Szczycieński Sobiech to szkoła, której udało się połączyć nowoczesność z tradycją. Przez 75 lat istnienia placówka wykształciła 9535 absolwentów. - Nasza szkoła to idealne miejsce dla tych, którzy marzą o prestiżowych uczelniach – zachęca do rekrutacji absolwentów ósmych klas p.o. dyrektora placówki Monika Chorążewicz.
Jaką ofertę w tym roku przygotował dla absolwentów klas ósmych Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie im. Jana III Sobieskiego?
Zaplanowaliśmy 4 kierunki, w tym nowość: lingwistyczno-turystyczny. Na tym profilu w zakresie rozszerzonym realizowane będą geografia i języki obce – j. angielski i j. niemiecki. Ponadto planujemy organizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych z j. hiszpańskiego. Ten kierunek pozwoli rozwijać się dalej na studiach geodezyjnych, logistycznych, lingwistycznych, z gospodarki przestrzennej, czy turystyki. Wachlarz możliwości jest tu ogromny.
A pozostałe?
Politechniczny, medyczno-przyrodniczy i humanistyczno-społeczny. Najbardziej obleganymi są te dwa pierwsze. Właściwie każdego roku mamy więcej chętnych na nie niż miejsc. Na profilu politechnicznym rozszerzone są matematyka, fizyka i język obcy. Jak sama nazwa wskazuje przygotowuje on naszych uczniów do studiów na uczelniach technicznych. Na profilu medyczno-przyrodniczym rozszerzenie dotyczy biologii, chemii i języka obcego. Wybierają go głównie uczniowie, którzy chcą zostać lekarzami, związać się z branżą medyczną, estetyczną, dietetyczną... Profil humanistyczno-społeczny to więcej godzin języka polskiego, historii i języka obcego. Ten kierunek wybierają głównie przyszli prawnicy, dziennikarze, politycy...
Słyszałem, że przez ostatnie cztery lata wasi uczniowie zanotowali stuprocentową zdawalność matur, to prawda?
Owszem. Prawdą jest też to, że niemal wszyscy nasi absolwenci dostają się na uczelnie, które sobie wybierają. W ostatnim roku na 127 uczniów, studia wyższe wybrało 112 osób, co stanowi 88,1% wszystkich absolwentów. Tak wynika z naszej wewnętrznej statystyki.
Skąd ten sukces?
Myślę, że jest to składowa wielu czynników. Mamy świetną kadrę nauczycieli, która nieustannie się dokształca. Stworzyliśmy naszym uczniom doskonałe warunki do nauki. Mamy dedykowane pracownie, laboratoria... Współpracujemy z uczelniami wyższymi. Uczestniczymy w wielu projektach, w ramach których nasi nauczyciele i uczniowie mogą podnosić swoją umiejętności, czy to językowe, czy naukowe.
Jakiś przykład?
Mamy mnóstwo zajęć fakultatywnych. Na przykład dla profilu politechnicznego prowadzimy zajęcia z robotyki, czyli programowania robotów. Jeszcze przed pandemią podpisaliśmy umowę z Politechniką Gdańską na realizację wspólnych zajęć. Z kolei profil medyczny ma u nas profesjonalne laboratoria, których nie powstydziłaby się niejedna uczelnia medyczna.
Poza profesjonalnymi lekcjami co Sobiech oferuje swoim uczniom?
Mamy mnóstwo kół zainteresowań od naukowych, przez historyczne, fotograficzne, wolontariackie, po sportowe. Myślę, że każdy uczeń będzie mógł u nas rozwijać swoje pozaszkolne pasje.
Sobiech to już niemal 76 lat tradycji, czy możecie pochwalić się jakimiś znanymi absolwentami?
Mamy ich naprawdę bardzo sporo. Te dane można znaleźć w naszej monografii, czy na stronie internetowej. Wśród naszych absolwentów są między innymi: prof. dr hab. Andrzej Tarlecki - specjalista w dziedzinie matematyki i informatyki, dr n. med. Marek Kasprowicz - specjalista położnictwa i ginekologii, dr hab. Grzegorz Ojcewicz – literaturoznawca, dr Mariusz Sokołowski - były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, prof. dr habilitowany Arkadiusz Letkiewicz, były zastępca Komendanta Głównego Policji, czy Arkadiusz Wierzuk, znany dziennikarz stacji TVN24.
Jak wygląda rekrutacja?
Na podania czekamy od 17 maja do 21 czerwca. Należy je złożyć do urny, która zostanie wystawiona w holu szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego, bądź wysłać pocztą. Przygotowaliśmy 120 miejsc w czterech 30-osobowych oddziałach. Gorąco zapraszam do nas wszystkich absolwentów ósmych klas.
Wszystkich chyba nie przyjmiecie...
O naborze decydować będą wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz, w zależności od wybranego profilu, ocena z języka polskiego, matematyki bądź języka obcego. Wszystkie informacje o zasadach rekrutacji dostępne są na stronie internetowej www.loszczytno.edu.pl
Mistrzostwo świata to tekst \"poprzednia władza nie zostawiła żadnych strategicznych projektów...\" - A kto w poprzedniej kadencji zasiadał w Radzie Miejskiej, czyli kto był ta poprzednią władzą?, bo pan oczywiście nie był radnym i o niczym nie decydował... (chociaż faktycznie Pan miał najwięcej nieobecności ze wszystkich w Radzie..) Jak co wybory będą wybierani ci sami ludzie to faktycznie nigdy nic się nie zmieni????
Sumienie
2024-12-22 17:19:11
A ile to Jarosław dał na nagrody ze swojej kieszeni???
Dobroczyńca za nasze pieniądze
2024-12-21 16:36:16
Tyle kamer w mieście a policja jak zawsze liczy na łatwiznę.
2024-12-21 15:11:26
Żuchowski który wzial działkę większą niż 1 zl za jej sprzedaż plus uwczesi radni ktoryz pozwolili na to, powinni za to odpowiadać i pokrywać koszty. Cwaniak pasie się na pisowskim ptasim mleczku bezkarnie. Druga sprawa skoro inwestor się nie wywiązał to powinna zostać już dawno zwrócona miastu. Gorska i Mańkowski także powinni ponieść konsekwencje. W tym miescie zwsze becdzie ch...nai poniewaz zawsze ktos bedzie czyimś kolegą bądź sprzeda się za czapkę gruszek. Dobro miasta nie istnieje istniej dobro kieszeni i stołków
fiku miku
2024-12-21 13:18:37
Jestem DUMNY!!!Pozdrawiam
Mariusz Pozdzial
2024-12-21 05:28:13
Hehehe
2024-12-21 02:59:54
Przecież tu śmierdzi przekrętem na odległość. Niech odpowiednie służby się tym zajmą.
Robert
2024-12-20 13:01:20
Ten blok to tragedia rakotwórcza tragedia.
Rafał K
2024-12-19 22:16:19
Droga gminna Dźwiersztyny-Narajty nieprzejezdna(odcinek 2,5 km) objazd 15km macie co świętować. WSTYD dla radnej i burmistrza!!!!!!
Kiedy to się zmieni?
2024-12-19 17:57:15
Nie miasto sprzedało wieżę tylko niejaki Żuchowski (będący w tym czasie burmistrzem miasta) działający na szkodę miasta, sprzedał wieżę za 1,00 zł (jeden złoty). Teraz miasto powinno wytoczyć mu proces o niegospodarność, niech odkupi straszydło (wieżę) za swoje pieniądze. Albo jego majątek zlicytować a uzyskane środki przeznaczyć na wykup wieży.
Jan
2024-12-19 17:11:37