Wygląda na to, że ogólnopolski problem braku miejsc w szkołach średnich ominął powiat szczycieński. W trzech placówkach naukę rozpoczęło 717 pierwszoklasistów. - Gdy uczniowie nie zakwalifikowali się w rekrutacji na wybrany kierunek, szkoły proponowały im zamienne profile nauczania – mówi Jerzy Szczepanek, wicestarosta szczycieński.
W całym kraju słychać głosy, że w szkołach ponadpodstawowych brakuje miejsc dla absolwentów szkół podstawowych. Wszystko za sprawą podwójnego rocznika.
Sprawdziliśmy, jak sytuacja ma się w naszym powiecie. Trzy szkoły średnie prowadzone przez samorząd powiatowy przyjęły wszystkich chętnych, którzy spełnili wymogi rekrutacji.
- Wszystkie nasze placówki w tym roku podniosły próg punktowy, od którego przyjmowani byli uczniowie o ok. 20 punktów – wyjaśnia Jerzy Szczepanek, wicestarosta. - Pomimo tego każdy, kto chciał uczyć się w naszych szkołach, został do nich przyjęty.
Rekrutacja, jak co roku, podzielona była na dwa etapy. W pierwszym uczniowie mogli złożyć swoje świadectwa do trzech placówek, w podaniu zaznaczając, czy jest ona pierwszego, drugiego czy trzeciego wyboru.
Po kwalifikacji szkoły publikowały listy osób zakwalifikowanych na dany kierunek/profil nauczania. Absolwenci podstawówek mieli teraz jeszcze trochę czasu na uzupełnienie dokumentów, w tym dostarczenie najważniejszego – świadectwa z ósmej klasy. Dopiero po upływie wyznaczonego terminu rekrutacja była zamykana.
- Tylko dwoje uczniów nie dopełniło tej formalności, przez co nie mogli rozpocząć nauki w wybranej szkole – wyjaśnia wicestarosta. - Były również sytuacje, w których uczniom brakowało punktów do rozpoczęcia nauki na wybranym profilu, wtedy szkoły proponowały inne klasy. Oczywiście, uczniowie nie musieli się na to godzić. Taki przypadek również mieliśmy. Uczniowie nie przyjęli propozycji szkoły, gdy nie dostali się do wybranych profili – dodaje Jerzy Szczepanek.
Jak zaznacza samorządowiec, w ramach naboru na rok szkolny 2023/2024 przyjęto 717 uczniów. To o 27 pierwszoklasistów więcej niż w minionym roku szkolnym. I tak naukę z Zespole Szkół nr 1 rozpoczęło 294 uczniów, w ZS nr 2 – 304, a w ZS nr 3 – 162.
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44