Sobota, 26 Październik
Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy -

Reklama


Reklama

125 cietrzewi wróci do polskich lasów dzięki staraniom Nadleśnictwa Spychowo (wideo)


W 2024 roku Nadleśnictwo Spychowo odnotowało kolejny sukces w hodowli cietrzewia – udało się wyhodować aż 125 młodych ptaków, które zasilą zagrożoną populację tego gatunku w Polsce.


 

Młode ptaki, dla których pierwsze 3 tygodnie życia są kluczowe dla przetrwania, trafiły z ośrodka hodowli do wolier adaptacyjnych nadleśnictw biorących udział w ratowaniu cietrzewia w Polsce.

 

- Tam po dwóch miesiącach oswajania się z naturalnym otoczeniem, zostaną wypuszczone na wolność - wyjaśnia Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo.

 

Dzięki półnaturalnej hodowli tych ptaków przez spychowskich leśników, cietrzewie mają duże szanse na poradzenie sobie w naturze. Wynika to z faktu, iż w wolierach młode mają duże wybiegi, mogą swobodnie latać i się przemieszczać, co jest bardzo istotne dla ich właściwego rozwoju oraz unikania drapieżników w przyszłości.

 

Dodatkowo są karmione pokarmem zbieranym ze środowiska naturalnego, z miejsc nie skażonych działalnością człowieka. To wszystko przekłada się na łatwiejszą adaptację cietrzewi wypuszczanych do przygotowanych przez leśników biotopów i przetrwanie pierwszej zimy, jeśli presja drapieżników będzie ograniczona do minimum.

 

Nie tylko drapieżniki, ale również presja i obecność człowieka jest dla cietrzewi bardzo niebezpieczna.

 

- Dlatego dziękujemy wszystkim odwiedzającym lasy za zrozumienie, nie wchodzenie oraz nie wjeżdżanie samochodami na teren ostoi tych ptaków – mówi leśnik. - Jest to, wbrew pozorom, bardzo ważny wkład w ochronę tego zagrożonego gatunku, który potrzebuje ciszy i spokoju dla prawidłowego funkcjonowania w naturze. Jeżeli długotrwały proces wsiedlania się powiedzie, wówczas będziemy się cieszyć widokiem tym kuraków w różnych miejscach naszego regionu i kraju.

 

Nadleśnictwo Spychowo prowadzi ww. działania w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego.

 





Reklama

Reklama



Komentarze do artykułu

Zdzysk

Piękna inicjatywa , jak wraca coś co człowiek dawno zniszczył

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama