Środa, 6 Grudzień
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja -

Reklama


Reklama

Polskie F-16 (i nie tylko) wystartują z drogi pod Wielbarkiem. Zaczynają się ćwiczenia wojskowe na drodze wojewódzkiej 604


Od poniedziałki do piątku na Drogowym Odcinku Lotniskowym drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Przeździęk Wielki, Ruskowo odbędą się ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem ROUTE 604. Na Drogowym Odcinku Lotniskowym ćwiczyć będą samoloty. Droga niemal dwa lata temu została kompleksowo przebudowana. Wojsko będzie testowało tam między innymi procedury dotyczą lądowania i startu samolotów wojskowych na drodze publicznej.Na Drogowym Odcinku Lotniskowym pojawią się między innymi samoloty z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29 i Su-22; myśliwce F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego; samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

 

Droga wojewódzka 604 łączy Nidzicę z Wielbarkiem. Ćwiczenie ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej.

 

Zadania realizować będą nie tylko piloci, ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, nawigatorzy naprowadzania lotnictwa, a także Wojska Obrony Terytorialnej oraz Żandarmeria Wojskowa.


Reklama

 

Reklama

Jak podaje radio Olsztyn „Dziś (25 września) zadania realizować będzie 1. i 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, we wtorek (26 września) działać będą załogi z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. W środę (27 września) drogę przejmą transportowce z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a w czwartek (28 września) piloci myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych.”

 

 

Jak wyjaśniło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, wbrew pozorom

 

- Nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych – wyjaśnia w komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. - Przeznaczeniem drogowych odcinków lotniskowych jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska.

 

Od 18 września do 3 października 2023 roku w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem ROUTE 604, odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 o długości około 3 km pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (odcinek drogi Nidzica i Wielbark) w województwie warmińsko-mazurskim jest całkowicie zamknięty dla ruchu.

Źródło: Radio Olsztyn/ip

Na Drogowym Odcinku Lotniskowym ćwiczyć będą samoloty. Droga niemal dwa lata temu została kompleksowo przebudowana.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama