Środa, 6 Grudzień
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja -

Reklama


Reklama

W szkołach średnich starczyło miejsc dla wszystkich


Wygląda na to, że ogólnopolski problem braku miejsc w szkołach średnich ominął powiat szczycieński. W trzech placówkach naukę rozpoczęło 717 pierwszoklasistów. - Gdy uczniowie nie zakwalifikowali się w rekrutacji na wybrany kierunek, szkoły proponowały im zamienne profile nauczania – mówi Jerzy Szczepanek, wicestarosta szczycieński.W całym kraju słychać głosy, że w szkołach ponadpodstawowych brakuje miejsc dla absolwentów szkół podstawowych. Wszystko za sprawą podwójnego rocznika.

 

Sprawdziliśmy, jak sytuacja ma się w naszym powiecie. Trzy szkoły średnie prowadzone przez samorząd powiatowy przyjęły wszystkich chętnych, którzy spełnili wymogi rekrutacji.

 

- Wszystkie nasze placówki w tym roku podniosły próg punktowy, od którego przyjmowani byli uczniowie o ok. 20 punktów – wyjaśnia Jerzy Szczepanek, wicestarosta. - Pomimo tego każdy, kto chciał uczyć się w naszych szkołach, został do nich przyjęty.

 


Reklama

Rekrutacja, jak co roku, podzielona była na dwa etapy. W pierwszym uczniowie mogli złożyć swoje świadectwa do trzech placówek, w podaniu zaznaczając, czy jest ona pierwszego, drugiego czy trzeciego wyboru.

Reklama

 

Po kwalifikacji szkoły publikowały listy osób zakwalifikowanych na dany kierunek/profil nauczania. Absolwenci podstawówek mieli teraz jeszcze trochę czasu na uzupełnienie dokumentów, w tym dostarczenie najważniejszego – świadectwa z ósmej klasy. Dopiero po upływie wyznaczonego terminu rekrutacja była zamykana.

 

- Tylko dwoje uczniów nie dopełniło tej formalności, przez co nie mogli rozpocząć nauki w wybranej szkole – wyjaśnia wicestarosta. - Były również sytuacje, w których uczniom brakowało punktów do rozpoczęcia nauki na wybranym profilu, wtedy szkoły proponowały inne klasy. Oczywiście, uczniowie nie musieli się na to godzić. Taki przypadek również mieliśmy. Uczniowie nie przyjęli propozycji szkoły, gdy nie dostali się do wybranych profili – dodaje Jerzy Szczepanek.

 

Jak zaznacza samorządowiec, w ramach naboru na rok szkolny 2023/2024 przyjęto 717 uczniów. To o 27 pierwszoklasistów więcej niż w minionym roku szkolnym. I tak naukę z Zespole Szkół nr 1 rozpoczęło 294 uczniów, w ZS nr 2 – 304, a w ZS nr 3 – 162.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama