Radni z Rozóg uchwalili strategię gminy na lata 2023-2030. Dokument wskazuje kierunki rozwoju. Jest ambitny, ale jak mówi wójt Zbigniew Kudrzycki, możliwy do zrealizowania. Ma ułatwić sięganie po środki zewnętrze.
Strategia rozwoju gminy to dokument niezbędny dla każdego samorządu. Oprócz kierunków rozwoju i wyzwań jakie wskazuje, pokazuje również z jakimi problemami mierzy się dany samorząd. Strategia gminy Rozogi to dokument pod hasłem: „Gmina przyjazna środowisku i ludziom, otwarta na inwestorów oraz wykorzystująca lokalne potencjały do wzrostu gospodarczego i rozwoju rolnictwa”.
- Głównym kierunkiem, jaki zakłada strategia to rozwój gminy – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy.
Samorząd chce, aby gmina stała się przestrzenią atrakcyjną do zamieszkania, wypoczynku czy zakładania działalności gospodarczej. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy liczba mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, stale spada. W strategii przeanalizowano różne dziedziny życia. Od sytuacji komunikacyjnej, przez turystykę, sport, kulturę, dziedzictwo kulturowe, po finanse samorządowe.
I to w dużej mierze od tych ostatnich zależeć będzie skuteczna realizacja zadań wskazanych w dokumencie.
- Strategia umożliwia nam sięganie po środki zewnętrzne w kolejnych perspektywach. Jest to dokument uwzględniający założenia programów krajowych i unijnych – wyjaśnia wójt. - Pozyskane dofinansowania pozwalają nam przeprowadzać więcej niezbędnych inwestycji. Wyłącznie ze środków własnych nie mielibyśmy możliwości realizacji tak dużej liczby przedsięwzięć.
W strategii uwzględniono szereg działań. Do 2030 roku zaplanowano m.in. podłączenie do kanalizacji ok 26 procent gospodarstw, wybudowanie blisko 200 km sieci wodociągowej, oddanie 27 mieszkań komunalnych, 42 km szlaków turystycznych. Inwestycje stanowić mają 19% przyszłych wydatków.
- Wszystkie założenia dokumentu są możliwe do zrealizowania – mówi wójt. - Kierunki, które w niej wyznaczyliśmy, dostosowane są do położenia geograficznego i zasobów.
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44