"Naród gościnny, nakarmi napoi,
Czy w latach szczęścia czy trwogi.
Pasym kulturą i ekologią stoi,
A wszystkie do niego prowadzą drogi." - Tak w konkursowym wierszu o Pasymiu napisał Robert Wawrowski z Michałek. Konkursy: literacki, plastyczny i fotograficzny stanowiły niejako preludium do wydarzeń, które rozegrają się w nadchodzący weekend na miejskim rynku i w okolicznych zaułkach. Świąteczna trzydniówka zapowiada się imponująco, a co najważniejsze – z pomysłem.
Sztuki uliczne – taki jest motyw przewodni tegorocznych Dni Pasymia, z wyjątkowo obfitym programem, jak przystało na świętowanie prawie okrągłej, bo 635 rocznicy powstania miasta.
Danuta Choroszewska-Clausen, dyrektor MOK.
- Nad programem pracowaliśmy już od marca, wspólnie z Adamem Bocianiakiem, który zasilił grono pracowników placówki – mówi Danuta Choroszewska-Clausen, dyrektor MOK. - Adam to zawodowy aktor, blisko współpracujący z Animą, odtwórca wielu znaczących ról w inscenizacjach, wystawianych w Stodole na Chochole. Ale przede wszystkim jest on przysłowiową kopalnią pomysłów.
Trudno było w marcu jeszcze przewidzieć, na co pozwoli pandemia i w tym jednym przypadku można by nawet powiedzieć, że Pasym sporo jej zawdzięcza. Przygotowano bowiem program taki, który pozwala na zachowanie sanitarnych reżimów, stawiając na takie formy rozrywki, które w naszym powiecie, w takim natężeniu, jeszcze nigdy nie wystąpiły.
- Podstawę pomysłu stanowiły wcześniejsze działania Stowarzyszenia Kulturalnego ANIMA, z którym dwukrotnie organizowaliśmy wydarzenie nazwane „Muzyczne zaułki” - przybliża dyrektor MOK. - Ale organizacji takich wydarzeń, w takiej właśnie formie najbardziej sprzyja sam Pasym, jego urbanizacja i architektura.
Z tej właśnie przyczyny Dni Pasymia będą... mobilne. Uczestnicy będą wędrować miejskimi zaułkami śladem aktorów teatrów ulicznych, a przewidziano kilka różnych spektakli. Albo będą też zwiedzać miasto nocą (można będzie również i za dnia) z profesjonalnym przewodnikiem
- Na tę wycieczkę z przewodnikiem przygotowaliśmy specjalny scenariusz – opowiada pani Danuta. - Będzie to więc takie zupełnie niezwyczajne zwiedzanie, podczas którego nie zabraknie niespodzianek. Pasym nie ma swoich legend, ale od czego wyobraźnia? Zatem podczas tych wycieczek, szczególnie nocnej, może się okazać, że jednak nasze zaułki kryją w sobie echa sięgającej średniowiecza historii...
Szczegóły programu Dni Pasymia zawiera plakat z sąsiedniej strony. Nie wszystkie, bo jak podkreśla Danuta Choroszewska-Clausen – organizatorzy mają w zanadrzu kilka tajemniczych niespodzianek, a skoro tajemniczych, to zdradzić ich nie może. W programie uwagę zwracają jednak dwa elementy. Po pierwsze – miejsca. Oczywiście centralnym punktem rocznicowych obchodów będzie Rynek (wraz z przyległościami), ale np. muzyki będzie można posłuchać w kościele ewangelicko-augsburskim, na Okrągłej Górze spotkać się z archeologami lub też zajrzeć na pchli targ przy wieży ciśnień.
Po drugie – w programie brak jest standardu, charakterystycznego dla większości podobnych wydarzeń. Ów standard to wielka scena, z której przez kilka godzin dobywają się najróżniejsze dźwięki najróżniejszych gwiazd i gwiazdeczek, a wokół – siedzi bądź stoi w ścisku podrygujący tłum. Całości pasymskiej imprezy nadano tytuł „Jawa czy sen”, co ma znamionować to, że niektóre a może i wszystkie główniejsze) wydarzenia mają z podświadomości mieszkańców uwolnić to, co tam ukryte, pokazać, że dobrze znane miejsce, które np. codziennie mija się w drodze do pracy i nie zwraca nań uwagi, wcale nie jest tak dobrze znane i ma w sobie tajemną moc...
Niewątpliwie Pasym odszedł tym razem od imprezowej sztampy. - Duża w tym też zasługa władz miasta i gminy – podkreśla dyrektor MOK. - Akceptuje nasze propozycje, nawet te w jakimś sensie nowatorskie. Ani burmistrz, ani radni nie narzucają nam swoich pomysłów, ale wspierają, angażują się... a przede wszystkim ufają naszym, pracowników MOK, osądom. Taka współpraca sama w sobie jest inspirująca.
Miejski Ośrodek Kultury – jak sama nazwa wskazuje – jest placówką, która ma określone w tej nazwie zadania. Pracownicy to fachowcy, naturalne jest więc, że cieszą się zaufaniem, a ich pomysły i propozycje są akceptowane. Pasym ma swój charakter, wyeksponowany dzięki inwestycjom wokół ratusza, zmianom, jakim w ostatnich latach uległ Rynek. Można powiedzieć, że w swoim obecnym kształcie wręcz się sam prosi o wykorzystanie właśnie podczas takich wydarzeń, jakie będą miały miejsce w nadchodzący weekend. Spektakle teatrów ulicznych mogą stać się wyróżnikiem Pasymia nawet w odległej perspektywie. Może to u nas odbywać się będzie nawet festiwal teatrów muzycznych i ulicznych? Już o tym myślimy. Jak bym podsumował tegoroczne Dni Pasymia, na które serdecznie wszystkich zapraszam? To proste. Pasym jest wyjątkowy, więc wyjątkowe musi być też święto grodu. A dodam, że takich wyjątkowych, co najmniej w skali powiatu, wydarzeń będzie w Pasymiu w te wakacje znacznie więcej...
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44
Ostatni do pożaru albo wcale a po Laury pierwsi! To jest nienormalne!
Marek
2025-07-06 21:53:10
A o swoim kalendarzu wyborczym będziesz Pan Burmistrzu pamiętał? Może też coś się o rok przesunie do tyłu, albo do przodu? Skandal - to mało powiedziane. Dedykowanie uroczystości z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego dla par, których jubileusz datowany jest na 2024 r. w 2025 r.? Co kto ma w głowie, aby takie tłumaczenie podawać? Obnaża to indolencję urzędników, nieznajomość środowiska miasta. Ale pan Och! nie ma o tym zielonego pojęcia. Może wymyśli jakąś uroczystość dla par, które jubileuszu 50-lecia nie dotrwały i się \"nie łapią\", bo roczek minął, a jedno z nich udało się do wieczności. Wstydu pan burmistrzu nie masz!
Taki sobie czytelnik
2025-07-06 16:06:04
Alkohol i wodą tak się zawsze kończy.
Lolek
2025-07-06 09:14:46