Czwartek, 6 Październik
Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda -

Reklama


Reklama

Tylko dwie gminy z „covidowymi” pieniędzmi


Tylko gmina wiejska Szczytno oraz Świętajno załapały się na wsparcie z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. W naszym województwie rozdzielono właśnie ponad 84 mln zł. Do naszego powiatu ma trafić jedynie 1 mln 925 tys. zł. Z podziału środków nie są zadowoleni wicestarosta szczycieński Jerzy Szczepanek ani wójt Jedwabna Sławomir Ambroziak.Gmina Świętajno otrzymała 810 tys. zł. Pieniądze mają pójść na przebudowę drogi gminnej w Kolonii.

 

- Jestem zaskoczona tym przydziałem, ale i szczęśliwa – mówi z uśmiechem wójt gminy Świętajno Alicja Kołkowska. Zaskoczenie wynika z tego, że pieniądze przyznał rząd, który tworzy Zjednoczona Prawica, a wójt Kołakowska kojarzona jest głównie z Platformą Obywatelską. - Nie spodziewaliśmy się, że w ogóle coś dostaniemy, bo przy pierwszym naborze z tego drugiego rozdania środków tego programu złożyliśmy sześć wniosków i nie dostaliśmy ani złotówki. W tym złożyliśmy 3 wnioski i na jeden dostaliśmy.

 

Kasa tylko na drogę

 

Gmina Świętajno w tym rozdaniu programu starała się o wsparcie na budowę przedszkola, pomostu w Piasutnie oraz drogi w Kolonii.

 

- Droga prowadzi do tartaku – mówi wójt Kołkowska. - Wiele lat temu była kładziona tam kanalizacja i wodociąg, nawierzchnia asfaltowa została zniszczona, a mieszkańcy od lat proszą o jej remont. Pozyskane pieniądze to dobra wiadomość głównie dla nich. Bo my naprawdę nie mogliśmy w to uwierzyć, urzędnik sprawdzał aż dwukrotnie, czy rzeczywiście jesteśmy na liście gmin, którym te pieniądze przyznano.

Do programu można było składać tylko te wnioski, które opiewały na kwotę nie mniejszą niż 400 tys. zł.


Reklama

 

Gmina Szczytno – ponad milion plus

 

Drugim samorządem z naszego powiatu, który otrzymał wsparcie, jest gmina wiejska Szczytno. Tam trafi łącznie 1 mln 115 tys. zł.

 

- 624 tys. zł pójdzie na zmodernizowanie budynek szkoły w Lipowcu, gdzie część pomieszczeń zostanie zaadaptowanych na cele miejscowego przedszkola – mówi wójt Sławomir Wojciechowski. - Druga inwestycja, na którą dostaliśmy wsparcie to budowa sieci sanitarnej w Romanach. Tu dofinansowanie wynosi 491 tys. zł.

 

Pozostałe samorządy bez wsparcia

 

Z podziału pieniędzy nie jest zadowolony wicestarosta szczycieński Jerzy Szczepanek. Powiat złożył wnioski na trzy inwestycje i nie dostał ani złotówki.

 

- Staraliśmy się o wsparcie na naprawdę bardzo prospołeczne inwestycje – mówi Jerzy Szczepanek, wicestarosta. - Modernizację budynków pod specjalistyczne poradnie, nocną i świąteczna opiekę medyczną, czy aptekę całodobową. Kompleks miałby znajdować się przy naszym szpitalu. Ubiegaliśmy się też o wsparcie na modernizację dachu i elewacji w Zespole Szkół nr 1 w Szczytnie oraz przystosowanie budynku przy ulicy Chrobrego na potrzeby inwestycji publicznych naszego powiatu.

 

Reklama

Wicestarosta zastanawia się, jak były dzielone pieniądze. - Próbuję odnaleźć jasne kryteria, ale ich nie widzę – mówi. - Pisz na przykład dostał wsparcie na zakup fabrycznie nowych samochodów, czy ciągnika rolniczego do Powiatowego Zarządu Dróg. Czy to jest pierwsza potrzeba? Myślę, że zdrowie ludzi jest zdecydowanie istotniejsze, dlatego dziwimy się trochę, że nie znalazły się pieniądze na Modernizację budynków pod specjalistyczne poradnie, nocną i świąteczna opiekę medyczną, czy aptekę całodobową. Takie kwiatki można mnożyć. Na przykład rozbudowa budynku starostwa powiatowego w Nidzicy, czy zagospodarowanie ternu sportowego przy zespole szkół w Nidzicy. Poszły tam naprawdę ogromne kwoty 10 mln zł. Z naszej perspektywy wygląda to dość dziwnie.

 

Podobną opinię wyraża wójt gminy Jedwabno, Sławomir Ambroziak. - Środki tego programu pochodzą z rezerwy puli przeznaczonej na zwalczanie pandemii. Należałoby się więc spodziewać, że inwestycje, które w jakiś sposób wiążą się ze zdrowiem, będą traktowane priorytetowo. Wnioskowaliśmy o środki na renowację budynku ośrodka zdrowia w Jedwabnie. Nawet jeśli nie okazał się istotny fakt, że to obiekt zabytkowy i ulega ciągłej degradacji, to ważne powinno być samo jego przeznaczenie, a także to, że w tym budynku obecnie zlokalizowany jest jedyny w gminie punkt szczepień.Komentarze do artykułu

Gościni

Cywilne społeczeństwo zorganizowało by protest przeciwko pisowskiemu dzieleniu kraju i celowemu niszczeniu wszystkiego co nie pisowskie. Ale tu nawet przedstawicieli stać tylko na zdziwienie. A reszta czeka do nastepnej pińcet ki. Daleko, daleko Polakom do demokracji

JAN

z wójtem Rozóg pisze skargi na Polski rząd a kasę bierze !

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

  Ciekawy


  2022-10-05 17:07:00
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

  Taki sobie czytelnik


  2022-10-05 15:56:12
 • Policjanci „wyłapują” narkotyki w Wielbarku
  Nareszcie się za to wzięli. Może już przestaną przymrużac oczy na to co się tu dzieje

  Wielbarszczanka


  2022-10-05 14:52:57
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  elektrownie ukraińskie sa oddalone ponad 1000km, Czarnobyl był blisko. są to reaktory zupełnie inne niż tamten. sianie paniki. żeby ludzie nie widzieli szwindla z węglem.

  Waldi


  2022-10-05 10:20:16
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

  Krzysztof Połukord


  2022-10-05 09:59:41
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  Ja tam jestem rozczarowany, liczyłem na jakieś szczepionki Pfizera chroniące w 100% przed promieniowaniem.

  ehhh


  2022-10-04 21:38:42
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

  Obserwator


  2022-10-04 21:02:53
 • Basen ruszy we wrześniu. Kto będzie mógł z niego korzystać?
  Do Macx; To jedź a nie się unosisz

  Kuba


  2022-10-04 18:01:06
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

  Nick Cage


  2022-10-04 15:49:23
 • Dino i Biedronka wbijają się do Dźwierzut (zdjęcia)
  A te prywatne grunty to kogo? Szydlika czy kogoś z radnych? :)

  marian


  2022-10-04 13:46:27

Reklama