We wtorek, 26 listopada, Miejski Dom Kultury w Szczytnie zamienił się w przestrzeń pełną refleksji i emocji. Ewaluacyjna debata społeczna pod hasłem „Żyję bez przemocy” zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk – uczniów szkół średnich, pedagogów, mieszkańców miasta oraz ekspertów z zakresu przeciwdziałania przemocy.
- To spotkanie było nie tylko szansą na omówienie problemu, ale również okazją do wymiany doświadczeń i zainspirowania uczestników do działania – mówi sierżant Emilia Pławska ze szczycieńskiej policji.
Debata rozpoczęła się minutą ciszy ku pamięci tragicznie zmarłego policjanta sierż. szt. Mateusza Biernackiego, który zginął w trakcie interwencji zaledwie kilka dni wcześniej.
Potem głos zabrali przedstawiciele instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy. Podinsp. Paweł Przybyłek, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie, oraz Hanna Bojarska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wprowadzili uczestników w tematykę debaty, podkreślając wagę edukacji i współpracy w walce z przemocą.
St. asp. Grzegorz Licki zademonstrował praktyczne rozwiązania, takie jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Narzędzia te, choć proste w obsłudze, mają ogromny potencjał w budowaniu poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Prezentacje i filmy przygotowane przez uczniów szczycieńskich szkół poruszały różnorodne aspekty przemocy – od tej występującej w rodzinie, przez przemoc rówieśniczą, aż po jej emocjonalne konsekwencje.
- Młodzież w swoich wystąpieniach pokazała, że rozumie wagę problemu i chce być aktywnym głosem w jego przeciwdziałaniu, to cieszy – mówi sierżant Pławska.
Szczególnym momentem była prelekcja Moniki Ciecierskiej-Chełstowskiej z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która za pomocą symbolicznych „ziemniaków” uświadomiła słuchaczom, jak negatywne emocje mogą obciążać człowieka i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jej metafora spotkała się z szerokim uznaniem i wywołała wiele refleksji wśród uczestników.
Jednym z najbardziej poruszających momentów debaty było wystąpienie Karoliny Solus z Fundacji Kapitana Nemo, która podzieliła się własnymi doświadczeniami jako ofiara przemocy.
Na zakończenie dyrektor Hanna Bojarska oraz podinsp. Paweł Przybyłek podsumowali treści przedstawione podczas debaty, podkreślając, że walka z przemocą to wspólne zadanie, wymagające zaangażowania wszystkich. Wyrazili wdzięczność dla prelegentów, uczniów i uczestników, wręczając im symboliczne podziękowania.
Rzeczywiście niesamowite. Każdy idiota potrafi dostać kredyt. Poza tym tyle inwestycji w Szczytnie zostało zrobionych, że wieże i tak już trzeba by było zrobić. Poza tym pisze sie o tym jak gdyby od tego zależało wrecz być albo nie być Szczytna. Ludzie oczekują tu miejsc pracy. To typowe dla PO rozdmuchiwał do czerwoności jakiś temat sugerując, że jest on totalnie najważniejszy. Jest wiele wyremontowanych wiez ciśnień w naszym województwie i przeciętny obywatel Szczytna ich ani nie nie odwiedzał ani o nich nie wie i nie przynoszą miastom ani zysków ani jakiegoś splendoru. Niech Pan burmistrz stworzy w Szczytnie 5tys miejsc pracy to wtedy będzie miał się czym pochwalic
Kamil
2025-03-21 04:48:40
Przy następnej bytności w Szczytnie skontaktuję się z Panem i zaproponuję spotkanie. Jest o czym rozmawiać. Pozdrawiam
„Fachowiec z tej samej branży” do Pana Wiesława Mądrzejowskiego
2025-03-20 17:46:51
Lubię sobie podczytywać Pańskie krótkie refleksje na tematy lokalne i nie tylko. Napiszę szczerze - szczycieńska makabryła, czyli wieża - już mi się znudziła. Czekam jedynie na efekty poczynań obecnych władz. Ich kadencja wszak trwa jedynie 4 lata. Podobnie z basenem - nie sądzę, aby sprawę \"dowieziono\" - jak się to obecnie formułuje. Poczta Polska - teraz jak wiadomo została ukarana 27 mln. zł za udział w wyborach kopertowych. A teraz sprawa wagi światowej: JAJA. W konkurencyjnej prasie lokalnej była swego czasu rubryka \"Gawędy z niskiej grzędy\". Obecnie zachwyca mnie \"Lot nad kaczym gniazdem\". JAJA - Wielkanoc się zbliża - a wujkowi Samowi chyba zabrakło. Co Pan na to?
Śmieszek
2025-03-20 15:13:45
Do Jan. Odp.: tam, gdzie sto obwodnic czy też tysiące (albo i miliony) tanich mieszkań i samochodów elektrycznych. Nie, o pewnych rzeczach wcale łatwo nie zapominamy.
* * *
2025-03-20 11:52:43
Szanowny Panie \"Fachowiec\", aktualnie prowadzę badania nad przestępczością krytyczną (do czego zalicza się również przestępstwa przeciwko funkcjonowaniu państwa) i pierwszy raz spotykam się z osobą, która ujawnia jako \"fachowiec z tej branży\". Bardzo proszę o kontakt.
Wiesław Mądrzejowski
2025-03-20 07:32:05
Super pomysł i inicjatywa
Aleksandra
2025-03-20 06:29:17
I bardzo dobrze że zniknęły to był koszmar ani do siedzenia ani do leżenia czyjś fatalny pomysł.
Lew24
2025-03-20 05:29:12
Super pomysł, super inicjatywa
Aleksandra
2025-03-19 20:50:14
Ostatnio zapomniałem włączyć świateł wyjeżdżałem spod biedronki miśki odrazu mnie zatrzymali 100 zł i 2 punkty nie było litości tłumaczenia nie pomagały że dopiero co włączyłem się do ruchu , i tak się zastanawiam czy policja jest dla ludzi czy ludzie dla policji żeby normę mogli wyrobić
Bolek
2025-03-19 18:59:20
Tak Malutka Malutka masz rację , ryba psuje się od głowy tylko OSZOŁOMY o tym nie wiedzą ????
Michał Michalski
2025-03-18 18:30:36