Aż 38 palm rywalizowało w Rozogach o miano tej najpiękniejszej. To właśnie na pograniczu Kurpi i Mazur odbył się 27. powiatowy konkursu na palmę wielkanocną. To najstarszy konkurs na Warmii i Mazurach. - Tak pięknych palm nie ma nigdzie indziej w naszym województwie – mówi zachwycona Malwina Karwińska, która do Rozóg przyjechała z... Kętrzyna. - Przeczytałam informacje na waszej stronie internetowej i jestem z rodziną – śmieje się pani Malwina. - Gratuluję pięknego wydarzenia.
Bożena Ropiak, Alina Sadłowska i Alicja Parzych - to zwyciężczynie w klasyfikacji indywidualnej osób dorosłych. Palmy tych pań były tak piękne, że jury konkursu - Jadwiga Wierzbicka – przewodnicząca komisji, Elżbieta Samsel i Ewelina Osowiecka - nie były w stanie się zdecydować, dlatego przyznano trzy równorzędne miejsca.
W tym roku do konkursu zgłoszono 38 palm -18 było wykonanych w grupach, a 20 indywidualnie. Największa miała ok. 6 metrów.
- Ale nie o wielkość tu chodzi – śmieje się Karolina Lewandowska-Zając, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach. - Wielkość i owszem, dodaje dostojeństwa i cieszy oko, ale dla jury najważniejsza jest liczba kwiatów, umiejętność wykonania różnych kompozycji, i co ważne by były one tradycyjne, czyli zrobione z krepiny. O zwycięstwie w konkursie decyduje pomysłowość i technika wykonania prac, a także walory artystyczne i estetyczne.
Uczestnicy indywidualni robili zazwyczaj niewielkie palmy, zaś grupy przygotowały nawet kilkumetrowe, składające się z ponad tysiąca kwiatów.
- Praca nad takimi dziełami sztuki ludowej zazwyczaj zaczyna się już na początku stycznia. Jest żmudna, ale daje wiele satysfakcji – tłumaczyły dziennikarzowi „Tygodnika Szczytno” uczestniczki konkursu.
Kolorowa palma to jeden z symboli Wielkanocy. Doskonale wiedzą o tym wszyscy ci, którzy choć raz odwiedzili gminę Rozogi i uczestniczyli w powiatowym konkursie na najpiękniejszą wielkanocną palmę.
- Jest to jeden z takich konkursów najstarszych w regionie, który podtrzymuje lokalną tradycję łączącą elementy świeckie, ale też elementy religijne – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Bez wątpienia konkurs dodaje kolorytu naszej gminie, ale i całemu powiatowi.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele. Później barwny korowód przemaszerował do przyszkolnej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część konkursowa, której towarzyszyły występy zespołów ludowych dziecięcych i młodzieżowych z Rozóg i Dąbrów.
Organizatorzy: wójt Gminy Rozogi, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.
Wyniki
Prace grupowe:
Przedszkola:
I - Przedszkole Samorządowe w Rozogach KRAINA UŚMIECHU
II – Niepubliczne Przedszkole RADOSNY ZAKĄTEK w Myszyńcu
Szkoły podstawowe:
I – kl. I SP Rozogi
II – uczniowie uczęszczający do świetlicy przy SP Rozogi
III – kl. III SP Rozogi
Wyróżnienia: kl. I A i kl. I B SP Rozogi, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dąbrowach, kl I i kl. III SP w Klonie, Mali Artyści GOK Rozogi
Dorośli
I – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rozogach
II – Rozoski Zespół Ludowy
III – KGW DĄBROWSKIE ZIÓŁKA
Wyróżnienia: Sołectwo Orzeszki, Klub przy 8 Szczycieńskim Batalionie Radiotechnicznym w Lipowcu, Zespół Ludowy KLONOWSKIE KURPSIANKI, Wiejskie Kobiety Powiatu Szczycieńskiego, Nadleśnictwo Spychowo, Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie. Filia w Spychowie
Prace indywidualne:
1. Dzieci do lat 10
I – Natalia Zyśk
II – Lena Kaczmarczyk
III – Amelia Kryszyłowicz
III – Natalia Rolka
Wyróżnienia: Klara Więcek, Anastazja Więcek, Nina Rolka, Bianka Zdunek, Lena Zielińska, Dobrosława Śliwińska, Antonina Denkiewicz
2. Dzieci do lat 16
I – Dominik Dąbkowski
I – Martyna Dąbkowska
Wyróżnienia: Karol Więcek, Piotr Rydzewski
3. Dorośli i młodzież powyżej 16 lat
I ex aequo - Bożena Ropiak, Alina Sadłowska, Alicja Parzych
II - Regina Archacka
Wyróżnienia:
Oliwia Więcek
Naszym włodarzom tylko najlepiej wychodzi przecinanie wstążek.A narkotykami jak handlowali tak handluja.Przykro wszyscy maja wywalona co dzieje się z młodzieżą. Najważniejsze że wstążki przecięte.Myslalam panie Burmistrzu że pan to ogarnie ale nic w tym kierunku nie robione.Wszystko zamiatane pod dywan oczywiscie tyczy to całej rady.
Julka
2025-07-15 10:38:46
Smolasty to artystyczne dno dna i patologia. Kto wpadł na pomysł żeby to beznadziejne byle co zaprosić??? i jeszcze mu płacić
Prusak
2025-07-15 08:11:55
Panie Och niech Pan najpierw kanał do porządku doprowadzi bo zarośnięty i śmierdzi. Nie zauważył Pan tego? Redakcja też nic nie pisze nic na ten temat jakoś...
Jan
2025-07-15 04:54:29
Jerry , za to ty masz odpowiednie prochy z samego serca miasta Szczytno. Oczywiście ja nie konsumuje. Zdumiony , dokładnie ja nie mam zamiaru składać wniosku o jakieś odznaczenie a tym bardziej o te wasze 800 plus itp.
Seniora
2025-07-14 21:17:03
Bezczelność czy głupota.
?
2025-07-14 19:41:25
\"zamienią miasto w wielobarwną przestrzeń ... bałaganu po piciu, obsikanych kątów, nieludzkich wrzasków na ulicach, itd.\"
Tutejsza
2025-07-14 19:21:27
Jak coś mam CORSA A z 1990 :)
Adam
2025-07-14 17:21:09
Do zatroskanego. Nie. Dostaną medal i premie za zabezpieczenie terenu????
Kamil
2025-07-14 16:08:41
czy wy nie możecie obyć się bez tych SRÓTÓW ?
że tak powiem
2025-07-14 11:23:38
Zanim coś tam za te miliony powstanie, to już tego rządu i zachwyconej wiceminister dawno nie będzie. To raz. A dwa, to juz widzę te tłumy mieszkańców walące do galerii za 18 milionów zlotych.
wolf
2025-07-14 09:17:07