Wtorek, 21 Maj
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora -

Reklama


Reklama

Pamięć i dziedzictwo. Odkrywanie historii pomnika w Dźwierzutach na 650-lecie istnienie


Z okazji roku jubileuszowego - 650-lecia istnienia Dźwierzut - miejscowy ośrodek kultury odsłania kolejne ciekawostki dotyczące stolicy gminy. - Dziś przedstawiamy wam historię odsłonięcia pomnika pamięci poległych w czasie I wojny światowej, a dzięki relacji Emilii Galonskiej z domu Kattanek, urodzonej w 1905 roku, wiemy, jak przebiegały uroczystości – mówi Radosław Dąbrowski z GOK Dźwierzuty.Uroczystości odbyły się w dniu 80. urodzin feldmarszałka Von Hindenburga, 2 października 1927 r. Na początku maszerowały stowarzyszenia wojskowe i studenckie. Podczas uroczystości zabrzmiały dzwony kościelne.

 

Potem orkiestra dęta zagrała „Pieśń starego towarzysza” i w pełnym szacunku pozdrowieniu dla poległych w I wojnie światowej zostały opuszczone flagi.

 

Przemawiali starosta powiatowy oraz przedstawiciele delegacji stowarzyszeń i władz. Po oficjalnej ceremonii złożenia wieńców swoje wiązanki złożyli bliscy poległych. Jak wspominała pani Galonska, kompozycje kwiatowe były skierowane w dół. Na spotkanie przyszło wielu znajomych, którzy wcześniej się wyprowadzili.


Reklama

 

Pani Galonska wspomina również wzruszający moment z udziałem ewangelickiego proboszcza, ks. Madei, który w wojnie stracił dwóch synów. Starszy pan był otoczony przez byłych uczniów, do których zwracał się po imieniu. Pan Otto Sobutsch, urodzony w 1901 r., pamiętał zaś, że kamień pomnikowy powstał w 1923 r., a przywieziono go z okolic Sensburga (Mrągowa) specjalnym pojazdem.

 

Po II wojnie światowej i włączeniu Prus Wschodnich do Polski napis poświęcony poległym w I wojnie mieszkańcom Dźwierzut skuto, a na jego miejsce przykręcono tablicę z napisem: „1945-1970 W 25 ROCZNICĘ POWROTU DO POLSKI”.

Reklama

 

Zdjęcie i opis dzięki uprzejmości Bildarchiv der Kreisgemeinschaft Ortelsburg oraz GOK Dźwierzuty.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama