Program „Patriotyzm jutra” realizowany przez Muzeum Historii Polski dostarczył środki na realizację projektu promującego historię plebiscytu na Warmii i Mazurach. Projekt stworzyło stowarzyszenie Nasza Ziemia Szczycieńska.
- Podczas plebiscytu z 1920 roku mieszkańcy Mazur mieli zadecydować o tym, czy będą obywatelami Polski czy Prus Wschodnich – mówi prezes stowarzyszenia Paweł Krassowski. - W tym roku minęło 100 lat od tych wydarzeń, często tragicznych, głównie dla wielu aktywnych Polaków, działaczy mazurskich, którzy agitowali na rzecz polskości tych ziem. Zadaniem projektu jest między innymi przybliżenie obecnym mieszkańcom powiatu szczycieńskiego sylwetek polskich bohaterów tamtych dni. - Do współpracy zaprosiliśmy wielu partnerów, w tym np.SKOK im. Brata Alberta, którego siedziba mieści się w budynku historycznie ważnym. Był to Dom Polski, w którym mieściła się, m.in. redakcja polskiej gazety „Mazur”
Na projekt składa się kilka elementów. Między innymi jest to mobilna wystawa plenerowa przybliżająca pracę polskich działaczy w okresie przedplebiscytowym i po nim. Przez tydzień wystawa była prezentowana przy Miejskim Domu Kultury.
- Jedna z plansz opisuje postać Michała Gajkowskiego, mojego pradziadka – mówi Paweł Krassowski. - W porównaniu z Linka, Leykiem czy Leydingiem jest mało znany, a zrobił wiele, podobnie jak i inni. Warto o nich pamiętać.
Elementem projektu była też wycieczka dla lokalnej społeczności, szlakiem szczycieńskich ulic, których patronami są mazurscy działacze. Zorganizowane też będą dwa wykłady historyczne, a końcowym etapem ma być wydanie broszury, podsumowującej projekt.
Joanna
Super inicjatywa.