Szczytno przyciągnęło uczestników z całego regionu, stając się miejscem prawdziwego święta brazylijskiego jiu-jitsu. W sobotę, 14 grudnia Hala Widowiskowo-Sportowa im. H. Wagnera w Szczytnie zgromadziła młodych wojowników podczas Mikołajkowych Zawodów BJJ Gi i No Gi „Katana Cup 5”, a także Zimowych Akademickich Mistrzostw Polski.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem burmistrza Szczytna Stefana Ochmana, wójta gminy Szczytno Sławomira Wojciechowskiego oraz starosty Jarosława Matłacha. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: brazylijskie jujitsu (walka w parterze w kimonach) oraz grappling (walka w parterze bez kimon).
Zmagania na macie dostarczyły licznych emocji, a dla wielu młodych adeptów sztuk walki były doskonałą okazją do zdobycia doświadczenia. Najlepszym grapplerem został Bartosz Iwańczyk, najlepszą grapplerką Julia Leśniewska, najlepszym zawodnikiem turnieju Kuba Cichocki, natomiast najlepszą zawodniczką Sofia Isoni.
Organizatorzy zadbali o profesjonalne przygotowanie zawodów i wspaniałą atmosferę, co docenili zarówno uczestnicy, jak i kibice. Piąta edycja Katana Cup udowodniła, że brazylijskie jiu-jitsu w Szczytnie cieszy się coraz większą popularnością. Szczególnie, że to nie jedyny turniej jaki odbył się tego dnia.
- Wydarzenie wróciło po pięciu latach. Ostatnie zawody odbyły się w 2019 roku, przed pandemią – mówi Jacek Szewczak, organizator oraz trener startujących zawodników ze Szczytna. – Jako były wykładowca zawsze chciałem i startowałem w Akademickich Mistrzostwach Polski. Nie inaczej był rok temu – wspomina. – Lubiłem tę atmosferę i rywalizację w środowisku, w którym się obracałem. W tym roku okazało się, że organizacji takich mistrzostw nikt się nie podjął, więc nadarzyła się okazja. Przygotowanie i przeprowadzenie takiej imprezy dla studentów było wręcz moim marzeniem. Spełniłem je, łącząc z powrotem Katana Cup 5 – przyznaje Jacek Szewczak.
W turnieju Katana Cup wystartowało dziewięć ekip dzieci i młodzieży, w tym goście z Olszyna, Suwałk, Iławy, Barczewa, Mińska Mazowieckiego czy Myszyńca. Z kolei na Akademickie Zimowe Mistrzostwa Polski zjechali się studenci z całego kraju. Jak mówi sam organizator, startów z panelu dziecięcego było 220, a w turnieju seniorów 180, co daje ponad 200 „indywidualnych” uczestników rywalizujących na czterech matach szczycieńskiej hali.
- Atmosfera dopisała. Słyszałem wiele pozytywnych opinii, co daje ogromną satysfakcję – cieszy się trener Jacek Szewczak. – Dziękuję patronom honorowym a także sponsorom za zaangażowanie. Wspierał nas: hotel Albizja, RafCar, Samoradek, Hotel Albizja, RafCar, samoradek, Geo-mar Mariusz Wierzchołowski, usługi detektywistyczne Paweł Setecki, Art-Dach Łukasz Ciszewski czy Arkadiusz Łukasziak z Sztos. Arkadiusz Łukasiak czy Łukasz Ciszewski.
Brazylijskie jiu-jitsu to styl walki pochodzący z Brazylii, oparty na technikach zapożyczonych z ju-jitsu, zapasów oraz judo. BJJ koncentruje się na walce w parterze i w zwarciu. - duszeniach, kontrolowaniu pozycji, rzutach i zmuszaniu przeciwnika do poddania się za pomocą dźwigni i chwytów.
Katana Cup 5 w Szczytnie (15 złotych, 16 srebrnych, 14 brązowych)
Medale dla Szczytna zdobyli: Adam Reut, Kuba Cichocki, Gabriel Stępniak, Bartosz Rosa, Janek Piaskiewicz, Kornel Gadomski, Janek Kossakowski, Franek Piaskiewicz, Aleksander Sikorski, Bartosz Iwańczyk, Borys Setecki, Maciej Małkowski, Adam Młynarski, Adam Zygmuntowicz, Krystian Mikłosz, Amelia Żabińska, Lena Tyc, Wiktoria Kostrzewa, Igor Morawski, Antoni Grabowski, Bartek Małkowski, Patryk Barniczuk, Dawid Wichowski, Szymon Rykowski, Bartek Włodarski, Wiktor Iwańczyk, Igor Szewczak, Ernest Waszczuk, Jakub Pogorzelski, Hubert Rosa, Krzysztof Kędzior.
I Akademickie Zimowe Mistrzostwa Polski (9 złotych, 9 srebrnych, 12 brązowych)
Medale dla Szczytna zdobyli: Jakub Koźlicki, Paweł Szymański, Ernest Waszczuk, Mateusz Kaczmarczyk, Adrian Żak, Gaspar Święciński, Wojciech Stępniak, Paweł Siemiaszko, Łukasz Elbruda, Julia Nawrot, Jessica Dziedzic, Sebastian Bochenek, Robert Leszczyński, Jakub Pogorzelski
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25