Środa, 22 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Wielka rywalizacja w mazurskich lasach! Biegi na orientację i rowerowe emocje na terenie powiatu Szczytno: Mazury Cup 2023 (sprawdź szczegóły)


Wyjątkowa impreza biegowa szykuje się na terenie naszego powiatu. Może wziąć w niej udział nawet 600 osób! Mowa o Mazury Cup, biegach na orientację, które odbędą się w przepięknych lasach pomiędzy Szczytnem, a Pasymiem. Wydarzenie organizuje Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej. Będą biegi dla profesjonalistów z licencjami, ale i dla amatorów. Imprezie będzie towarzyszyła rowerowa rywalizacja na orientację, którą zorganizuje „Team 360º”. Termin imprezy to 23-25 czerwca.Takiego wydarzenie jeszcze w naszym powiecie nie było.

 

- I bardzo się temu dziwię – mówi Jacek Morawski, organizator biegów na orientacje Mazury Cup Szczytno, przedstawiciel Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej. - Macie przepiękne tereny, cudowne lasy, jeziora. Z punktu widzenia krajobrazowego - magia. Między innymi to było powodem, że u was organizujemy tę rywalizację. Będzie to pierwszy taki bieg w tym regionie, choć takich sportowych wydarzeń organizujemy sporo. A największe to w tej chwili Sudety Cup – 4-dniowe zawody w biegu na orientację, w których bierze udział około 900 uczestników.

 

Dla uczestników przygotowano kilka tras i dystansów:

 

piątek (23 czerwca)– bieg średniodystansowy od 2 do 5 km

sobota (24 czerwca) – bieg klasyczny 5 do 12 km

niedziela (25 czerwca) – start pościgowy (dystans od 3 do 8 km) – biorą w nim udział wszyscy uczestnicy, można na nim nadrobić straty z poprzednich rywalizacji. Kto pierwszy wbiegnie na metę, wygrywa cały cykl.

 

Zawody podzielone są na kategorie sportowe – dla zawodników z licencjami Polskiego Związku Orientacji Sportowej (zawodowców) oraz amatorów.


Reklama

 

- Najlepiej zajrzeć na naszą stronę internetową https://mazurycup.pl/, gdzie wszystko jest opisane z podziałem na kategorie, jest regulamin oraz link do zapisów – zachęca Jacek Morawski. - Spodziewamy się, że w mazurskiej edycji biegów na orientację weźmie udział około 400 osób.

 

Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej współpracuje z grupą „Team 360º”, której przewodzi znany dziennikarz sportowy Igor Blachut. Grupa w tym samym czasie chce w okolicach Szczytna zorganizować wyścigi rowerowe na orientację. - Skorzystają z naszych tras, ale zapewne ich rywalizacje odbędzie się rano, a nasza po południu – mówi pan Jacek.

 

- Podobnie, jak w przypadku biegaczy przygotowaliśmy rywalizację zarównano dla zawodników z licencjami, jak i amorów – wyjaśnia Igor Blachut. - Spodziewamy się około 200 uczestników, choć górnego limitu nie ma, więc zapraszam do zapisów: https://cx80gpmtbo.com/pl/frontpage

 

Dystanse - nie ma w orientacji sportowej czegoś takiego, jak tabelka dystansów na zawody: w różnym terenie pokonanie podobnego (odległościowo) odcinka zajmuje różny czas. - W przypadku naszych zawodów zmagania piątkowe odbędą się na dystansie sprinterskim, w sobotę - klasycznym, zaś w niedzielę - średnim - wyjaśnia pan Igor. - Co, w przełożeniu na realia, oznacza, że zwycięzcy sprintu powinni jeździć 13-18 minut, klasyka - 60-80, zaś średniego - 40-50 minut. I to będzie dotyczyć także tras w kategoriach popularyzacyjnych (czyli Open Krótkiej i Średniej).

Reklama

 

Partnerem wydarzenie jest Nadleśnictwo Korpele, które użycza przepiękne tereny leśne organizatorom sportowych zmagań. Rywalizacja ma odbyć się w pobliżu trzech jezior: Sasek Wielki, Elganowiec i Gromskie. Start ma być umiejscowiony przy leśniczówce Jęczniki (przy dawnym ośrodku Wrzos), meta planowana jest na polu biwakowym przy Jeziorze Leleskim.

 

- Mazury Cup 2023 odbędą się w malowniczych lasach w pobliżu Szczytna. Szykujemy dla Was trzy etapy w dziewiczych, mazurskich terenach, każdy zlokalizowany nad innym jeziorem. Do tego meta nad wodą oraz piknikowa atmosfera – czy potrzeba czegoś więcej do idealnego rozpoczęcia wakacji? - zapraszają Wojtek Dwojak i Jacek Morawski.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama