Niedziela, 11 Maj
Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana -

Reklama


Reklama

Jak działają kontrakty CFD i gdzie można nimi obracać z profesjonalnym wsparciem?


Kontrakty CFD to dobry sposób, by zarobić nie tylko na wzrostach, lecz także na spadkach cen. Ich charakterystyka wiąże się ze sporym potencjałem, lecz także pewnym ryzykiem – aby inwestować w  odpowiedzialny sposób, warto skorzystać z profesjonalnych platform.


  • Data:

Jak działają kontrakty CFD?

Kontrakty różnicowe, czyli właśnie kontrakty CFD, należą do grupy pochodnych instrumentów finansowych – oznacza to, że inwestorzy nie kupują samego instrumentu bazowego. W tym przypadku zawiera się pewnego rodzaju umowę, która skupia się na zmianie kursu. Co istotne, osoby korzystające z kontraktów CFD mogą grać zarówno na wzrostach, jak i spadkach, dzięki czemu jest to atrakcyjna opcja również w okresach, gdy standardowe metody inwestowania przynoszą niewielki zysk.

 

Jedną z najważniejszych cech kontraktów CFD jest fakt, że są one praktycznie zawsze oferowane z dźwignią finansową – w efekcie wystarczy niewielki wkład, by otworzyć pozycję o dużej wartości. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku ruchu kursu bazowego instrumentu w przeciwną stronę, niż przewidujemy, możemy narazić się na zwielokrotnione straty. Jednocześnie jest to bardzo skuteczny sposób, by zwiększyć swoje zyski przy stosunkowo małym depozycie. Co więcej, kontrakty CFD nie mają określonego terminu zamknięcia, dzięki czemu inwestorzy mogą po prostu przeczekać szczególnie zmienne okresy do momentu osiągnięcia korzystnego kursu. Najczęściej jednak pozycje są zamykane po kilku tygodniach od otwarcia.

 

Jakimi aktywami można obracać przez kontrakty CFD?

Pierwsze kontrakty różnicowe powstały jako sposób na handlowanie złotem z lewarem – od tego czasu jednak oferta tego typu instrumentów znacznie się rozwinęła. Aktualnie kontrakty CFD można wykupić nie tylko na surowce, lecz także na akcje, obligacje, waluty, opcje, indeksy i nie tylko. Tego typu instrumenty są dostępne między innymi w banku inwestycyjnym Saxo.

 

Przy wyborze odpowiedniej platformy do inwestycji w CFD warto zwrócić uwagę między innymi na wysokość prowizji. Do tego istotną kwestią będzie także dostępność poszczególnych instrumentów bazowych, na które można wykupić kontrakty różnicowe. Nie bez znaczenia jest także sama funkcjonalność – wbudowane rozwiązania związane z analizą mogą znacznie pomóc w podejmowaniu odpowiednich decyzji.

 

Inwestycje z kontraktami CFD na konkretnym przykładzie

Aby najlepiej zobrazować proces obrotu kontraktami CFD, warto posłużyć się przykładem. Załóżmy, że dany inwestor otwiera pozycję długą z dźwignią 10:1 na 100 akcji spółki XYZ, wycenianych po sto dolarów. W standardowych warunkach wymagałoby to wkładu 10 tysięcy USD już na samym początku. Dzięki dźwigni można jednak zmniejszyć tę wartość dziesięciokrotnie, wykorzystując jedynie 1 tys. USD do otwarcia pozycji. Podobne zwielokrotnienie dotyczy końcowej wartości kontraktu. Jeśli wartość akcji tej spółki spadnie o 10%, wartość pozycji rośnie 10-krotnie więcej. Dzięki temu jest to bardzo efektywny sposób na zwiększenie zysków bez potrzeby wkładania sporych sum na start.

 

Nie można jednak pominąć kluczowej roli odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem przy korzystaniu z instrumentów pochodnych. Powyższa sytuacja może obrócić się także przeciwko inwestorowi – przy spadku kursu pozycja długa traci proporcjonalnie więcej wartości niż przy bezpośrednim zakupie akcji. Z tego względu są to propozycje skierowane głównie do inwestorów z nieco większym doświadczeniem, którzy w pełni rozumieją ryzyko związane z tego typu transakcjami. Aby jeszcze bardziej zwiększyć potencjał na zysk przy kontraktach CFD, warto sprawdzić wysokość opłat i prowizji u danego brokera.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama