Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Pozorna „inwazja” obcokrajowców na powiatowy rynek pracy


Od początku 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie dokonał wpisu 429 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Tylko w październiku - ponad 300. To znacznie więcej niż w latach ubiegłych, ale te liczby wcale nie oznaczają, że w naszym powiecie pracuje aż tylu obcokrajowców.„Powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi” to uproszczona, doraźna i krótkotrwała forma zatrudnienia, które nie wymaga posiadania zezwolenia. Wniosek o takie zatrudnienie składa pracodawca, płaci 30 zł, następnie składa tez oświadczenie z załącznikami – i już. Po tygodniu ma pracownika, ale pod warunkiem, że nie powierza mu pracy typowo sezonowej (w zakresie: upraw rolnych, chowu i hodowli zwierząt, zakwaterowania, usług gastronomicznych), nie dłużej niż na pół roku, a cudzoziemiec jest obywatelem jednego z państw: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Armenii.


Reklama

 

Beata Januszczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie.

 

W latach minionych w szczycieńskim PUP zarejestrowano takich oświadczeń: 253 w 2019 roku, zaś w 2020 jeszcze mniej, bo 212. Skąd więc taki gwałtowny przyrost „chwilowych” pracowników zza granicy w powiecie?

 

- To przyrost pozorny. W październiku br. na teren naszego powiatu swoją siedzibę przeniosła duża spółka zajmująca się zatrudnianiem cudzoziemców na zlecenie innych pracodawców (w ramach tzw. outsourcingu). Zgodnie z właściwością miejscową u nas składa wnioski i to my rejestrujemy jej oświadczenia – tłumaczy dyrektor PUP, Beata Januszczyk. - Tylko w październiku br. tutejszy urząd pracy obsłużył aż 304 oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom złożone przez tę firmę, ale osoby, których te oświadczenia dotyczą, wykonują pracę poza naszym terenem, głównie w województwach dolnośląskim i pomorskim.

 

„Chwilówki” to jednak nie wszystkie dopuszczalne czyli legalne formy zatrudnienia, które są notowane w miejscowym urzędzie pracy. Jest też wspomniana praca sezonowa i na jej wykonywanie, od początku tego roku, PUP wydał 29 zezwoleń, w większości obywatelom Ukrainy.

Reklama

 

Jeszcze inna procedura, bardziej rozbudowana, dotyczy obcokrajowców, dla których pracodawcy chcą uzyskać zezwolenie na pracę (maksymalnie do 3 lat). W tym przypadku obowiązuje zasada pierwszeństwa obywateli polskich pozostających bez pracy.

 

- Większość takich zezwoleń wydaje obecnie wojewoda. Zanim jednak przedsiębiorca z naszego powiatu o nie się zwróci, musi wystapić do nas o tzw. „informację starosty” czyli test rynku pracy – przybliża dyrektor PUP. - Chodzi o to, że zezwolenie może być wydane tylko wtedy, gdy wśród bezrobotnych, i to nie tylko w naszym powiecie, ale całym kraju, nie będzie chętnych do wykonywania oferowanej obcokrajowcowi pracy. Inaczej mówiąc, jeżeli w ramach rekrutacji na zgłoszoną ofertę pracy nie znajdą się kandydaci spełniający odpowiednie warunki lub ich liczba będzie zbyt mała – starosta wyda informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. Dopiero taka informacja pozwoli przedsiębiorcy ubiegać się o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca.

 

W bieżącym roku Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie przeprowadził już test rynku pracy na 294 stanowiska zgłoszone przez przedsiębiorców i wydał 38 informacji starosty. Spora ich część jest „zbiorowa” - obejmuje kilka czy nawet kilkadziesiąt oferowanych miejsc pracy. Niestety, tylko około 10% stanowisk zostało obsadzonych przez rodaków, znalezionych w trakcie testów.

 

Obecność w Szczytnie firmy outsourcingowej przysporzyła urzędowi pracy... pracy. - Mamy tylko siedem dni na rozpatrzenie wniosków w sprawach dotyczących cudzoziemców, a wpływa ich do nas naprawdę dużo, czasem nawet 30 dziennie – mówi dyrektor Beata Januszczyk. - Dlatego, by przyspieszyć działania, od 1 listopada przyjmujemy takie wnioski wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. W sprawach związanych z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców można kontaktować się z pracownikiem ds. cudzoziemców PUP w Szczytnie, tel: 89 621 77 49, mail: cudzoziemcy@pup.szczytno.pl.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama