Chyba zjem na tej wizji lokalnej urzędników Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zbytków – mówi pól żartem, pół serio wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak. W piątek, 28 stycznia w Jedwabnie ma odbyć się wizja lokalna w sprawie budynku obecnego ośrodka zdrowia. Konserwator nagle chce go wpisać do swojego rejestru.
Wójt Ambroziak jest zły na takie działania, bo przez lata budynkiem nikt się nie interesował. A gdy on i jego urzędnicy opracowali za ponad 100 tys. zł dokumentację techniczną na odrestaurowanie obiektu, to nagle zainteresowały się nim wojewodowi „obrońcy zabytków”.

Wójt Jedwabna Sławomir Ambroziak.
- Jest to niepoważne – mówi wprost wójt Ambroziak. - Przygotowaliśmy całą dokumentację, wydaliśmy mnóstwo pieniędzy, szukamy środków zewnętrznych, a teraz pan konserwator zainteresował się tym obiektem? A gdzie był wcześniej? Dlaczego nie dołożył nam do tego projektu pieniędzy?
Złość wójta Ambroziaka wynika z tego, że w przypadku wpisania budynku do rejestru zabytków koszt samej inwestycji może znacząco wrosnąć. Poza tym niewiele firm chce się podejmować takich inwestycji.
- W dokumentacji z ogromną pieczołowitością, na podstawie starych fotografii, odtworzyliśmy pierwotny wygląd budynku. Złożyliśmy już kilka wniosków o dofinansowanie inwestycji. Jak dotąd bezskutecznie, ale nie przerywamy starań – mówi wójt Ambroziak. - Dla nas, lokalnej społeczności, jest to zabytek, mimo że w dotychczas w rejestrze wojewody nie był zapisany. Ale też dzięki temu prace renowacyjne byłby łatwiejsze. Gdy jednak pieczę nad budynkiem obejmie konserwator, to znacząco skomplikuje i tak już trudną inwestycję – dodaje. - Wiele wysiłku kosztowało nas, aby stworzyć koncepcję odwzorowującą jego pierwotny kształt. Naprawdę dziwne jest to podejście pana konserwatora. Gdzie on był, gdy się za to zabieraliśmy, a o działaniach informowaliśmy przecież jego urząd.
Koncepcja zakłada odrestaurowanie budynku, w którym obecnie znajdują się: przychodnia zdrowia, apteka, trzy mieszkania oraz punkt szczepień przeciw covid19. Zdaniem wójta czas pandemii w pełni uzasadniał starania o środki m.in. właśnie z funduszy przeznaczonych na przeciwdziałanie skutkom pandemii.
- Wskazuje na to nawet historia tego budynku. Powstał w latach 1908-09. Kilka lat wcześniej teren Prus Wschodnich nawiedziło kilka chorób, trudnych jeszcze do zwalczenia: szkarlatyna, tyfus. Niemal masowo uśmiercały najmłodszych. W takiej niewielkiej gminie jak Jedwabno zmarło wtedy blisko 160 dzieci. To było naprawdę dużo. Między innymi dlatego pracujący tu wtedy lekarz, którzy przybył z Bawarii, przeforsował budowę szpitala, bo taką funkcję ten budynek pełnił w tamtych czasach – opowiada wójt i miłośnik historii w jednej osobie. - Był to wówczas bodaj jedyny taki wiejski szpital na Mazurach.
- Na takie małe, gminne inwestycje trudno znaleźć środki zewnętrzne, a ujęcie obiektu w rejestrze zabytków jeszcze to bardziej skomplikuje – żali się wójt Ambroziak. - Chyba zjem na tej wizji lokalnej urzędników Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zbytków – ostrzega pół żartem, pół serio wójt.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33