W niedzielę, 27 sierpnia, jednostka OSP KSRG w Pasymiu świętowała 75 lat istnienia. - Ale historia straży w Pasymiu sięga 1889 roku – mówi Tomasz Błaszczak, prezes OSP Pasym. - Jest to udokumentowane – dodaje. W niedzielę wyróżniono też Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. OSP Pasym to jedna z prężniej działających jednostek. Rocznie do akcji wyjeżdża grubo ponad 100 razy.
Najstarszym członkiem jednostki jest w tej chwili druh Jan Piotrowski, któremu w przyszłym roku stuknie 55 lat służby.
- Co się zmieniło przez ten czas? Wszystko – mówi z uśmiechem. - Mundury, sprzęt, podejście... Dziś strażak ochotnik niczym nie ustępuje strażakowi zawodowemu. Ten sam sprzęt, te same kursy, szkolenia. Tylko inne pieniądze (śmieje się). Zaczynaliśmy wozami zaprzężonymi w konie. Beczki, pompy. Trudno to dziś nawet opisać, bo młodzi nie zrozumieją.
Obecna OSP Pasym powstała 5 maja 1948 roku z inicjatywy Aleksandra Dudy, jej pierwszego naczelnika. Dziś to nowoczesna jednostka, która może poszczycić się największą liczbą wyjazdów w powiecie.
- Średnio to 120 akcji w roku – mówi druh Romuald Małkiewicz, naczelnik jednostki. - Specyfika prowadzonych działań ciągle się zmienia. Najwięcej jest dziś wyjazdów do wypadków. Szkolimy się, by niesiona pomoc była profesjonalna i jak najbardziej skuteczna.
Te słowa potwierdza prezes jednostki Tomasz Błaszczak.
- Gdy 25 lat temu wstępowałem do straży nie było tylu kursów, szkoleń, wymogów – wspomina. - Dziś każdy strażak swoje umiejętności musi potwierdzić egzaminem, wiedzą. Bez tego nie może pojechać do akcji. Właściwie niczym już nie odbiegamy od zawodowców. Jesteśmy profesjonalistami. Wiemy, jak obsłużyć najbardziej skomplikowany sprzęt, znamy procedury. To daje gwarancję fachowej pomocy.
W tej chwili OSP Pasym liczy 62 druhów. Przy jednostce działa też 24-osobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której dowódcami są Błażej Drewniak i Angelika Przecioska.
- Bardzo cieszymy się, że dzieci tak lgną do straży pożarnej – mówi z uśmiechem prezes Błaszczak. - To przyszłość, o której trzeba pamiętać. Mundur, atmosfera, ale też bycie w grupie to chyba sprawia, że dzieci chcą wkładać strażacki mundur i uczyć się nieść pomoc innym.
Podczas 75-lecia strażacy nie zapomnieli też o swoich seniorach. Podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz OSP PASYM odebrali: Stanisław Kuczyński, Henryk Tercjak, Janusz Tomczak, Janusz Szafrański, Jan Piotrowski, Lucyna Kobylińska, Roman Starczak, Gerard Osowski, Kazimierz Oleszkiewicz i Stanisław Gwiazda.
- To ich zasługa, że dziś jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – mówi druh Małkiewicz. - Trzeba inwestować w młodzież, dzieci, ale pamiętać też o historii. Bo tylko takie połączenie daje szanse na sukces.
Zasługi OSP Pasym dostrzegł też zarząd wojewódzki OSP w Olsztynie. Jednostka została odznaczona złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. To niejedyne wyróżnienie jakie trafiło do pasymskiej jednostki. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która w Pasymiu działa od 1998 roku otrzymała proporzec, odpowiednik strażackiego sztandaru.
- Jest to pierwszy proporzec w naszym powiecie – mówi z dumą druh Tomasz Błaszczak. - Bez wątpienia to wyjątkowy dzień dla tych młodziutkich adeptów strażackiej służby.
Proporzec MDP miał blisko 20 sponsorów. Gwoździe wbili między innymi burmistrz Cezary Łachmański, Andrzej Kozikowski (reprezentował radę miejską), Małgorzata i Daniel Sypiańscy, Ryszard Króliczak, Marianna Tańska, Marcin Nowociński, Romuald Małkiewicz, Tomasz Błaszczak, czy Wiesław Szubka...
Obecny zarząd OSP Pasym to:
Prezes -Tomasz Błaszczak
Wiceprezes - Romuald Małkiewicz
Wiceprezes naczelnik - Marcin Skowroński
Zastępca naczelnika - Michał Bany
Skarbnik - Wiesław Szubka
Sekretarz - Małgorzata Drewniak
Gospodarz - Jan Wilamowski
Muza kibel dosłownie Dzięki Burmistrz To za takie Szczytno ja walczyłem .....gdzie muzyka Klenczona ????
2025-05-02 05:22:30
Jestem pod wrazeniem z wizyt u doktora, jest konkretny, można rozwiązywać problem choroby po wypadku wielowątkowo i szukać przyczyny i powiedniego leku. Matematyka jest w tle.
Anna Pajączkowska/Paj
2025-05-01 17:44:42
Gratuluje wyniku ale osobiście mam małe ale. Gmina owszem robi pewne inwestycje itp ale potem w ciągu roku brak jest właśnie środków na dbanie o te inwestycje. Mowa głównie o ścieżkach gminnych. Są mocno zarastane z roku na rok coraz bardziej. Nie sztuka jest więc robienie inwestycji ale potem dbanie o nie odpowiednio. Tu niestety jest gorzej. Gdyby wydawano odpowiednie środki na czyszczenie chodników gminnych to wynik już taki piękny by nie był.
Tytus
2025-05-01 05:23:00
Moc niczego. Brawo jak co roku dno.
Amra
2025-04-30 22:05:13
Jako gazeta niezależna może byście wyjaśnili dlaczego pan burmistrz wysłał całą armię urzędników ,środa , z ulotkami aby popierali Trzaskowskiego ,Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury .
Darek
2025-04-30 18:24:21
Ooooooooo K...a Ale Super gwiazda Już gorszych śmieci to Burmistrz chyba nie mógł znaleźć Ale co tu się dziwić Jaki Burmistrz ,takie gwiazdy
Cezary
2025-04-30 12:54:00
Może wybierzemy najbardziej zarośnięty wysoką trawą plac zabaw?!
Teren gminy Pasym.
2025-04-30 12:33:16
KULSONSKIE miasto to i kulsonskie metody
Kubus
2025-04-30 10:38:48
pierdzenie w stolki za duzą kasę z NASZYCH podatkow. Hiszpania pokazała nam ZEROemisyjniośc, wrocimy do epoki kamienia lupanego i grzania sie w zime krowim łajnem
Kubus
2025-04-30 10:38:00
Smolasty tak znany, że ja go totalnie np nie znam. Ja bym go nazwał Tatuazasty...
Tytus
2025-04-30 08:58:46