Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, we współpracy z funkcjonariuszami ze Szczytna, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Dzięki kilkumiesięcznej, skrupulatnej pracy operacyjnej udało się zatrzymać sześć osób mających związek z przestępczym procederem. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywania oszustw, a pięciu z nich decyzją sądu trafiło do tymczasowego aresztu. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.
Przestępcy posługujący się metodami „na wnuczka” i „na policjanta” działają w bezwzględny sposób, manipulując emocjami swoich ofiar, często seniorów, i pozbawiając ich oszczędności życia. Olsztyńscy policjanci, od kilku miesięcy prowadzący intensywne działania dochodzeniowo-śledcze, w końcu doprowadzili do rozbicia tej grupy.
W ubiegłym tygodniu (02.10.2024 r.), na terenie Warszawy i Łodzi, funkcjonariusze zatrzymali sześć osób w wieku od 31 do 49 lat. Podczas przeszukań znaleziono część skradzionych pieniędzy, biżuterię oraz telefony komórkowe, które służyły do popełniania przestępstw. W jednym z mieszkań odkryto również narkotyki – kokainę, mefedron i tabletki ecstasy należące do 34-latki.
Wśród zatrzymanych znaleźli się tzw. logistycy, odpowiedzialni za organizację całego procederu, oraz odbieraki, zajmujące się odbieraniem pieniędzy od pokrzywdzonych. Dla ukrycia swojej tożsamości, przestępcy używali m.in. peruk i okularów.
Dotychczas ustalono, że grupa oszukała co najmniej 20 osób z całego kraju, a łączna wartość strat wynosi niemal 800 tysięcy złotych. Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności za oszustwa, a 34-latce dodatkowo grozi kara za posiadanie narkotyków.
Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zastosował wobec pięciu osób środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że kolejne osoby w tej sprawie usłyszą zarzuty.
W 2024 roku na Warmii i Mazurach odnotowane zostały 42 przestępstwa dokonane przy użyciu metody „na wnuczka” lub „na policjanta”. Suma strat poniesionych przez ofiary oszustw to prawie 1 400 000 zł. Policjanci zatrzymali do tych spraw 15 osób, z których 13 zostało tymczasowo aresztowanych. Odzyskane zostało też mienie o wartości prawie 500 000 zł.
Oszuści działają różnymi metodami, a ich ofiarami padają osoby w różnym wieku. Przestępcy starają się wywołać na nas presję czasu, chcą, byśmy szybko podejmowali decyzje i nie mieli czasu na zastanowienie się nad tym, co robimy. Zdarza się, że grożą konsekwencjami prawnymi za brak pomocy organom ścigania (np. w przypadku oszustw metodą „na policjanta” lub „pracownika banku”). W przypadku odebrania telefonu z informacją o tym, że nasze pieniądze są zagrożone, że prowadzona jest „tajna” policyjna akcja czy, że członek naszej rodziny spowodował wypadek, zachowajmy szczególną ostrożność!
Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami, należy natychmiast powiadomić policję.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”. Więcej ciekawych informacji, i znacznie wcześniej, przeczytasz w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno". Zachęcamy do lektury. „Widzimy się” w każdy czwartek. Tygodnik dostępny jest w sklepach: sieci Intermarche, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Biedronka, Dino, Lidl... oraz niemal w każdym wiejskim sklepiku w naszym powiecie. „Tygodnik Szczytno” - to się czyta.
Podziwiam i Zazdroszczę. Cuda robicie.
Czającą się jeszcze. .
2024-12-02 23:27:20
Zginął człowiek nie policjant, nie zginął w tragicznych okolicznościach na służbie więc nie ma znaczenia że był policjantem
No
2024-11-30 11:25:20
Czyli bąbelki za darmo a reszta musi płacić. Takie rozwiązanie nie jest dobre. Do Pasymia trzeba dojechać autem a zimą każdy wie jak ta drogą wygląda, lód, śnieg i żadnej odśnieżarki. Kolejna sprawa jest taka że brak jest tam atrakcji dla dzieci, dla dorosłych też nic ciekawego, zwykła pływalnia, brak nawet saun. Dokładanie komuś do prywatnego biznesu to nie jest dobre wyjście. Może burmistrza Pasymia niech wyjmie z prywatnej kieszonki i dokłada znajomemu do interesu.
Dźwierzuciak
2024-11-30 09:44:10
Zawsze był porządnym facetem ! MS
Ulmus
2024-11-29 22:09:30
Ci samorządowcy przecież rządzą tu od kilkunastu lat !
Nikodem
2024-11-29 10:15:24
Sami eksperci w komentarzach, marnują się ci ludzie. Nadają się na dwie rzeczy na ch.. i śmieci. Pozdrawiam.
Ot i co.
2024-11-28 22:32:13
Może ona, może nie ona jak policji nie było na miejscu zdarzenia.
?
2024-11-28 15:09:30
Karolina piękna dziewczyna.
j23
2024-11-28 07:01:34
Nikt nie wspomniał o tym ,że imprezie towarzyszyć będzie morze alkoholu , który jest nieodlacznym przyjacielem szczycieńskich morsów, pewnie nie tylko szczycienskich
Mieszkaniec
2024-11-28 06:42:11
Z górnej półki mandat dać było (1500 zł).
Żeby bardziej zabolało.
2024-11-27 21:15:30