W ostatnim czasie coraz więcej ciężarówek przejeżdża przez Łupowo i Rumy. To nie podoba się mieszkańcom. Ich zdaniem ciężkie samochody niszczą drogi i zagrażają bezpieczeństwu. Maksymalna waga samochodu, który może tamtędy jeździć, to 10 ton, tymczasem korzystają z niej auta kilka razy cięższe. Mają na to pozwolenie, które obwarowane jest szczególnymi warunkami. Urzędnicy i radni reagują.
Przez Łupowo i Rumy biegnie droga powiatowa, po której jeździć mogą auta o wadze do 10 ton. W ostatnim czasie korzystają z niej ciężarówki, znacznie ją przekraczające. Okazuje się, że czasowe pozwolenie na taki stan rzeczy wydał powiat szczycieński. Od połowy stycznia ciężarówki z naczepami wypełnionymi żwirem przejeżdżają z mieszczącego się w Raszągu zakładu produkującego kruszywa w stronę, najprawdopodobniej Targowa – po drodze mijając Łupowo i Rumy. Zdaniem mieszkańców, przez zaledwie kilka tygodni, doszło już do znaczących zniszczeń na drogach, które nie są przystosowane do tak dużych tonaży. Popękana nawierzchnia i rozjeżdżone pobocze to nie wszystko, co niepokoi mieszkańców.
– Te samochody zagrażają bezpieczeństwu innych użytkowników. Z jednej strony dla kierowców innych aut i dla dzieci, które korzystają z drogi – mówi nam jedna z mieszkanek Łupowa.
Mieszkańcy interweniują
Mieszkańcy zastanawiają się, kiedy to się skończy.
– Te przejazdy strasznie nam przeszkadzają – mówi młoda mama, mieszkanka Łupowa. – Droga tu jest wąska, nie ma jak się minąć z osobówką, a co dopiero z ciężarówką. Często samochody poruszają się tu bardzo szybko, a kiedy zza zakrętu „wyskoczy” TIR, zaczyna się wielkie hamowanie. Ponadto w centrum wioski mamy boisko, a są ferie i dzieci poruszają się po poboczach, które niszczą się pod ciężarem aut. Pęka asfalt, a na drodze pozostaje rozsypany żwir, który spada z naczep.
Nasz radny, 10 lat temu, wywalczył ograniczenie do 10 ton. Powiat wydał pozwolenie na przejazdy powyżej tej masy w odstępach czasowych, ale kierowcy niezbyt tego przestrzegają. Niepokoi nas też, że pozwolenie wydano na siedem miesięcy. Jesteśmy oburzeni, że tyle ma to trwać. Wybieram się w tej sprawie na spotkanie z radnym – zapowiadała mieszkanka Łupowa.
Radny angażuje się w temat
Daniel Zaborowski, radny powiatowy z Dźwierzut, w piątek, 24 stycznia, podczas dyżuru spotykał się z mieszkańcami w tej sprawie.
– Każdy, kto chciał, mógł przyjść i omówić niezrozumiałe kwestie związane z tymi przejazdami – mówi radny Zaborowski. – Podczas dyżuru przedstawili oni swoje oburzenie w związku z zastaną sytuacją. Przewoźnicy korzystają z tej trasy na podstawie umowy czasowej korzystania z drogi pomiędzy zarządcą drogi a firmą transportową. Jednak ważne są tutaj uwagi zgłaszane przez mieszkańców. Gmina w ich imieniu wystąpiła już do zarządu dróg powiatowych. Jestem też umówiony na spotkanie z dyrektorem ZDP w Szczytnie, by porozmawiać, czy i co w tej sprawie można zrobić – informował radny.
Po drodze powiatowej biegnącej przez Rumy i Łupowo mogą poruszać się samochody o wadze do 10 ton. Tymczasem waga tych transportujących żwir może sięgać nawet 40 ton.
Urzędnicy nie zostawią tego
Czasowe zezwolenia na przejazdy, wydawane przez zarządcę drogi, nie są niczym szczególnym. Istotne są za to warunki, na jakich zostają udzielone. Na drogach biegnących przez miejscowości warunkowe przejazdy zostały udzielone dwóm przedsiębiorcom.
– Po sygnałach mieszkańców będą one weryfikowane pod kątem ich przestrzegania – mówi Rafał Wilczek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Szczytnie. – W takich przypadkach odnieść się trzeba do dwóch kwestii: z jednej strony, by przejazdy nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców, z drugiej, by nie blokowały działalności przedsiębiorcom.
Zezwolenie można cofnąć
Zgodnie z postawionymi im warunkami, kierowcy mogą przewozić ładunki w godzinach od 6:00 do 17:00 i w odstępach co 15 min. To również zweryfikują urzędnicy.
– Posiadamy wykaz numerów rejestracyjnych pojazdów, które posiadają zezwolenia na przejazd. Gmina Dźwierzuty wystąpiła do nas jako do zarządcy drogi, przekazując informacje od mieszkańców – wyjaśnia Rafał Wilczek.
– Warunki w wydanym pozwoleniu mają służyć także bezpieczeństwu mieszkańców, dlatego bardzo dokładnie sprawę będziemy wyjaśniać. Powołana została doraźna komisja bezpieczeństwa, która sytuację będzie rozstrzygać. Zweryfikujemy i zbadamy przestrzeganie warunków zezwolenia przez kierowców.
Jak podkreśla dyrektor, chociaż zezwolenie wydane jest do końca lipca, w przypadku nieprzestrzegania jego postanowień, w każdej chwili może zostać cofnięte przedsiębiorcom.
– Ważne jest, aby mieszkańcy na bieżąco dokumentowali i informowali nas o naruszeniach – dodaje Wilczek.
Tymczasem w środę, 5 lutego, przedstawiciele Zarządu spotkają się z mieszkańcami, aby o sprawie porozmawiać. Prawdopodobnie będzie na nim obecny jeden z przedsiębiorców.
– Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować dobre rozwiązanie – podsumowuje dyrektor.
Tak Malutka Malutka masz rację , ryba psuje się od głowy tylko OSZOŁOMY o tym nie wiedzą ????
Michał Michalski
2025-03-18 18:30:36
\"Zdzisław\" bo najwyższy to 1500 zł. mandat. Natomiast za 500 zł mandatu to jaja sobie robią z policji.
Tyle w temacie.
2025-03-18 15:29:46
Niektóre stwierdzenia są godne osobnika należącego do zbiorowości salonowej przekształconej przez polityków w motłoch przekonany o staniu po słusznej stronie i posiadaniu racji.
Bywalec
2025-03-18 11:11:52
„pomysł z oskarżeniem legalnie wybranych władz kraju o „zamach stanu” przypomniał mi stare dobre czasy, gdy chórek sterowany przez mafijnych capo di tutti capi wrzeszczał „łapać złodzieja!” – te zdanie jest mistrzostwem propagandowym, przejawem wirtuozerii manipulacyjnej, gratuluję. Pytanie: czy wystąpiły przejawy pogwałcenia normalnego toku życia politycznego i porządku instytucjonalnego, czyli zjawiska charakterystyczne dla zamachu stanu? Odpowiedź jest twierdząca – tak, zaszły zjawiska charakterystyczne dla zamachu stanu, na przykład sposób opanowania środków łączności, radia, telewizji. Odbyło to się w sposób charakterystyczny dla zamachu stanu, rzec można książkowo, czyli z zaskoczenia, siłowo i w pierwszej kolejności, albowiem szybkość działania i zaskoczenie decydują o powodzeniu zamachu stanu. To było dobrze przygotowane przez fachowców !
Fachowiec z tej samej branży
2025-03-18 10:26:54
A dlaczego tylko 500 zł?. A dlaczego nie 5000 zł?.
Zdzisław
2025-03-18 09:55:06
Starosta na głodnego i zziębniętego nie wygląda.
Marcin
2025-03-18 05:50:15
Starosta lubi się fotografować oj lubi, tylko szuka okazji gdzie się pokazać.
Jan
2025-03-17 14:28:58
dlaczego? a moze rozpielo mu sie zawieszenie? bo szrot a technik dopuscił. kiedy MILICJA zacznie badac stan aut?
Lucek
2025-03-17 11:18:25
jechał zapewne 60km/h....................
Lucek
2025-03-17 11:17:41
na remont zrzuca się podatnicy 3 miliony a kto potem to ODZYSKA?
Lucek
2025-03-17 11:16:45