Na razie na teren przy ulicy Przemysłowej w Wielbarku wkroczyli pracownicy UNIBEP S.A. z siedzibą w Bielsku Podlaskim. Ale już w przyszłym roku wkroczą tam żołnierze. Mówi się o 200 na początek, ale finalnie ma być ich nawet 3000. Trwa budowa wojskowych koszar.
Wszystko skazuje na to, że powstanie w Wielbarku jednostki wojskowej jest już pewne. Od trzech tygodni przy ulicy Przemysłowej trwają prace. Na razie budowana jest infrastruktura podziemna, sieci kanalizacyjne, wodociągowe, prądowe i inne media.
Pierwsi żołnierz mają pojawić się tam już drugiej połowie przyszłego roku. Infrastrukturę żołnierskiego miasteczka realizuje firma UNIBEP S.A., która pokonała w przetargu czterech innych oferentów. Utworzenie i wyposażenie wojskowego "miasteczka kontenerowego" w Wielbarku inwestor wycenił bowiem na ponad 41 milionów złotych. UNIBEP S.A. zadeklarowało wykonanie inwestycji za niespełna 36,7 mln zł. Była to najniższa z ofert, a najwyższa sięgała blisko 60 mln zł.
W procedurze przetargowej niektóre istotne elementy zostały utajnione. Tajemnicą wojskową jest np. to, ilu żołnierzy docelowo zamieszka w tymczasowym obozowisku kontenerowym. Nie wiadomo też – jak dotąd – jak rozumieć słowo "tymczasowe", choć nie wydaje się ani możliwe, ani celowe, by wydawano kilkadziesiąt milionów na coś, co miałoby istnieć krótko. Mimo tajemnicy w przestrzeni publicznej pojawiały się już informacje, że Wielbark przygarnie 3-5 tysięcy żołnierzy.
Z działań wojska zadowoleni są samorządowcy.
- To historyczny czas dla Wielbarka – mówi burmistrz Jerzy Szczepanek. - Wiele osób nie wierzyło, że taka jednostka powstanie u nas. A jednak się dzieje i to na naszych oczach. To ogromna szansa na rozwój naszej gminy. Wciąż nie wiemy ilu tu żołnierzy trafi, ale liczby, które „chodzą” nieoficjalnie, napawają nadzieję. Trzy tysiące dodatkowych mieszkańców robi wrażenie. I na pewno wpłynie na ożywienie gospodarcze Wielbarka, cieszę się więc, że mimo krajowych zmian politycznych wojskowa inwestycja w Wielbarku będzie realizowana – dodaje.
Oprócz tymczasowego obozowiska wojsko przymierza się też do budowy bloków mieszkalnych dla rodzin żołnierzy. Kilka miesięcy temu zakupiło pod tę inwestycję działkę przy ulicy Napoleońskiej.
- Te ruchy wskazują, że Ministerstwo Obrony Narodowej poważnie traktuje to przedsięwzięcie, bo zainwestowano w to już wiele milionów.
Budowa wojskowego osiedla w Wielbarku będzie drugą wielką inwestycją, którą UNIBEP prowadzi na terenie powiatu szczycieńskiego. Wcześniej spółka wygrała przetarg na uzbrojenie terenów przemysłowych w Szymanach (tzw. strefy okołolotniskowej).
Aston
Nie ma co się cieszyć. Wszystkie miejscowe firmy padną, a i w szkołach, i urzędach nie będzie miał kto pracować, bo wszyscy pójdą do wojska.