W niedzielę w Rozogach odbyły się Dożynki Parafialno-Gminno-Powiatowe. Był to dzień odpoczynku i zabawy dla wszystkich rolników oraz mieszkańców Gminy Rozogi. Tradycyjne podziękowanie za plony było okazją do obejrzenia występów artystycznych i zabawy.
Dożynki, które od lat cieszą się ogromną popularnością, nie tylko celebrowały tradycje folklorystyczne, ale również promowały bogactwo kulinarnego dziedzictwa i umożliwiały integrację społeczności lokalnej. Organizatorzy przygotowali wyjątkowy program, który dostarczył uczestnikom niezapomnianych przeżyć.
- Dożynki Gminno-Powiatowe w Rozogach to doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności naszym rolnikom za ich ciężką pracę, ale także do delektowania się pysznymi, naturalnymi potrawami i cieszenia się muzyką - mówił Jarosław Matłach Starosta Szczycieński.
Jednym z kluczowych momentów dożynek był uroczysty obrzęd dożynkowy, który przeniósł uczestników w dawne tradycje i rytuały związane z żniwami. Rozoski Zespół Ludowy zaprezentował go w sposób wyjątkowo barwny, odzwierciedlając ducha lokalnej kultury.
Bogaty wachlarz atrakcji artystycznych obejmował również prezentacje dzieci ze szkół i przedszkoli, które zadziwiały swoim twórczym talentem i przypominały o kultywowaniu tradycji ludowych w młodym pokoleniu. Stoiska sołeckie były doskonałą okazją do zapoznania się z lokalnym rzemiosłem i wyrobami, zaś stoiska gastronomiczne zaspokajały pragnienia smakoszy kuchni regionalnej. Niezapomniany smak grochówki wojskowej z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Dla najmłodszych uczestników przygotowano animacje i zabawy, które dodatkowo umilały im czas spędzony na święcie. Na scenie zaprezentowały się także muzyczne zespoły, takie jak Lider, Casanova, Junior, Freaky Boys, oraz Focus, tworząc niepowtarzalną atmosferę rytmu i melodii.
Wieczorem nie mogło zabraknąć zaplanowanej zabawy tanecznej, którą prowadził utalentowany Bartosz Zdunek. To była doskonała okazja, by przenieść się na parkiet i podzielić się radością tańca z innymi uczestnikami Dożynek.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01