Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Złoty medal dla... kryminalnych


Początek jednego roku w Policji łączy się ze szczegółowym podsumowaniem poczynań z roku wcześniejszego. Najnowsze podsumowanie wskazało na to, że szczycieńscy kryminalni są najlepsi w województwie. - Pod uwagę branych jest 29 mierników określających wymagane progi, jakie jednostka powinna osiągnąć. My pokonaliśmy 23 takie progi i to nam dało najwyższą pozycję rankingową wśród jednostek garnizonu warmińsko-mazurskiego – mówi, nie kryjąc oczywistego zadowolenia, insp. Radosław Drach, Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie. Rozmawiamy także o innych aspektach ostatniego podsumowania pracy szczycieńskich policjantów.


  • Data:

Czy pomimo nadal panującej pandemii może Pan powiedzieć, że był to dobry rok?

 

Okres pandemii to czas trudny dla nas wszystkich. Z dnia na dzień musieliśmy przystosować się do nowych warunków nie tylko pracy, ale i warunków dnia codziennego własnego, prywatnego życia. To utrudnienie, ale i sporo nowych, dodatkowych obowiązków. Nie oznacza to jednak, że odpuszczamy te, do których jesteśmy powołani. Czy to był dobry rok? Owszem. I mam tu na uwadze nie tylko efektywność pracy podległych mi policjantów, ale także, a może nawet przede wszystkim fakt, że w porównaniu do lat wcześniejszych, spada wskaźnik przestępczości w naszym powiecie.

 

Ktoś mógłby powiedzieć, że mamy mniej pracy, więc łatwiej osiągać wysokie wyniki, ale w moim przekonaniu ten spadek, to efekt większego nakładu pracy: wielu podejmowanych akcji prewencyjnych czy edukacyjnych. Na przykład jako pierwsza jednostka w województwie, gdy wystąpiła taka konieczność, wynikająca z pandemii, działania edukacyjne kontynuowaliśmy drogą on-line. W te działania szczycieńscy policjanci naprawdę są bardzo zaangażowani. Wiele z nich sami wymyślają, inicjują, realizują. Bardzo im za to dziękuję.

 

Wspomniał pan o miernikach. Co to i jakie one są?

 

Są to narzędzia do oceny stopnia realizacji celów głównych założeń czy tzw. priorytetów, które przyjmuje się na początku każdego roku. Uwzględnia się dotychczasowy poziom zjawisk niepożądanych, np. występowania zdarzeń określonego rodzaju, w przypadku których należy podejmować intensywne działania, by je wyeliminować, a co najmniej ograniczyć.

 

Mierniki w Policji monitoruje się po to, aby w przejrzysty sposób było widać, jakich niepożądanych zdarzeń jest najwięcej i jakie podjąć działania, aby te zjawiska wyeliminować oraz kontrolować czy podjęte działania idą w dobrym kierunku. Załóżmy, że skoro najczęstszą przyczyną odnotowanych wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkości kierowców to należy wdrażać takie działania, aby ograniczyć lub w ogóle wyeliminować takie zjawisko.

 

I to właśnie badanie w oparciu o mierniki zapewniło szczycieńskiej komendzie palmę pierwszeństwa w województwie?

 

I to nie po raz pierwszy – podkreślę z dumą. Już od 3 lat szczycieńska komenda plasuje się w czołówce garnizonu, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty pracy policyjnej. Pierwsze miejsce zapewnili nam funkcjonariusze wydziału kryminalnego. Jak już wspomniałem, przestępstw było mniej o 208, w porównaniu z rokiem poprzednim.


Reklama

 

Można powiedzieć, że ten spadek to już stała tendencja w perspektywie ostatnich kilku lat. Ogólna wykrywalność przestępstw w naszej KPP sięgnęła 74,3% przy mierniku wojewódzkim wynoszącym 72,6%. W kategorii tych najbardziej uciążliwych (bójki i pobicia, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu) miernik realizacji działań wyniósł (100% - wzrost o 35,7%). Poprawiliśmy też wykrywalność w przypadku wielu innych przestępstw: kradzieży z włamaniem (50,0% wzrost o 7,9%), kradzieży (46,6% wzrost o 5,4 %), uszkodzeń rzeczy (51,3 % wzrost o 9,2%), przestępczości narkotykowej (100% wzrost o 1,8%).

 

Wskazał pan przykładowo miernik odnoszący się do nadmiernej prędkości na drogach. Rozumiem, że podejmowane były intensywne działania, by skusić kierowców do zdejmowania nogi z gazu?

 

„Kusimy” głównie zwiększoną liczbą kontroli, co przynosi efekty. Liczba tragicznych zdarzeń jest mniejsza, ale dla tych, którzy zginęli i dla ich bliskich to zapewne słabe pocieszenie. W 2021 roku odnotowaliśmy 41 wypadków, czyli o 9 mniej niż w roku 2020. W zdarzeniach tych mimo wszystko zginęło 7 osób. I choć to o dwie mniej niż w roku poprzednim, to wciąż są to śmierci, których można było uniknąć, że niosą one z sobą tragedię wielu ludzi.

 

Dotyczy to także osób (i ich bliskich) rannych w trakcie drogowych zdarzeń. Było takich osób 48 osób, czyli o 11 mniej niż w roku ubiegłym. Policjanci podejmują wszelkie działania, aby ograniczyć do minimum takie zdarzenia. W roku 2021 mundurowi przebadali na zawartość alkoholu w wdychanym powietrzu ponad 26 tys. kierowców, a jednak odnotowaliśmy też 7 wypadków, które spowodowali nietrzeźwi kierujący. To wciąż za dużo, ale można by też przyjąć, że mogłoby ich być o 183 więcej, bo tylu właśnie nietrzeźwych kierowców zostało wyeliminowanych z ruchu. Pracowaliśmy także na miejscu 635 kolizji drogowych. Szczycieńscy policjanci zatrzymali również 66 dokumentów prawo jazdy, w tym 24 za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

 

Czyli faktycznie – pracy nie brakuje...

 

A przecież nie wspomniałem o innych prewencyjnych działaniach. O interwencjach domowych, o codziennych służbach, o przeciwdziałaniu przemocy domowej, niebieskich kartach i mnóstwie innych rzeczy, które są policyjną codziennością. Najważniejsze, że w tej pracy nie jesteśmy sami. W tym miejscu chciałbym podkreślić bezinteresowne zaangażowanie samorządów, które na każdym kroku wspierają naszą służbę.

Reklama

 

Mowa tu o wsparciu finansowym chociażby na zakup radiowozu, ale także urządzenia do badania stanu trzeźwości kierujących, które niebawem zostanie oficjalnie wręczone funkcjonariuszom z Posterunku Policji w Wielbarku. Ale wspierają nas nie tylko samorządy. Duży ukłon w stronę dyrektorów szkół, którzy przyłączyli się do innowacyjnego policyjnego projektu edukacyjnego pn. „Na ratunek Poli!”, który ujednolica policyjne działania edukacyjne w skali całego garnizonu warmińsko–mazurskiego.

 

Będzie lepiej czy gorzej w najbliższej przyszłości?

 

Niezmiennie czeka nasz zespół wytężona praca, a raczej służba. Celowo powiedziałem „zespół”, bo na wyniki naszych działań składa się praca nie tylko funkcjonariuszy mundurowych, ale też pracowników cywilnych. Nie bez znaczenia jest też naprawdę doskonała współpraca z Prokuraturą Rejonową w Szczytnie. Już niejednokrotnie w naszych rozmowach wskazywałem na rosnącą aktywność mieszkańców. Społeczny sprzeciw wobec negatywnych zdarzeń i zachowań z roku na rok rośnie i to mnie bardzo cieszy.

 

Cieszy mnie również to, że – choć w skali kraju różnie to wygląda – szczycieńscy policjanci nie utracili społecznego zaufania, że ich praca jest doceniana, szanowana, a nawet... pożądana. Od ponad roku nie ma w szczycieńskiej komendzie wakatów, a jak się tylko pojawiają to natychmiast są uzupełniane.

 

Trudno mi więc prorokować, czy będzie lepiej czy gorzej. Ale biorąc pod uwagę to, co dotychczas osiągaliśmy jako jednostka Policji, oceniając wkład pracy funkcjonariuszy, zaangażowanie innych instytucji czy urzędów, a przede wszystkim mieszkańców powiatu – jestem optymistą. Mam nadzieję, że stan bezpieczeństwa i jego poczucie, towarzyszące mieszkańcom, będzie z roku na rok rosło.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama