"Spółdzielcza Technologia Roku 2021" – to kategoria, w której Bank Spółdzielczy w Szczytnie został nagrodzony, w ramach XXV edycji Krajowego Rankingu "Wyróżniające się banki spółdzielcze", a banków takich w Polsce jest circa 500. W poszczegółnych kategoriach są zwykle wyróżniane trzy banki, zatem przy takiej konkurencji, nagroda stanowi nie lada sukces. O nagrodzie i jej podstawach mówi Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie Tomasz Błaszczak.
Tomasz Błaszczak, Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie.
Parę słów o nagrodzonej technologii?
Dotyczyła bezobsługowego procesu obrotu gotówką, a sam pomysł związany był z koniecznością poprawy bezpieczeństwa bankomatów. Pomysł zrodził się już wcześniej, przed 2021 rokiem. Był konsekwencją pandemii, w czasie której zalecane było ograniczenie obsługi procesów gotówkowych. Nie chcieliśmy w żaden sposób ograniczać funkcjonowania banku, ale niezbędne było dostosowanie się do okoliczności tak, by bezpieczniej czuli się nasi klienci, ale także pracownicy. Jednym słowem chodziło o to, by w jak największym stopniu ograniczyć przepływ gotówki.
I jak to się powiodło?
Dzięki wymianie starych bankomatów na nowe urządzenia. Te nowe nie tylko wypłacają gotówkę, ale ją też przyjmują, czyli są też wpłatomatami. Nie jest to jednak ich główna zaleta, nazwijmy to, "pandemiczna". Bardzo ważną funkcją tych urządzeń jest... obieg, cyrkulacja. Chodzi o to, że gotówka wpłacona niejako sama zmienia swoje przeznaczenie i bez udziału człowieka, czyli bez ingerencji pracownika, staje się tą, która jest wypłacana. Ze względu na tę funkcję urządzenie ma swoją nazwę: Recykler. Wymieniliśmy na te nowe maszyny 14 z 16 bankomatów posiadanych w różnych oddziałach banku.
Czy i jak ta zmiana jest odczuwalna dla klientów?
Na pewno jest to wygodniejsze. Recykler, w zależności od potrzeb, gotówkę wydaje bądź ją przyjmuje. Nie ma więc już potrzeby czekać na indywidualną obsługę przez pracownika banku, unika się też bezpośredniego kontaktu z innymi klientami, co w dobie pandemii było istotne. Początkowo nasze nowe urządzenia obsługiwały wyłącznie klientów posiadających konto w szczycieńskim Banku Spółdzielczym i jego oddziałach. Czasem także klientów innych banków spółdzielczych, które dysponowały programem obsługi recyklerów. Przy końcu ubiegłego roku ten zakres dostępu do usługi został zwiększony.
W jaki sposób?
Obecnie wpłaty gotówkowej za pośrednictwem tego urządzenia można dokonać także na konto w każdym innym banku. Innymi słowy: udostępniliśmy nasze urządzenia każdej osobie. Nie wymagamy, by byli to wyłącznie nasi klienci, chociaż – rzecz jasna – do założenia konta w Banku Spółdzielczym w Szczytnie wszystkich zachęcam. Ta powszechność dostępu, na której nam bardzo zależało, wynika z polityki społecznej, jaką szczycieński Bank Spółdzielczy prowadzi. Wielokrotnie już było podkreślane, że jesteśmy bankiem lokalnym i jako obowiązek traktujemy to, by tę lokalność utrzymać i wspierać. Zarówno jeśli chodzi o biznes, jak i o każdą prywatną osobę. Dlatego wdrażając tę bardzo nowoczesną technologię nie ograniczaliśmy się tylko do naszych klientów, ale zależało nam na tym, by tę "gotówkową" codzienność ułatwić każdemu z mieszkańców powiatu, Szczytna, Jedwabna, Pasymia czy Dźwierzut. Zresztą to udostępnienie recyklerów także klientom innych banków zostało docenione też z zewnątrz, bo i za to Bank Spółdzielczy w Szczytnie został dodatkowo wyróżniony przez firmę ITCard.
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44
Ostatni do pożaru albo wcale a po Laury pierwsi! To jest nienormalne!
Marek
2025-07-06 21:53:10
A o swoim kalendarzu wyborczym będziesz Pan Burmistrzu pamiętał? Może też coś się o rok przesunie do tyłu, albo do przodu? Skandal - to mało powiedziane. Dedykowanie uroczystości z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego dla par, których jubileusz datowany jest na 2024 r. w 2025 r.? Co kto ma w głowie, aby takie tłumaczenie podawać? Obnaża to indolencję urzędników, nieznajomość środowiska miasta. Ale pan Och! nie ma o tym zielonego pojęcia. Może wymyśli jakąś uroczystość dla par, które jubileuszu 50-lecia nie dotrwały i się \"nie łapią\", bo roczek minął, a jedno z nich udało się do wieczności. Wstydu pan burmistrzu nie masz!
Taki sobie czytelnik
2025-07-06 16:06:04
Alkohol i wodą tak się zawsze kończy.
Lolek
2025-07-06 09:14:46