Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Anna Kordek - pani prezes ochotnik


Anna Kordek została pierwszą w historii naszego powiatu panią prezes jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wygrała wybory w OSP Wesołowo. Zastąpiła na tym stanowisko Mariusza Kowalczyka, które ze względów prywatnych zrezygnował z tej funkcji. - Gdzie mężczyzna nie może, tam babę pośle – śmieje się pani Ania, która choć zaskoczona, podjęła się tego wyzwania. Druhna Anna to czynna strażaczka. Na koncie ma już ponad 30 wyjazdów.Prywatnie Anna Kordek to 40-latka, która jest szefową kuchni w ośrodku wypoczynkowym. Z Wesołowem związana jest od 20 lat. Przyjechała tu za mężem Januszem, którego poznała w... ośrodku wczasowym, w którym pracowała. To zawodowy żołnierz. - Ja pochodzę z niewielkiej wsi Mycyny koło Olsztynka – mówi Anna Kordek, mężatka już od 16 lat. Wspólnie wychowują dwóch synów 14-letniego Dominika i 11-letniego Szymona.

 

Kto pierwszy wstąpił do OSP Wesołowo: mąż, czy pani?

 

Mąż. Ja, jak wiele kobiet z Wesołowa, byłyśmy raczej takimi kobietami od kuchni (śmiech). W pewnym momencie naczelnik naszej jednostki Krzysztof Żokowski zaproponował i nam wstąpienie do straży, założenie munduru. Nie zastawiałyśmy się nawet chwilę. Było to sześć lat temu.

 

Od zwykłej strażaki do prezesa jednostki w sześć lat, spektakularny przeskok... Co pani takiego zrobiła, że zyskała aż takie zaufanie?

 

(śmiech) Gdzie mężczyzna nie może, tam babę pośle. Sama byłam tym bardzo zaskoczona. Z prezesury z powodu spraw osobistych zrezygnował Mariusz Kowalczyk, bo jak mówił - nie chciał być prezesem jedynie na papierze. Moją kandydaturę podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego zgłosił naczelnik. Broniłam się przed tym. Nie chciałam. Mówiłam, że na to stanowisko kobieta się nie nadaje. Przekonywali, namawiali i uległam. Do dziś słyszę te słowa: „Anka, jesteś tak wygadaną i otwartą osobą, że na pewno dasz sobie radę”. Czy dam? To pokaże czas.

 

Kobiety w straży to mimo wszystko rzadkość...


Reklama

 

Oj, nie zgodzę się z panem. To już raczej stereotyp. Dla przykładu w naszej jednostce jest 30 druhów, w tym 9 pań. Co więcej, aż cztery kobiety jeżdżą regularnie do akcji. To Małgorzata Agnieszka Oleksik, Małgorzata Ewelina Oleksik, Monika Zawrotna i ja. Od razu uprzedzę pana pytania, Małgorzaty to nie siostry. Dodajemy im ich drugie imiona, aby wiedzieć, która wyjechała do akcji. Sama od początku swojej przygody z OSP mam ponad 30 wyjazdów. Niczym nie ustępujemy mężczyznom.

 

Niczym?

 

Dokładnie tak, niczym. Gdy jedziemy na akcję to tratowane jesteśmy, jak mężczyźni. Nikt tam nie patrzy, że kobieta ma umalowane paznokcie, makijaż czy tipsy. To się nie liczy. Działamy, ratujemy ludzkie życie, dobytek. Jak trzeba to bierzemy widły, przerzucamy siano, czy słomę, przelewamy ją wodą. Rozwijamy węże. Bywa ciężko, ale w danym momencie nikt tego nie czuje. Najważniejsze jest nieść skuteczną pomoc. Ale faktem jest chyba też to, że kobiety inaczej reagują na takie wyjazdy niż mężczyźni. Jest w nas więcej adrenaliny. Czasami syrena, sms alarmowy odrywa nas dosłownie od garów. Pędzimy do remizy, nie wiedząc, co nas tam czeka, dokąd będziemy jechali i z czym się zmierzymy.

 

Pamięta pani swoją pierwszą akcję?

 

Pierwszej nie pamiętam, ale największe wrażenie zrobiło na mnie to, gdy musiałem na strażackim wysięgniku wjechać na sporą wysokość, gasić pożar, a potem zdejmować dachówki z płonącego domu. Było to w ubiegłym roku w Kucborku. Takie akcje zostają w głowie, bo widzi się ogrom tragedii, i żywioł, który niszczy wszystko.

Reklama

 

Dlaczego ludzie tak chętnie wstępują do OSP?

 

Bo jest tu niepowtarzalna atmosfera. Dla wielu to druga rodzina. Zapraszam w nasze szeregi, każdy może się przekonać o tym na własnej skórze, bo OSP są w każdej gminie i w każdej większej miejscowości.

 

Jakie będą pierwsze decyzje nowej pani prezes?

 

(śmiech) Na razie dopiero przetrawiłam to, że nim zostałam. Nie zastanawiałam się nad tym. Ale na pewno będziemy uderzać do firm, instytucji i szukać środków na modernizację naszego umundurowania, sprzętu... potrzeb jest sporo. Ale nie ma też co narzekać. Dysponujemy średnim samochodem gaśniczym.

 

Kto wchodzi w skład zarządu jednostki?

 

Naczelnik - Krzysztof Żokowski, sekretarz Małgorzata Agnieszka Oleksik, skarbnik Sławomir Sędziński, członek zarządu Janusz Kordek oraz przewodnicząca komisji rewizyjnej Monika Zawrotna.

 

A prywatnie, jakie hobby ma pani prezes OSP Wesołowo?

 

Spełniam się zawodowo i rodzinnie. To moje największe hobby (śmiech). Uwielbiam spędzać czas z rodziną.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama