Wtorek, 17 Grudzień
Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -

Reklama


Reklama

Nie przegap – dwie niezwykłe radiowe opowieści w Radiu Olsztyn


Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima zaprasza na ciekawe słuchowiska „Ostatnia Mohikanka” i „Zaćmienie słońca w okolicach Pup”. Zanurzcie się w niezwykłych historiach pełnych emocji i podróżujcie w czasie razem z bohaterami radiowego teatru. Emisje będą miały miejsce 8 (godz. 17:05) i 15 grudnia (godz. 16:05) na antenie Radia Olsztyn.



W niedzielę, 8 grudnia, Radio Olsztyn wysłuchać możemy słuchowiska pt. „Ostatnia Mohikanka” w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Historia inspirowana jest publikacją w „Kurku Mazurskim” autorstwa nieżyjącego już Zbigniewa Janczewskiego.

 

— Źródłem inspiracji była opowieść o niezidentyfikowanej bliżej osobie, którą w Szczytnie nazywano ponoć właśnie „Ostatnią Mohikanką” — wyjaśnia Robert Wasilewski, autor scenariusza, twórca teatralny i wykonawca muzyki w tym słuchowisku. — Szukałem faktów potwierdzających tę historię, niestety, nie znalazłem. Jednak ten anons zainspirował mnie do stworzenia sztuki o losach niemieckiej Żydówki i Mazura, osadzonych w dramatycznej powojennej rzeczywistości małego mazurskiego miasteczka.

 

Tydzień później, w niedzielę 15 grudnia, również o godzinie 17:05, Radio Olsztyn zaprezentuje słuchowisko pt. „Zaćmienie słońca w okolicach Pup” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.


Reklama

 

— To z kolei opowieść stworzona na podstawie wywiadów i wspomnień ze starszymi mieszkańcami Spychowa (dawnych Pup) oraz Świętajna — mówi Robert Wasilewski. — Spektakl radiowy przywołuje obrazy codzienności i dramatycznych migracji w okresie powojennym - dokładnie z lat 50. Wydarzenia słuchowiska wpisane są w czas pełnego zaćmienia słońca, które miało miejsce 24 czerwca 1954 roku. Było to jedyne do tej pory, prawie całkowite zaćmienie słońca widziane w Polsce (najpełniej na Podlasiu i Mazurach).

 

Oba słuchowiska powstały w sierpniu bieżącego roku. Nagrania odbywały się w Stodole Chochół oraz w okolicznych plenerach, co nadaje im unikalny klimat. Każde z nich trwa około godziny.

 

— Smaczkiem jest to, że reżyserem dźwięku obu słuchowisk jest Andrzej Brzoska z Polskiego Radia. To nestor polskich dźwiękowców, jeden z najwybitniejszych w swojej profesji — podkreśla Robert Wasilewski.

Reklama

 

Autorem obu scenariuszy jest Robert Wasilewski — muzyk, scenarzysta, twórca i szef Teatru Chochół, pasjonat lokalnej historii i tradycji. Wśród aktorów usłyszymy m.in. takie gwiazdy jak Dorota Landowska i Marek Tyszkiewicz.

 

Nie przegapcie okazji, by posłuchać opowieści, przenoszących w nie tak odległe czasy i znajome miejsca.

 

Włącz Radio Olsztyn 8 (godz. 17:05) i 15 grudnia (godz. 16:05) i pozwól się porwać słuchowiskom w krainę wyobraźni!



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama