podobnym pojeździe bojowym, który ma być utopiony w bagnach nieopodal Wielbarka. Wspominał, że pojazd ten był niemal cały widoczny jeszcze kilka lat po wojnie, że jako dziecko osobiście go widział, a okoliczni rolnicy próbowali rozebrać na części.

 

Niewykluczone, że jakieś elementy zabrano, ale z pewnością nie jest łatwo zdemontować taką potężną maszynę i to w niedostępnym terenie. Według naszego rozmówcy, jeszcze dwa czy trzy lata temu, w okresach suszy, gdy obniżał się poziom wody, ponad nią dostrzec można było i zarys lufy czy nawet włazu. Przez lata, zważywszy na teren bagnisty, ten pojazd zapewne zapadł się głębiej. Weryfikacja tej informacji i ewentualne odszukanie pojazdu, a może nawet jego wydobycie, stało się teraz naszym niemal głównym celem.

 

I dla jego realizacji konieczne było sformalizowanie organizacji i podjęcie oficjalnych działań. Choć czasu upłynęło niewiele, to sporo udało się już stowarzyszeniu osiągnąć. Mają zgodę właściciel terenu czyli Lasów Państwowych, nawiązali współpracę z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który – a wszystko na to wskazuje – również wyda zgodę na prowadzenie poszukiwań. Działania stowarzyszenia patronatem objęło też Muzeum Wojska Polskiego.

 

- Na początek staramy się zweryfikować tę informację. I wiele wskazuje na to, że w tej legendzie tkwi wcale niemałe ziarnko prawdy. Legendzie, bo o tym, że w powiecie jakiś czołg tkwi w jeziorze, mówiło się od lat. Na inne, konkretniejsze działania, potrzebujemy jeszcze i wielu pozwoleń, i trochę czasu. Niemniej, jestem przekonany, że prędzej czy później nabierzemy pewności co do istnienia tego pojazdu, a może i tak się zdarzy, że ta wielka maszyna wojenna stanie się turystyczną atrakcją. Może nawet w Szczytnie, gdyby wszystko się powiodło.

 

Stowarzyszenie i jego działania to tylko jedna sfera historycznych zainteresowań Radosława Wróblewskiego.

 

- Od sześciu lat jestem też, można powiedzieć, dokumentalistą. Filmuję porzucone, niszczejące obiekty, a filmy publikuję też w youtube, na kanale URBEX projekt. Często się przy tym zastanawiam, jak bardzo musimy być bogatym krajem, że stać nas na takie marnotrawstwo. Los tych obiektów to już też historia.

 

 

Fot. Śródleśne rozlewisko, które – być może – kryje w sobie czołg lub inny wóz bojowy z czasów II wojny światowej.

 

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Słynna kraina.

Wraki skradzionych samochodów.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama