Środa, 30 Kwiecień
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty -

Reklama


Reklama

W Spychowie dłubali dłubanki (zdjęcia)


Kolejna edycja Święta Mazurskiej Dłubanki już za nami. Ukoronowaniem były regaty, które odbyły się podczas Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. „Dłubanie” odbywało się nieco wcześniej.


  • Data:

Przez blisko tydzień 5 drużyn wykonywało łodzie z jednego pnia drzewa. Była to już ósma edycja tego wydarzenia organizowanego przez Nadleśnictwo Spychowo, promującego wartości historyczne Mazur oraz wykorzystanie drewna jako surowca wszechstronnego, ekologicznego i odnawialnego.

Tegoroczni uczestnicy warsztatów przyjechali do Spychowa z Warszawy, okolic Torunia, Suwałk oraz okolic Ostrołęki. Dłubali członkowie Państwowego Muzeum Archeologicznego, Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich, Koła Naukowego Leśników SGGW, grupy rekonstrukcyjnej kultury Indian Ameryki Północnej oraz Jaćwingów z terenu Suwalszczyzny.


Reklama

Przez kilka dni ciężkiej, acz satysfakcjonującej pracy zarówno pilarkami łańcuchowymi, jak i tradycyjnymi ciosłami, ośnikami i dłutami, wszystkim drużynom udało się w terminie wykonać upragnioną łódź. Podczas regat, które odbywały się wraz z XIII Mazurskim Konkursem Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, jury oceniało nie tylko szybkość łodzi, ale również estetykę wykonania i styl poruszania się dłubanką na wodzie. Za I miejsce w regatach oraz za najładniejszą dłubankę nagrodzony został Artur Zieliński, który wykonał rekonstrukcję indiańskiej dłubanki z okolic Chicago. W kategorii „styl machania pagajem” podczas regat najlepsza okazała się drużyna studentów z Koła Naukowego Leśników SGGW.

Reklama

Warsztaty odbyły się dzięki współfinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

 

Tekst i foto Adam Gełdon



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama