W powiecie szczycieńskim jest zaledwie sześć miejsc, w których może schronić się jedynie... 600 osób. Połowa tych miejsc znajduje się w Rozogach. To promil potrzeb. Miejsca dla wybranych? Teraz, decyzją ministra, strażacy będą szukać nowych miejsc schronień i weryfikować te znane...
Jak sytuacja wygląda w Szczytnie? O to zapytaliśmy Andrzeja Domiana z miejskiego zarządzania kryzysowego.
- W naszym mieście nie mamy żadnego schronu, a jedynie trzy miejsca ukrycia typu drugiego chroniącego przed opadem promieniotwórczym – mówi. - Ale nie są to miejsca dla ludzi z zewnątrz, a jedynie dla pracowników zakładów, na terenie których te obiekty się znajdują – dodaje.
Najlepsza sytuacja pod tym względem jest w Rozogach. Tam znajduje się połowa z weryfikowanych miejsc ukrycia.
- To głównie piwnice w naszej szkole – mówi wójt Zbigniew Kudrzycki. - Typowego schronu jednak nie mamy – dodaje. - Analizujemy sytuację w naszej gminie z odpowiedzialnym za te działania pracownikiem. Szukamy nowych miejsc. Dziś (środa, 12 października) nasz pracownik jest w Olsztynie na szkoleniu z tego zakresu.
Urzędnicy w naszym powiecie sami przyznają, że obrona cywilna to fikcja. To, co jest na papierze, niekoniecznie odzwierciedla rzeczywistość. Wiele dekad pokoju sprawiło, że samorządy w ogóle nie sprawdzały takich miejsc. Nowe technologie budowlane nastawione były z kolei na lekkie konstrukcje, często bez podpiwniczeń, które mogłyby skutecznie chronić mieszkańców przed atakami bombowymi, czy opadami radioaktywnymi.
- Strażacy z komendy powiatowej poprosili nas o wskazanie takich miejsc – mówi Arkadiusz Myślak, naczelnik wydziału kryzysowego Starostwa Powiatowego w Szczytnie. - Zbieramy dane z gmin, spływają do nas. Przekażemy je strażakom i będą sprawdzane. Niestety, w ostatnich latach takich miejsc ubyło. Nie były potrzebne, nikt nie spodziewał się konfliktu zbrojnego na taką skalę i tak blisko naszych granic – dodaje Myślak.
Być może na takie schrony nadawałyby się piwnice bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Odrodzenie”.
- Na razie nikt z takim zapytaniem nie zwrócił się do nas, pan jest pierwszy – usłyszeliśmy od Krzysztofa Krakowskiego, prezesa spółdzielni. - Lata temu, przeglądając dokumentacje, trafiłem na informacje o kilku budynkach przy ulicach Polskiej i Nauczycielskiej, które mogłyby służyć, jako takie miejsca ukrycia. Są to budynki ze specjalnie pogłębionymi piwnicami. Dlaczego tak je wtedy budowano, nie wiem, ale być może przeznaczone miały być właśnie na schrony – dodaje. - Ile osób mogłoby się tam pomieścić, tego nie wiem. Są to zwykle piwnice lokatorskie, ale usytuowane głębiej niż w innych budynkach.
Szczycieńscy strażacy nie chcą komentować działań.
- Mogę jedynie potwierdzić, że będziemy weryfikować miejsca, które będą nadawały do ukrycia, ale po więcej informacji proszę dzwonić do rzecznika pana wojewody – mówi straszy kapitan Łukasz Wróblewski z KP PSP w Szczytnie.
To są działania prewencyjne, aby zrobić bazę na wypadek, gdyby coś miało się wydarzyć – mówi nam jeden z urzędników zrządzania kryzysowego w naszym powiecie. - Ale sprawę wszyscy traktują bardzo poważnie – dodaje. - W tej chwili nikt nie jest w stanie określić, ile takich miejsc jest czy będzie w naszym powiecie, gdzie one się znajdują, jak będą wyposażone i ile osób będzie mogło się w nich schronić. Weryfikację prowadzi straż pożarna, która sprawdza również tego typu miejsca w blokach mieszkalnych.
Muza kibel dosłownie Dzięki Burmistrz To za takie Szczytno ja walczyłem .....gdzie muzyka Klenczona ????
2025-05-02 05:22:30
Jestem pod wrazeniem z wizyt u doktora, jest konkretny, można rozwiązywać problem choroby po wypadku wielowątkowo i szukać przyczyny i powiedniego leku. Matematyka jest w tle.
Anna Pajączkowska/Paj
2025-05-01 17:44:42
Gratuluje wyniku ale osobiście mam małe ale. Gmina owszem robi pewne inwestycje itp ale potem w ciągu roku brak jest właśnie środków na dbanie o te inwestycje. Mowa głównie o ścieżkach gminnych. Są mocno zarastane z roku na rok coraz bardziej. Nie sztuka jest więc robienie inwestycji ale potem dbanie o nie odpowiednio. Tu niestety jest gorzej. Gdyby wydawano odpowiednie środki na czyszczenie chodników gminnych to wynik już taki piękny by nie był.
Tytus
2025-05-01 05:23:00
Moc niczego. Brawo jak co roku dno.
Amra
2025-04-30 22:05:13
Jako gazeta niezależna może byście wyjaśnili dlaczego pan burmistrz wysłał całą armię urzędników ,środa , z ulotkami aby popierali Trzaskowskiego ,Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury .
Darek
2025-04-30 18:24:21
Ooooooooo K...a Ale Super gwiazda Już gorszych śmieci to Burmistrz chyba nie mógł znaleźć Ale co tu się dziwić Jaki Burmistrz ,takie gwiazdy
Cezary
2025-04-30 12:54:00
Może wybierzemy najbardziej zarośnięty wysoką trawą plac zabaw?!
Teren gminy Pasym.
2025-04-30 12:33:16
KULSONSKIE miasto to i kulsonskie metody
Kubus
2025-04-30 10:38:48
pierdzenie w stolki za duzą kasę z NASZYCH podatkow. Hiszpania pokazała nam ZEROemisyjniośc, wrocimy do epoki kamienia lupanego i grzania sie w zime krowim łajnem
Kubus
2025-04-30 10:38:00
Smolasty tak znany, że ja go totalnie np nie znam. Ja bym go nazwał Tatuazasty...
Tytus
2025-04-30 08:58:46