Sobota, 5 Lipiec
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda -

Reklama


Reklama

Zalewska, Kasznia, Jesionowski, Hydromix, Przyjazne Spychowo, PZN... Jurandy trafiły do wybitnych (zdjęcie)


W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczytnie odbyło się w czwartek wręczenie statuetek i wyróżnień Jurandów. To najważniejsze wyróżnienie w powiecie szczycieńskim. Mimo że nie przyznawane w dziedzinie filmów, to przez niektórych nazywane szczycieńskie Oskarami. Kapituła przyznała pięć wyróżnień i tyle samo Jurandów. Dodatkowo Juranda honorowego za całokształt działalności otrzymała Elżbieta Kasznia z Rozóg.



Jurandy rozdano już po raz dwudziesty trzeci. Kapituła (Jarosław Matłach Starosta Szczycieński - przewodniczący, Dariusz Hodkowski - Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców i Joanna Gawryszewska - przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Szczycieńskiego) nominowała wybitne osoby działające w dziedzinach takich jak przedsiębiorczość, kultura, sport czy działalność społeczna.

 

Nagrody Juranda to najbardziej prestiżowe wyróżnienia w Powiecie Szczycieńskim. Zgodnie z regulaminem nagradzania, Kapituła przyznaje corocznie nie więcej niż pięć statuetek i pięć wyróżnień. W wyjątkowych okolicznościach, na wniosek Przewodniczącego Kapituły mogą być wręczone dodatkowo honorowe statuetki.

 

Wydarzenie uświetniły występy uczniów szkoły muzycznej oraz Grupy Smyczkowej Absolwent z Olsztyna.

 

 

Nagroda Juranda 2023

 

Wiesława Zalewska - Nagroda Juranda w dziedzinie działalności społecznej

Po ukończeniu Studium Pomaturalnego w Szczytnie rozpoczęła pracę w szczycieńskim szpitalu, gdzie pracowała przez ponad 30 lat. Udziela się społecznie w Polskim Towarzystwie Pielęgniarek, Lidze Kobiet oraz Związkach Zawodowych Pielęgniarek i Położnych, pełniąc funkcję przewodniczącej.

 

Działalność społeczną zaczęła od harcerstwa, następnie wstąpiła do Ligi Kobiet, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i Związków Zawodowych. W roku 1995 wstąpiła do LOK, gdzie była prezesem na okręg Warmińsko-Mazurski. Od wielu lat jest członkiem zarządu PCK. W 2001 roku utworzyła Stowarzyszenie „Forum Kobiet”. Od wielu lat jest członkiem Rady Organizacji Pozarządowych oraz Rady Seniorów Powiatu Szczycieńskiego. Współpracuje z Kołem Diabetyków i Kołem Polskiego Związku Niewidomych. W grudniu 2022 roku została powołana jako łącznik Rady Seniorów Powiatu Szczycieńskiego z radą wojewódzką w Olsztynie.

 

Hubert Jasionowski - Nagroda Juranda w dziedzinie kultury i sztuki

Mieszka i tworzy w Szczytnie, Od 1979 roku zajmuje się fotografią. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia przyrodnicza i krajobrazowa, której z pasją się oddaje. W 1998 roku został członkiem Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskich Fotografów Przyrody. Jest autorem i współautorem wielu polskich i zagranicznych wystaw fotograficznych, swoje zdjęcia publikował w wielu wydawnictwach w całej Europie.

 

Jest członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wyróżnionym medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”.

 

Polski Związek Niewidomych Koło w Szczytnie - Nagroda Juranda w dziedzinie aktywizacji społecznej (odebrała prezes koła Pani Katarzyna Pacewicz)

Szczycieńskie koło Polskiego Związku Niewidomych powstało w 1957 roku, jego założycielem był Czesław Zientara. Od 2016 roku prezesem koła jest Katarzyna Pacewicz. Koło zrzesza 62 członków w wieku od 7 do 89 lat. Związek skupia osoby niewidome i słabowidzące w celu społecznej integracji, rehabilitacji, wyrównywania szans, edukacji i aktywizacji społecznej.

Koło w Szczytnie na różne sposoby pomaga swoim członkom w życiu codziennym m.in. poprzez pomoc w kontaktach z urzędami, organizację szkoleń, ułatwiając dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego.

 

Dzięki działalności koła jego członkowie integrują się nie tylko ze sobą, ale również z pozostałą częścią społeczeństwa organizując wycieczki kulturalne i edukacyjne.

 

Firma HYDROMIX - Nagroda Juranda w dziedzinie gospodarki (odebrał Pan Sebastian Pliszka)


Reklama

Historia firmy sięga 1998 roku kiedy to Jerzy Pliszka założył Zakład Hydrauliczny „Instalator”. Początkowo działał na rynku lokalnym, stopniowo realizując coraz większe inwestycje. Od 2006 roku do firmy dołączył syn Jerzego – Sebastian. W 2009 roku firma przekształciła się w „HYDROMIX”, powstał też punkt handlowy przy ul. Przemysłowej. Kolejne lata przyniosły wiele kamieni milowych w rozwoju firmy, w 2010 powstała siedziba przy ulicy Wielbarskiej, nieustannie rozwijany jest również park maszynowy. Obecnie ruszyły prace nad budową hali biurowo-magazynowej o powierzchni 1000m2.

Odbiorcami usług firmy są duże firmy takie jak m.in. BUDIMEX, MOSTOSTAL.

 

Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo - Nagroda Juranda w dziedzinie podtrzymywania pamięci historycznej i kulturowej

Stowarzyszenie powstało w roku 2003. Za cel przyjęło sobie rozwój i promocję Spychowa przez stworzenie wioski tematycznej „Spychowo Gród Juranda”. „Przyjazne Spychowo” przyczyniło się do powstania w Spychowie amfiteatru w roku 2004. Stowarzyszenie organizuje wiele wydarzeń promujących Powiat. Najważniejszą imprezą jest organizowany już od 20 lat „Powrót Juranda do Spychowa”.

 

Dzięki stowarzyszeniu odbywa Turniej Chórów o Miecz Juranda, wystawiane są liczne spektakle teatralne. Od 2018 roku Stowarzyszenie organizuje wspólnie z Nadleśnictwem Spychowo i Klubem Biegacza Jurund – Półmaraton Spychowski „Tropem Niedźwiedzia”.

„Przyjazne Spychowo” z Orszakiem Juranda uczestniczy w wielu imprezach organizowanych w kraju i zagranicą.

 

Stowarzyszenie podjęło ideę Grodu Juranda w formie średniowiecznego grodziska nad jeziorem Spychowskim, które ma nawiązywać do historii ziem pogranicza.

 

Nagroda Juranda Honorowego

 

Elżbieta Kasznia - Nagroda Juranda Honorowego za całokształt działalności na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury

Wywodzi się z bogatego grona twórców ludowych Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Pieśni ludowych uczyła się od ciotek, sąsiadów i innych śpiewaczek i śpiewaków kurpiowskich z okolic Rozóg. Na scenie występuje od lat osiemdziesiątych, początkowo jako członkini zespołu ludowego, a później solo. Na jej repertuar składają się pieśni kurpiowskie o ciekawej treści literackiej z zachowaniem oryginalnej wersji gwarowej i melodyjnej. Swoją wiedzę przekazuje młodszemu pokoleniu - prowadzi zajęcia ze sztuki ludowej Kurpi: wycinanek, haftu czy śpiewu.

Jest wielokrotną laureatką przeglądów, festiwali i konkursów ludowych prezentując swoje umiejętności w całej Polsce i zagranicą.

Wyróżniona została najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej w Polsce – Nagrodą im. Oskara Kolberga.

 

Tadeusz Szyszka - wyróżnienie w dziedzinie działalności społecznej

Od lat zaangażowany w upowszechnianie i kultywowanie polskiej kultury, tożsamości i tradycji narodowej w regionie i wśród Polaków mieszkających na Litwie. Od ponad dekady działa w Stowarzyszeniu Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur oraz Stowarzyszeniu „Kurpie w Szczytnie”.

Jest organizatorem i uczestnikiem wielu akcji, które pielęgnują kulturę polską i tożsamość narodową wśród Polaków mieszkających na Litwie. Brał udział w nadaniu sztandaru Polskiemu Gimnazjum im. Konstantego Obrębskiego w Niemenczynie, tworzeniu Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole, doposażaniu Dworku Józefa Piłsudskiego w Piekieliszkach. Współpracuje również z Muzeum Etnograficznym w Niemenczynie.

 

Ryszard Łopatka - wyróżnienie w dziedzinie działalności kulturalnej

Reklama

Przyjechał do Szczytna z Małopolski w 1980 roku. Miał zamiar zostać 3 lata i został na dobre. Trudny do zdefiniowania w paru zdaniach. W latach osiemdziesiątych korespondent Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie. Podczas pobytu w USA był reporterem polonijnej gazety „Biały Orzeł”. Czasami bywa poetą. Autor 2 tomików poezji „Boże Narodzenie” i „Powroty”. Wiersze zamieszcza w gazetach w Polsce, USA i na Litwie.

Zbieracz pamiątek z okresu I i II Wojny Światowej i kartek pocztowych.

Ma w swoim dorobku 41 wystaw ze zbiorów własnych – pierwszą w listopadzie 1985 r., najnowszą w grudniu 2003 roku w Muzeum Mazurskim w Szczytnie. Jego zbiory eksponowane były w Olsztynie, Lidzbarku Warm., Kętrzynie, Nidzicy, Wojniczu, Niemenczynie (Litwa).

 

Wspólnota Śląska 12 - wyróżnienie w dziedzinie eko innowacji (odebrali Panowie Zbigniew Chrapkiewicz i Krzysztof Klimek)

Działalność proekologiczna rozpoczęła się w 2014 roku kiedy to na dachu budynku przy ulicy Śląskiej 12 zainstalowano 153 panele fotowoltaiczne. Inwestycja ta pozwoliła zmniejszyć opłaty za ogrzewanie lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku o blisko 60%. W kolejnych latach wspólnota inwestowała m.in. w instalacje uzdatniające wodę.

W 2021 roku powstała oparta na konstrukcji balkonów instalacja fotowoltaiczna.

Działania Wspólnoty wzbudziły zainteresowanie naukowców czy Ministerstwa Ochrony Środowiska i są stawiane za wzór na przeróżnych sympozjach, seminariach i konferencjach w całym kraju.

Jak podsumowuje Zbigniew Chrapkiewicz w swoich działaniach członkowie wspólnoty kierują się trzema priorytetami: ekologią, ekonomią i zadowoleniem mieszkańców.

 

Olaf Szempliński - wyróżnienie w kategorii sportu otrzymuje

Z dumą reprezentuje swoją rodzinną Gminę Jedwabno. Jestem uczniem Zespołu Szkół Nr. 2 w Szczytnie. Jako sześciolatek, po raz pierwszy stanął na macie Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate. Do dziś pilnie szlifuje tam swoją formę psychiczną i fizyczną pod okiem najlepszych trenerów i mentorów - Shihana Piotra Zembrzuskiego i Sensei Eweliny Mirosław. Długie i wyczerpujące treningi, powtarzane regularnie przez wiele lat, stopniowo zaczęły przynosić wymierne efekty.

 

Od dwóch lat jego kariera sportowa nabrała tempa, może pochwalić się tytułami Mistrza Polski i Europy, a w 2022 r. zdobył między innymi 1 miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów w Ełku, 1 miejsce na Mistrzostwach Polski Wschodniej w Bartoszycach.

Obecnie przygotowuje się do spełnienia swoich największych marzeń, startu w majowych Mistrzostwach Europy w Barcelonie oraz Mistrzostwach Świata w Japonii w listopadzie.

 

Elżbieta Zyra - wyróżnienie w kategorii działalności gospodarczej.

Jest absolwentką studiów z kulturoznawstwa, dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz trenerką umiejętności psychospołecznych.

 

Od 20 lat prowadzi działalność gospodarczą związaną z kulturą dnia codziennego, czyli kawą i herbatą. Przez 9 lat prowadziła herbaciarnię Róża Wiatrów w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie, gdzie organizowała koncerty, pokazy, wystawy, turnieje i spotkania kulturalne, a także współredagowała miesięcznik Nasz Akapit i współtworzyła Stowarzyszenie "Bliżej siebie w Szczytnie". Obecnie prowadzi Pyszną Szafę - herbatownię promującą lokalnych producentów i twórców.

 

Przez ostatnie 10 lat Elżbieta pracowała w obszarze wsparcia i rozwoju osobistego dla seniorów, osób bezrobotnych i rodzin. Od 6 lat współtworzy autorski program Rodzinna Enklawa Czasu.

 



Komentarze do artykułu

Tom

Starosta już się przejadł wszystkim , jak to Rafał powiedział dni na stołku ma policzone.

Krzysiek

Wielkie gratulacje dla Pani Wiesi, pracowałem z Panią w szpitalu, wspaniała Osoba :)

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...

    Kamil


    2025-07-03 22:04:59
  • „Pędził” przez Rekownicę 103 km/h. 44-latek stracił prawo jazdy
    O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40

    Rak Szlachetny


    2025-07-03 20:30:49
  • „Zapomnieli o naszych Złotych Godach!” Burmistrz odpowiada na poruszający list seniora ze Szczytna
    Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.

    senior


    2025-07-03 18:55:26
  • Świętajno nie burzy. Radni ratują budynek GOK za 20 milionów (zdjęcie)
    Brawo! Popieram

    Robert Częścik


    2025-07-03 18:45:55
  • Szczytno zbroi się na muzyczne uderzenie. Hunter, Smolasty, Lady Pank i Pidżama Porno na jednej scenie!
    Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.

    Polak


    2025-07-03 18:13:21
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.

    Śmieszek


    2025-07-03 13:26:15
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.

    Phi


    2025-07-02 11:50:52
  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!

    Szczery demokrata


    2025-07-02 06:23:58
  • Recepta na zdrowie: Prostota i natura – zaprasza Radosław Niksa
    Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.

    Polak


    2025-07-01 12:42:54
  • Marzy o prawdziwym domu
    Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa

    zły


    2025-07-01 07:37:53

Reklama