Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Świętujemy dziś Dzień Leśnika i Drzewiarza! (zdjęcia)


Praca leśnika to ciągle wyzwania, w tym fachu każdy dzień może zaskoczyć czymś niespodziewanym, chodzi tu nie tylko o aurę. Dla leśnika nie ma złej pogody! Las to nasz dom - mówią leśnicy z Nadleśnictwa Szczytno. -  Tu czujemy się najlepiej.  - Darz Bór! - mówią ludzie lasu. Kochani życzymy leśnej braci z całego świata wszystkiego co najlepsze! #NadleśnictwoSzczytno



Dziś w kalendarzu przypada Dzień Leśnika i Drzewiarza. To okazja, aby zastanowić się nad korzyściami, jakie dają nam lasy. Warto w tym dniu pomyśleć o śmieciach, które w nim pozostawiamy.

Grunty leśne w Polsce zajmują ponad 90 milionów hektarów, co stanowi niemal 30 procent powierzchni kraju. Tylko jedna sosna wytwarza w ciągu doby tlen niezbędny trzem osobom.


Dzień Leśnika i Drzewiarza - co to za święto?

Dzięki uprawom leśnym i drzewom zawdzięczamy świeże powietrze, ale również opał, owoce czy papier. W tym dniu warto pomyśleć o wszystkich pracownikach, którzy dbają o roślinność leśną.
 

Leśnicy nie tylko dbają o las, ale również go uprawiają. Do ich zadań należy również opieka nad zwierzyną mieszkającą w lesie oraz utrzymanie porządku w nim. Osoby, które zostają leśnikami mają szeroką wiedzę w zakresie uprawy, ochrony, hodowli i użytkowania lasu.

Drzewiarz to inna nazwa zawodu leśnika, która odbierana jest różnie. Część osób nie przepada za tym określeniem, ponieważ sprowadza taką osobę do pracownika, który zna się jedynie na drzewach. Zaś obowiązki leśników są znacznie szersze, podobnie zresztą, jak ich wiedza.


Reklama

Leśnik to nie tylko praca, ale również służba. Jak uważają przedstawiciele zawodu, aby móc pracować w lesie, trzeba czuć powołanie. W Służbie Leśnej pracują pracownicy Lasów Państwowych. To oni odpowiedzialni są za prowadzenie gospodarki leśnej, ochronę lasów, a także zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego. Do tej służby zalicza się Straż Leśną.

Leśnicy mają swoje mundury, które ustanowione zostały przez Aleksandra I Romanowa, króla Polski i cara Rosji. Podniósł on w ten sposób status administracji leśnej do rangi Królewskiego Korpusu Leśnego. Obecnie leśne mundury są w kolorze zielonym i mogą kojarzyć się z klasycznym galowym mundurem wojskowym. Z kolei mundur terenowy Służby Leśnej jest "łaciaty", potocznie nazywany "w moro". Bywa przez to mylony z ubiorem myśliwych lub wędkarzy. Można go rozpoznać po charakterystycznej naszywce na ramieniu, na której znajduje się wyszyty napis: Służba Leśna.

 

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama