Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Pompa ciepła w domu - co musisz wiedzieć o tym sposobie ogrzewania.


Materiał Partnera. Ogrzewanie to jedno z najważniejszych elementów projektu domu. Wybierając odpowiedni system ogrzewania, kierujemy się przede wszystkim ceną instalacji i kosztami rocznej eksploatacji. Do najpowszechniejszych form ogrzewania nadal należy energia pozyskiwana z węgla i gazu. Rzadko zastanawiamy się nad alternatywą, jaką jest pompa ciepła w domu, jednak w obecnej sytuacji ekonomicznej, nieustannie rosnących cenach opału, warto poznać nowe, bardziej ekonomiczne sposoby ogrzewania budynku.


  • Data:

Ekologiczna alternatywa tradycyjnego paliwa.

Jedną z mniej znanych i niedocenianych form grzewczych jest pompa ciepła. Pompa ciepła w domu jest to sposób na pozyskanie energii ze środowiska, ziemi, wody lub powietrza. W celu ogrzania budynku nie spalamy żadnego paliwa, w związku z tym nie generujemy szkodliwych odpadów, a także nie potrzebujemy miejsca na magazynowanie opału. Jedyne, potrzebne nam źródło energii, to prąd, dzięki któremu sprężarka pozwoli na uzyskanie odpowiedniej temperatury pozyskanego ciepła. 

Pompa ciepła - mechanizm działania

By zrozumieć zalety wykorzystania pompy ciepła w ogrzewaniu, trzeba poznać zasadę jej działania. Polega ona na usunięciu ciepła z otoczenia i przekazaniu go do wnętrza budynku. Cały system składa się z trzech elementów: 

  • dolnego źródła ciepła, 
  • pompy ciepła,
  • odbioru ciepła. 

Dolne źródło ciepła to grunt, woda lub powietrze, z których ciepło pozyskiwane jest metodą skraplania za pomocą systemu rur wypełnionych niezamarzaną cieczą. Tak pozyskane ciepło w postaci czynnika chłodniczego, jest transportowane do pompy ciepła. Tam za pomocą sprężarki odbywa się podniesienie temperatury czynnika chłodniczego a następnie rozprowadzenie go po budynku. 

Szczególnie polecanymi pompami ciepła są te marki Viessmann, które charakteryzuje łatwa obsługa i energooszczędność. Ich szeroką ofertę możesz sprawdzić: https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Viessmann.htm

Instalacja i obsługa  

Pompa ciepła w domu wymaga instalacji systemu, dzięki któremu pozyskamy ciepło ze środowiska. Różni się on w zależności od rodzaju systemu.

W przypadku pomp gruntowych, konieczne jest zamontowanie pod ziemią kolektorów, które będą pozyskiwały ciepło z gruntu. Ta opcja ma wady i zalety. 

Zaletą jest małe wahanie temperatur gruntu, dzięki czemu praca pompy jest stabilna niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Ten typ instalacji wymaga jednak dużych nakładów finansowych i znacznej powierzchni działki do montażu sond. 

Pompy powietrzne nie wymagają dużych nakładów finansowych, ani powierzchni, ich instalacja jest podobna do instalacji klimatyzatora. Jego umiejscowienie wiąże się jednak z ryzykiem destabilizacji pracy przy znacznym spadku temperatury powietrza, sprężarka może nie być w stanie ogrzać odpowiednio szybko dostarczonego ciepła. 

Ostatni typ, pompy wodne, wymagają podłączenia systemu do wód gruntowych, na przykład za pomocą studni głębinowej, co może się wiązać z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń. 

Z pośród wielu rodzai oferowanych na rynku, od swoich konkurentów znacznie odbiegają , pompy ciepła Vaillant. Od lat zapewniają komfort użytkowania i dopasowanie do nowo powstających instalacji grzewczych. Polecane modele tej marki znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Vaillant.htm

Pompa ciepła w domu - czy warto?

Instalacja pompy ciepła w domu wiąże się z inwestycją, dlatego jest to dobre rozwiązanie gdy dopiero budujemy dom lub planujemy go zmodernizować. Wybierając jeden z rodzajów pomp przyczynimy się do redukcji zanieczyszczeń, a także ograniczymy koszty ogrzewania budynku. 

W związku ze zmieniająca się sytuacją na rynku paliw, warto zainwestować w system ogrzewania uniezależniony od aktualnie panujących destabilizacji. Pompy ciepła są przyszłością energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania.  



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama