Piątek, 17 Maj
Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery -

Reklama


Reklama

Gra o tron w Szczytnie i Powiecie. Kto zasiądzie na fotelu wiceburmistrza i wicestarosty?


Trwają nerwowe układanki samorządowe w Szczytnie i powiecie. Wszystko wskazuje na to, że w mieście przejmie władzę koalicja Platformy Obywatelskiej i PSL. Podobnie będzie w powiecie. Burmistrzem został Stefan Ochman. Kto zostanie starostą? O tym zadecydują na najbliższej sesji radni powiatowi. Ale raczej pewne jest, że ponownie wybiorą oni Jarosława Matłacha. Tajemnicą, przynajmniej dla opinii publicznej, są ich zastępcy. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wicestarostą może zostać Karol Furczak, a wiceburmistrzem Tomasz Łachacz. Lista nazwisk na te stanowiska jest jednak dłuższa.



Na razie liderzy PO i PSL, z których wywodzą się lub z którymi sympatyzują zastępcy, nie chcą komentować decyzji.

 

- Rozmowy nadal trwają i wszystko może się jeszcze zmienić – mówi tajemniczo Karol Furczak, szef powiatowych struktur PO w naszym powiecie.

 

- Pierwsza sesja rady powiatu odkryje wszystkie karty – ucina rozmowę starosta Jarosław Matłach, nie chcąc komentować naszych analiz.

 

- Rozmowy trwają i są naprawdę trudne – mówi nam jedna z osób biorących udział w tych negocjacjach. - Jedna i druga strona stawia mocne warunki. Niby wiadomo, że trzeba się dogadać, ale wcale nie jest to takie łatwe.

 

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że na wicestarostę wskazano Karola Furczak.

 

- Solidnie zapracował na tę funkcję – mówi nam jeden z członków PO. - Nasze ugrupowanie odbiło się od dna i w tej chwili jest najmocniejszym ugrupowaniem w powiecie. To zasługa między innymi Karoladodaje. - Mamy swojego burmistrza, radnych w radzie miejskiej oraz w powiecie.

 

Ale lista nazwisk do fotela wicestarosty jest dłuższa, mówiło się między innymi też o Barbarze Trusewicz (wicewójt gminy Dźwierzuty) czy Zbigniewie Kudrzyckim (wójt gminy Rozogi, przegrał walkę o reelekcję).

 

Kto zostanie wicestarostą szczycieńskim? To pytanie jest chyba najważniejsze, bo o fotel starosty Jarosław Matłach może być raczej spokojny. W 19-osobowej radzie ma aż ośmiu „swoich”.

 

Obecny starosta szczycieński startował z listy Trzeciej Drogi. Do rady powiatu dostał się z drugim wynikiem poparcia – 982 głosy. Więcej miała jedynie Agata Wiśniewska, która startowała z listy PiS – 1099 głosów.

 

Przypomnijmy, że to radni powiatowi wybierają starostę. Mogą go również w każdej chwili odwołać. Na razie w naszym samorządzie najczęściej starostą zostawał radny powiatowy. Warto jednak pamiętać, że nie jest to wymóg. Radni na to stanowisko mogą wybrać niemal każdego. Decyduje zwykła większość głosów. Istnieją tylko dwa ograniczenia: obowiązek posiadania obywatelstwa polskiego oraz zakaz łączenia członkostwa w zarządzie powiatu z mandatem posła i senatora, zatrudnieniem w administracji rządowej oraz członkostwem w innej jednostce samorządu terytorialnego.


Reklama

 

Jak będzie w tej kadencji? Przekonamy się prawdopodobnie 6 maja, bo tego dnia ma się odbyć pierwsza sesja rady powiatu. To wówczas zostanie wybrany starosta szczycieński, być może wicestarosta i 5-osobowy zarząd.

 

Obecny starosta Jarosław Matłach o swój fotel może być raczej spokojny, bowiem w radzie ma aż ośmiu „swoich” radnych. Poza nim samym są to: Danuta Górska, Rafał Kiersikowski, Jarosław Kostiuk, Dariusz Woźniak, Marek Sochalski, Barbara Pac i Jolanta Drężek. Do wymaganej, zwykłej większości brakuje mu zaledwie dwóch głosów.

 

- Starosta ma niezwykle duże możliwości negocjacyjne – mówi nam jeden z radnych, który prosi o zachowanie anonimowości na tym etapie. - Dla PSL, z którego wywodzi się Jarosław Matłach, naturalnym koalicjantem obecnie jest Koalicja Obywatelska: Karol Furczak, Arkadiusz Brzozowski, Daniel Zaborowski, Ewelina Ossowiecka, a to w sumie wystarczająca liczba głosów do spokojnego rządzenia. Jeśli w tym kierunku pójdą rozmowy, to naturalnym kandydatem na wicestarostę będzie Karol Furczak, szef PO w naszym powiecie – dodaje nasz rozmówca. - Ale możliwości jest więcej, bo staroście brakuje jedynie dwóch głosów i może również dogadać się z Porozumieniem Szczycieńskim (mają dwóch radnych) czy nawet z Razem Dla Mieszkańców. Z PiS raczej wykluczam porozumienie, ale polityka nieraz zaskakiwała.

 

W zamian za poparcie, starosta może swoim przyszłym koalicjantom zaproponować kilka eksponowanych stanowisk: funkcję wicestarosty, pięć miejsc w zarządzie, stanowisko przewodniczącego rady, wiceprzewodniczących, przewodniczących komisji...

 

Tak, jest czym „handlować” - śmieje się nasz rozmówca. - Układanka wciąż trwa.

 

Podobne negocjacje trwają w mieście. Tu nowy burmistrz Stefan Ochman musi obsadzić między innymi stanowisko wiceburmistrza, czyli swojego najbliższego współpracownika, który ma pomóc mu w rządzeniu miastem. Wszystko wskazuje na to, że to stanowisko otrzyma osoba związana ze środowiskiem PSL.

Reklama

 

To transakcja wiązana, która ma zapewnić spokój w radach w powiecie i mieście – mówi nasz rozmówca. - Mówi się, że chrapkę na tę posadę ma Tomasz Łachacz, były przewodniczący rady miejskiej z klubu Wszystko dla Szczytno i PSL, który w tych wyborach startował z komitetu Wszystko dla Szczytna. Zna realia miasta, przez ostatnie pięć lat współrządził nim jako przewodniczący rady, więc nie będzie mógł zrzucać winy za ewentualne niepowodzenia na poprzednią kadencję. I być może samorządowa wiedza pomoże obecnemu burmistrzowi pokonać przyszłe trudności, które bez wątpienia się pojawią, bo miejski budżet nie jest w najlepszej kondycji – dodaje.

 

Ale chętnych na to stanowisko jest więcej. W kuluarach mówi się nawet, że dobrym zastępcą byłaby... Danuta Górska, była burmistrz, która w tej kadencji została radną powiatową.

 

- Ludzie młodzi powinni nabierać doświadczenia, wierzę w młodych – tak komentuje te doniesienia sama Danuta Górska. - Jest mi miło, że ktoś zauważył moje predyspozycje, ale w tej chwili jestem jedynie obserwatorem i trzymam kciuki, aby wybory były właściwe i dobre dla miasta i jego mieszkańców – dodaje z uśmiechem była burmistrz.

 

Kto zatem będzie rządził miastem i powiatem? Najbliższe dni dadzą na to zapewne odpowiedź. Pierwsze sesje, na których zostaną zaprzysiężeni radni, burmistrzowie i wójtowie oraz wybrany starosta, odbędą się już 2, 6 i 7 maja.



Komentarze do artykułu

Zdzysk

Tu nie ma wrażliwości do społeczeństwa i ich oczekiwań tu się liczy kto i ile zarobi na stołku , a odczucia lokalnej wspólnoty idą na dalszy tor . Liczą się stołki i kasa

Diablo

Jestem oburzony takim komentarzem znam ŵymienione osoby i wiem że są kulturalne, uczciwe , pracowite ale żeby takie przezwiska dawać to jest wstrętne jak tak można jak ktoś nie zna danej osoby czy to do powiatu, czy do rady miasta to każdy ma swój plan pozytywny dla mnie to jest oburzające i się nie zgadzam z tym żeby tak źle pisano o takiej osobie zwłaszcza że chce zrobić coś pozytywnego dla naszego miasta jak i powiatu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama