Czwartek, 25 Kwiecień
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki -

Reklama


Reklama

Oznaczenia ADR - gdzie i kiedy stosować?


Towary niebezpieczne są szczególnym rodzajem materiałów ze względu na wysoki poziom zagrożenia podczas ich transportu. Tego typu ładunki wymagają zachowania zwiększonej ostrożności i przestrzegania ścisłych restrykcji, więc ich przewóz może stanowić nie lada wyzwanie. Decydując się na transport takich towarów trzeba być na bieżąco z przepisami prawa transportowego i wytycznymi co do sposobu przewozu, oznaczania kontenerów, naczep lub cystern oraz odpowiedniej dokumentacji.


  • Data:

Pojęcie towarów niebezpiecznych 

Pojęcie "towary niebezpieczne" (w skrócie DG - z ang. Dangerous Goods) określa takie materiały i przedmioty, które podczas transportu stwarzają zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa, mienia lub środowiska. Transport ich na podstawie ogólnie istniejących przepisów jest zabroniony, a dozwolony jedynie na odrębnych warunkach określonych prawem. Do materiałów niebezpiecznych można zaliczyć wiele przedmiotów codziennego użytku. Produkty, takie jak aerozole, magnesy, wybielacze, baterie i akumulatory, płyny chłodnicze, kleje, a nawet perfumy mogą stanowić zagrożenie podczas przewozu. 

 

Co oznacza skrót ADR? 

 

Skrót ADR pochodzi od francuskiej nazwy konwencji dotyczącej przewozu drogowego towarów i ładunków niebezpiecznych (L’Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route). Przepisy w niej zawarte precyzyjnie regulują warunki bezpiecznego transportu drogowego towarów niebezpiecznych. Umowa ADR została sporządzona w Genewie 30 września 1957 r. i podpisana przez 9 państw, a jej depozytariuszem jest Sekretarz Generalny ONZ. Kraje, które podpisały powyższą umowę (w tym Polska w roku 1975), zobowiązane są do przestrzegania jej wytycznych. Aktualnie konwencja ADR obowiązuje w 46 krajach. Umowa ta jest aktualizowana co dwa lata, aby zapewnić bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko podejrzanych działań w transporcie drogowym towarów niebezpiecznych.  

 

Klasyfikacja towarów niebezpiecznych ADR 

 

Towary niebezpieczne dzielone są na poszczególne klasy niebezpieczeństwa: 

 

  • Klasa 1 Materiały i przedmioty wybuchowe
  • Klasa 2 Gazy
  • Klasa 3 Materiały ciekłe zapalne
  • Klasa 4.1 Materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne i materiały wybuchowe stałe odczulone
  • Klasa 4.2 Materiały samozapalne
  • Klasa 4.3 Materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne
  • Klasa 5.1 Materiały utleniające
  • Klasa 5.2 Nadtlenki organiczne
  • Klasa 6.1 Materiały trujące
  • Klasa 6.2 Materiały zakaźne
  • Klasa 7 Materiały promieniotwórcze
  • Klasa 8 Materiały żrące
  • Klasa 9 Różne materiały i przedmioty

 

Dodatkowo dla niektórych klas towarów niebezpiecznych wyróżnia się grupy pakowania, wskazujące na stopień stwarzanego przez dany towar zagrożenia. Umowa ADR daje szczegółowe wytyczne co do poprawnego zaklasyfikowania materiałów lub przedmiotów stwarzających zagrożenie do poszczególnych klas oraz grup pakowania. W przypadku, gdy dany towar niebezpieczny spełnia kryteria różnych klas, wybiera się zagrożenie dominujące, decydujące o przynależności do danej klasy. 

Tablice ADR 

 

W transporcie drogowym w krajach objętych umową ADR pojazdy przewożące materiały niebezpieczne muszą być oznakowane w znormalizowane tablice. Dzięki użyciu określonych kolorów i symboli nalepki ADR pozwalają szybko i skutecznie zdefiniować zagrożenia i naturę ryzyka. Mają kształt pomarańczowego kwadratu obróconego o 45 stopni, o wymiarach 10x10 cm. Powinny znajdować się w dobrze widocznym miejscu, czyli na zewnętrznej powierzchni kontenerów, cystern przenośnych oraz pojazdów. Oznaczenia muszą odpowiadać wzorom i wymaganiom zawartym w załącznikach do umowy ADR. Nalepki powinny być umieszczone na podłożu o kontrastowym kolorze lub otoczone linią przerywaną albo ciągłą. Na tablicach ADR znajdują się dwa numery rozpoznawcze przewożonej substancji:

 

w liczniku numer rozpoznawczy niebezpieczeństwa HIN (ang. hazard-identification number), np. cyfra 6 oznacza działanie trujące, a 7 działanie promieniotwórcze,

 

w mianowniku czterocyfrowy numer rozpoznawczy materiału UN, np. 1005 oznacza amoniak, a 1008 trójchlorek boru.

 

Szkolenia dla kierowców 

 

Szkolenie dla kierowców ADR przeznaczone jest dla wszystkich osób, które zajmują się transportem materiałów niebezpiecznych. Podczas kursu omawiane są zagadnienia, mające na celu uświadomienie zagrożeń oraz przygotowanie do bezpiecznego transportu. Szkolenie kończy się egzaminem, a zaświadczenie ADR wydawane jest po otrzymaniu pozytywnego wyniku z testu egzaminacyjnego. Zaświadczenie jest ważne w kraju oraz w państwach, które podpisały konwencję ADR. Szkolenie dla kierowców ADR należy odnowić co 5 lat od daty wydania ostatniego zaświadczenia ADR.

 

Obowiązki przewoźnika 

Do najważniejszych obowiązków przewoźnika należy zaliczyć:

upewnienie się, że towary klasyfikowanie jako niebezpieczne są dopuszczone do przewozu,

upewnienie się, że wszystkie niezbędne dane, wymagane przez ADR, zostały przez nadawcę dostarczone jeszcze przed przewozem,

skontrolowanie czy załadowane towary nie posiadają żadnych wad, nic z nich nie wycieka, nie ma braków w wyposażeniu,

sprawdzenie, czy pojazd jest odpowiednio oznakowany i ma specjalne naklejki ostrzegawcze. 

 

Podsumowanie  

System łańcucha przewozowego towarów niebezpiecznych transportem drogowym jest specyficznym rodzajem, w którym znajomość przepisów ADR oraz właściwa organizacja przewozu zapewnia bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno kierowcy, osób biorących udział w transporcie, jak również środowiska naturalnego. Najważniejsze jest właściwe zakwalifikowanie przewożonego materiału do jednej z wydzielonych klas towarów niebezpiecznych. Takie działanie pozwala określić jednocześnie prawidłowe postępowanie z towarem w czasie jego przemieszczania i zastosować odpowiednie środki transportu.  

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep TECHEM ZNAKI. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę - https://sklep.techemznaki.pl/znaki-ostrzegawcze-adr.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama