Niedziela, 4 Maj
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny -

Reklama


Reklama

Urzędowo o pszczołach - konferencja „Pszczelarstwo w regionie Warmii i Mazur”


W Warchałach w Hotelu Natura Mazur odbyła się konferencja „Pszczelarstwo w regionie Warmii i Mazur”. To pierwsze takie wydarzenie, organizowane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród uczestników był Adam Błoński, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie, które skupia w naszym powiecie około 70 osób.


  • Data:

- Konferencja była skierowana do samorządowców i prezesów kół – mówi Adam Błoński. - Bardzo mi się podobała, bo padło tam mnóstwo ciekawych informacji. Byliśmy zainteresowani, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Idzie sporo zmian. Jedną z nich ma być to, że wrócimy pod „opiekę” Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bo Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, pod którym teraz byliśmy, ma być zlikwidowany.


Reklama

 

W naszym powiecie może być nawet 150 pszczelarzy. Jakie są ich największe problemy?

 

- Te największe dotyczą leczenia pszczół, bo bardzo mocno zagraża im warroza, inny problem to brak pożytków – wylicza Adam Błoński. - Rolnicy coraz częściej koszą łąki cztery razy w roku, nim coś zakwitnie już znajduje się w belach. Pozostają nam jakieś polany w lasach, rzepak, gryka, czy nieużytki. Robi się pod tym względem naprawdę nieciekawie.

 

Pszczoły nie tylko produkują miód, ale także zapylają 80 procent roślin. Choć tegoroczne zbiory tego płynnego nektaru były dwukrotnie mniejsze niż w roku ubiegłym, nie można zapominać o tym, że pszczoły mają ogromny wpływ na rolnictwo. Województwo warmińsko-mazurskie znajduje się w grupie 7 regionów, w których tzw. napszczelenie należy do najwyższych i utrzymuje się powyżej średniej krajowej.

Reklama

 

- Taką konferencję organizujemy po raz pierwszy, adresujemy ją do samorządów, gospodarzy miast i gmin, do pszczelarzy indywidualnych i zrzeszonych czy do branżowych związków obejmujących różnoraką produkcję rolną – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin, który otworzył wydarzenie. – Udało nam się zaprosić liczące się autorytety z dziedziny pszczelarstwa. Wszyscy na tym skorzystamy, tym bardziej, że planujemy konkretne działania i przeznaczyliśmy specjalne środki z myślą o wsparciu sektora pszczelarskiego.

 

W 2023 roku samorząd województwa planuje ogłosić konkurs na rozwój i wzmacnianie potencjału gospodarczego w zakresie pszczelarstwa i innych owadów zapylających w województwie warmińsko-mazurskim. W przyszłym roku przewidziane są też dotacje dotacje w ramach konkursu w zakresie kształtowania bioróżnorodności terenów wiejskich w województwie warmińsko-mazurskim „W trosce o owady zapylające”.

 

Środki zostaną skierowane na działania w zakresie ochrony różnorodności biologicznej, ekologii oraz współpracę z podmiotami uprawnionymi w zakresie wymiany doświadczeń na rzecz dobrostanu owadów zapylających, dbałości o ekologiczny charakter ekosystemów, oraz oddziaływania zapylaczy na rośliny stanowiące dziedzictwo agrarne Warmii, Mazur i Powiśla.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama