Piątek, 2 Maj
Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony -

Reklama


Reklama

989 – to numer, pod którym zapiszesz się na szczepienie


Grupa „0”, czyli ta, która w pierwszej kolejności może się zaszczepić przeciw covid19 w naszym powiecie to około 800 osób. Do 12 stycznia w tej grupie zaszczepiono ponad 300 osób. To medycy ze szpitala, ale też lekarze i pracownicy gabinetów lekarskich podstawowej opieki zdrowotnej, aptek, czy stomatolodzy. Czytelnicy „Tygodnika Szczytno” coraz częściej pytają, kiedy szczepionka będzie dostępna dla zwykłych mieszkańców i czy po zaszczepianiu medyków znikną teleporady, a przychodnie zaczną normalnie przyjmować pacjentów. O odpowiedzi na te pytania zwróciliśmy się do Magdaleny Mil, rzeczniczki Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.



Magdaleny Mil, rzeczniczki Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

 

Kiedy przewidujecie zakończenie szczepień w powiecie szczycieńskim medyków (oraz personelu), którzy prowadzą bądź pracują w gabinetach Podstawowej Opieki Zdrowotnej?

 

Narodowy Fundusz Zdrowia nie prowadzi szczepień w Narodowym Programie Szczepień. Szczepienia personelu służby zdrowia są dobrowolne i wykonywane w szpitalach węzłowych. Listę szpitali węzłowych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/od-kiedy-moge-sie-zaszczepic

 

 

Czy po zaszczepieniu lekarzy oraz personelu POZ wrócą tradycyjne wizyty, czy nadal będą utrzymywane wyłącznie teleporady?

 

Ze względu na stan epidemii w placówkach opieki zdrowotnej porady lekarskie odbywają się za pośrednictwem teleporad, a także osobiście. Przy czym o osobistej wizycie pacjenta w gabinecie lekarskim decyduje sam lekarz w oparciu o jego stan zdrowia. W takim wypadku pacjent umawiany jest na konkretną godzinę z zachowaniem wszelkich procedur epidemicznych. Myślę, że po ustaniu pandemii teleporady będą w jakiejś części nadal utrzymywane, bo dla wielu pacjentów jest to spore udogodnienie.


Reklama

 

 

Czy wiadomo już, kiedy zwykli mieszkańcy (spoza grupy 0) będą mogli zgłaszać się na szczepienia? Gdzie mogą się zapisać, kiedy takie szczepienia mogą ruszyć i gdzie będą wykonywane?

 

Od 15 stycznia rusza rejestracja dla seniorów powyżej 80 roku życia. Od 22 stycznia uruchomiona zostanie możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia. Zaś 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla obydwu tych grup seniorów. W dniach 18-22 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, które będą realizowane przez zespoły wyjazdowe. Kolejne grupy wiekowe i zawodowe będą szczepione w dalszych etapach.

 

Jak można zapisać się na szczepienia?

 

Rejestrując się na szczepienie, zostanie nam zaproponowany najbliższy punkt szczepień. Jego lokalizację można też sprawdzić na stronie gov.pl/web/szczepimysie lub zapytać o nią dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989. Ta infolinia służy także do rejestracji na szczepienia. Działa całodobowo. Na szczepienie można umówić się też elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Po rejestracji, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą.

Reklama

 

Ile punktów szczepień przewidziano w powiecie szczycieńskim?

 

Pełen wykaz takich punków znajduje się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie/warminsko-mazurskie. W powiecie szczycieńskim, jak na razie, wyznaczono 14 takich miejsc.

 

Fot. https://twitter.com/mil_magdalena



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama