Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

„Historia Biblii” - zaproszenie na wystawę – piątek, 3 czerwca


Zrewitalizowane ruiny Zamku Krzyżackiego w Szczytnie stały się kolejną atrakcją turystyczną wartą zwiedzania nie tylko przez turystów, którzy wkrótce będą szukać wakacyjnych atrakcji na naszych pięknych Mazurach, ale także przez mieszkańców naszego miasta i okolic. Piszę o tym dlatego, że już w najbliższy piątek od godziny 10.00 w sali ekspozycyjnej całorocznej Zamku Krzyżackiego zostanie udostępniona dla zwiedzających bardzo ciekawa wystawa zatytułowana „Historia Biblii”, którą będziemy mogli zwiedzić przez następne dni, aż do soboty 11 czerwca włącznie.Wystawa ta będzie po raz pierwszy prezentowana w naszym mieście, warto więc nie przeoczyć tego wydarzenia. Tym bardziej, że ta wyjątkowa ekspozycja ukaże wielowiekową historię Pisma Świętego – jego powstania oraz tego, w jak różny sposób treści biblijne były w różnych formach zachowywane i przekazywane z pokolenia na pokolenie aż do naszych czasów. Będziemy mogli obejrzeć repliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, a także skrawki papirusów, zapisane zwoje oraz pierwsze, historyczne, drukowane egzemplarze Biblii.

Biblia to bez wątpienia niezwykła księga nie tylko dla nas chrześcijan, ale także dla kultury i dziejów całej ludzkości. Jest ona księgą ksiąg – wydawaną nieustannie i przetłumaczoną na setki języków i dialektów w niemal wszystkich krajach świata. Żadna inna księga nie została wydrukowana w tylu milionach egzemplarzy co Biblia. Często w historii chrześcijaństwa jego przeciwnicy próbowali całkowicie zniszczyć i usunąć Pismo Święte z powierzchni ziemi, a także z serc i umysłów chrześcijan, a mimo to ta święta i natchniona księga ostała się i nadal jest najbardziej popularną książką wydawaną w milionowych nakładach i w różnych przekładach z języka hebrajskiego i aramejskiego (Stary Testament) oraz greckiego (Nowy Testament).


Reklama

 

Ktoś pięknie napisał, że Biblia jest jedyną księgą, którą czyta się w obecności jej Autora – nieprzypadkowo napisałem dużą literą, bo autorem jest sam Pan Bóg. Apostoł Paweł natomiast napisał również bardzo ważne zdanie, w którym zawarł prawdę mówiącą o tym, że „całe Pismo natchnione jest przez Boga i pożyteczne do nauki, do wykazania błędu, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był w pełni gotowy, wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła” (2 Tym 3,16-17). Natomiast sam Pan Jezus podczas swojego nauczania podkreślał z naciskiem, że „niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą” (Mt 24,35).

 

Jestem wdzięczny kierownictwu Miejskiego Domu Kultury oraz władzom miasta za poparcie inicjatywy Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczytnie i udostępnienie zamkowej sali ekspozycyjnej na to wydarzenie, które odbędzie się w ramach cyklu przedsięwzięć związanych z obchodami 110-lecia istnienia zboru baptystycznego w Szczytnie. A ponieważ Pismo Święte jest niekwestionowanym dobrem wszystkich chrześcijan, więc warto będzie spotkać się na tej wystawie i bliżej poznać Biblię oraz jej ciekawą historię. Szczególnie zachęcamy nauczycieli i młodzież szkolną, która będzie zwiedzać nasz szczycieński Zamek, bo przy okazji będzie miała okazję na bliższe poznanie historii tej księgi, o której uczy się zresztą również na lekcjach języka polskiego.

Reklama

 

Mam więc niebywały zaszczyt i przywilej zaprosić wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu oraz turystów i gości na tę wystawę, a przy okazji spotkać się z Państwem osobiście, ponieważ będę jednym z „oprowadzających”. Nie chcę użyć słowa „przewodnik”, bo nim nie jestem, ale wraz z grupą moich przyjaciół postaramy się zaprezentować Państwu tę ciekawą wystawę. Zatem do zobaczenia na Zamku!

 

Andrzej Seweryn

andrzej.seweryn@gmail.com

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama