Wtorek, 21 Maj
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora -

Reklama


Reklama

Ambitny plan Gminy Rozogi do 2030 roku


Radni z Rozóg uchwalili strategię gminy na lata 2023-2030. Dokument wskazuje kierunki rozwoju. Jest ambitny, ale jak mówi wójt Zbigniew Kudrzycki, możliwy do zrealizowania. Ma ułatwić sięganie po środki zewnętrze.Strategia rozwoju gminy to dokument niezbędny dla każdego samorządu. Oprócz kierunków rozwoju i wyzwań jakie wskazuje, pokazuje również z jakimi problemami mierzy się dany samorząd. Strategia gminy Rozogi to dokument pod hasłem: „Gmina przyjazna środowisku i ludziom, otwarta na inwestorów oraz wykorzystująca lokalne potencjały do wzrostu gospodarczego i rozwoju rolnictwa”.

 

- Głównym kierunkiem, jaki zakłada strategia to rozwój gminy – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy.

 

Samorząd chce, aby gmina stała się przestrzenią atrakcyjną do zamieszkania, wypoczynku czy zakładania działalności gospodarczej. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy liczba mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, stale spada. W strategii przeanalizowano różne dziedziny życia. Od sytuacji komunikacyjnej, przez turystykę, sport, kulturę, dziedzictwo kulturowe, po finanse samorządowe.


Reklama

 

I to w dużej mierze od tych ostatnich zależeć będzie skuteczna realizacja zadań wskazanych w dokumencie.

 

- Strategia umożliwia nam sięganie po środki zewnętrzne w kolejnych perspektywach. Jest to dokument uwzględniający założenia programów krajowych i unijnych – wyjaśnia wójt. - Pozyskane dofinansowania pozwalają nam przeprowadzać więcej niezbędnych inwestycji. Wyłącznie ze środków własnych nie mielibyśmy możliwości realizacji tak dużej liczby przedsięwzięć.

 

W strategii uwzględniono szereg działań. Do 2030 roku zaplanowano m.in. podłączenie do kanalizacji ok 26 procent gospodarstw, wybudowanie blisko 200 km sieci wodociągowej, oddanie 27 mieszkań komunalnych, 42 km szlaków turystycznych. Inwestycje stanowić mają 19% przyszłych wydatków.

Reklama

 

- Wszystkie założenia dokumentu są możliwe do zrealizowania – mówi wójt. - Kierunki, które w niej wyznaczyliśmy, dostosowane są do położenia geograficznego i zasobów.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama