Zrewitalizowane ruiny Zamku Krzyżackiego w Szczytnie stały się kolejną atrakcją turystyczną wartą zwiedzania nie tylko przez turystów, którzy wkrótce będą szukać wakacyjnych atrakcji na naszych pięknych Mazurach, ale także przez mieszkańców naszego miasta i okolic. Piszę o tym dlatego, że już w najbliższy piątek od godziny 10.00 w sali ekspozycyjnej całorocznej Zamku Krzyżackiego zostanie udostępniona dla zwiedzających bardzo ciekawa wystawa zatytułowana „Historia Biblii”, którą będziemy mogli zwiedzić przez następne dni, aż do soboty 11 czerwca włącznie.
Wystawa ta będzie po raz pierwszy prezentowana w naszym mieście, warto więc nie przeoczyć tego wydarzenia. Tym bardziej, że ta wyjątkowa ekspozycja ukaże wielowiekową historię Pisma Świętego – jego powstania oraz tego, w jak różny sposób treści biblijne były w różnych formach zachowywane i przekazywane z pokolenia na pokolenie aż do naszych czasów. Będziemy mogli obejrzeć repliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, a także skrawki papirusów, zapisane zwoje oraz pierwsze, historyczne, drukowane egzemplarze Biblii.
Biblia to bez wątpienia niezwykła księga nie tylko dla nas chrześcijan, ale także dla kultury i dziejów całej ludzkości. Jest ona księgą ksiąg – wydawaną nieustannie i przetłumaczoną na setki języków i dialektów w niemal wszystkich krajach świata. Żadna inna księga nie została wydrukowana w tylu milionach egzemplarzy co Biblia. Często w historii chrześcijaństwa jego przeciwnicy próbowali całkowicie zniszczyć i usunąć Pismo Święte z powierzchni ziemi, a także z serc i umysłów chrześcijan, a mimo to ta święta i natchniona księga ostała się i nadal jest najbardziej popularną książką wydawaną w milionowych nakładach i w różnych przekładach z języka hebrajskiego i aramejskiego (Stary Testament) oraz greckiego (Nowy Testament).
Ktoś pięknie napisał, że Biblia jest jedyną księgą, którą czyta się w obecności jej Autora – nieprzypadkowo napisałem dużą literą, bo autorem jest sam Pan Bóg. Apostoł Paweł natomiast napisał również bardzo ważne zdanie, w którym zawarł prawdę mówiącą o tym, że „całe Pismo natchnione jest przez Boga i pożyteczne do nauki, do wykazania błędu, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był w pełni gotowy, wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła” (2 Tym 3,16-17). Natomiast sam Pan Jezus podczas swojego nauczania podkreślał z naciskiem, że „niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą” (Mt 24,35).
Jestem wdzięczny kierownictwu Miejskiego Domu Kultury oraz władzom miasta za poparcie inicjatywy Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczytnie i udostępnienie zamkowej sali ekspozycyjnej na to wydarzenie, które odbędzie się w ramach cyklu przedsięwzięć związanych z obchodami 110-lecia istnienia zboru baptystycznego w Szczytnie. A ponieważ Pismo Święte jest niekwestionowanym dobrem wszystkich chrześcijan, więc warto będzie spotkać się na tej wystawie i bliżej poznać Biblię oraz jej ciekawą historię. Szczególnie zachęcamy nauczycieli i młodzież szkolną, która będzie zwiedzać nasz szczycieński Zamek, bo przy okazji będzie miała okazję na bliższe poznanie historii tej księgi, o której uczy się zresztą również na lekcjach języka polskiego.
Mam więc niebywały zaszczyt i przywilej zaprosić wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu oraz turystów i gości na tę wystawę, a przy okazji spotkać się z Państwem osobiście, ponieważ będę jednym z „oprowadzających”. Nie chcę użyć słowa „przewodnik”, bo nim nie jestem, ale wraz z grupą moich przyjaciół postaramy się zaprezentować Państwu tę ciekawą wystawę. Zatem do zobaczenia na Zamku!
Andrzej Seweryn
andrzej.seweryn@gmail.com
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44