Wtorek, 30 Maj
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Nowe mieszkania komunalne w Wielbarku - kto może liczyć na ich przyznanie?


Do końca tego roku ma być gotowy nowy budynek komunalny w Wielbarku. Znajdzie się tam 16 nowych mieszkań 28- i 36-metrowych. Kto może liczyć na ich przyznanie?Samorządowcy biorą się powoli za opracowanie regulaminu ich przyznania.

 

- Musi on być konkretny i czytelny – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Od razu dodam, że będą to mieszkania przejściowe, przyznawane na dwa lata, w szczególnych sytuacjach z możliwością przedłużenia wynajmu. Ale na pewno nie będzie można ich wykupić. W najbliższym czasie zaczniemy pracę nad szczegółami regulaminu - dodaje.

 

Inwestycja kosztuje gminę ponad 4 mln zł. Koszt metra skalkulowano na poziomie 8 tys. zł. Ale będą to mieszkania już pod tak zwany klucz.

 

- Chcemy tam przesiedlić kilka osób z innych naszych lokali – mówi burmistrz. - Mieszkania mogą trafić też do osób niepełnosprawnych ruchowo, do tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Ale podkreślam: mają być to lokale przejściowe. Nie będzie można ich wykupić, czy dziedziczyć. Mieszkańcy dostaną od nas czas, aby stanąć na nogi.


Reklama

 

Każda osoba, która uzyska taki lokal musi liczyć się z opłaceniem czynszu.

 

- Każde mieszkanie będzie wyposażone w oddzielne, gazowe źródło ciepła, liczniki na prąd i wodę – mówi burmistrz Zapadka. - Jeśli ktoś nie będzie regulował tych opłat, to tych mediów nie będzie.

 

Wstępnie gmina zakwalifikowała już dziesięć osób, które mogą zostać najemcami.

 

- Ale chcielibyśmy zrobić też tak, aby dwa mieszkania były tak zwanymi lokami dyżurnymi, abyśmy rzeczywiście mogli pomóc tym osobom, które tego naprawdę potrzebują – mówi Zapadka. - Opracujemy regulamin i lokatorów zaczniemy szukać pod koniec tego roku – dodaje.

Reklama

 

Zapadka nie ukrywa, że budowa mieszkań komunalnych nie jest złym rozwiązaniem.

 

- Ale aby miało to sens dofinansowanie państwa musiałby być na poziomie co najmniej 50-60 procent – mówi. - Mogłoby to rozwiązać problem mieszkaniowy w naszym kraju. Ale czynsze też musiałby być skalkulowane na realnym poziomie, bo w Polsce przyjęło się, że jak komunalne to za darmo. A takie podejście to droga w czeluść. Mieszkalnictwo komunalne to dobra droga, ale wymaga odpowiednich warunków – dodaje.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama