W Gminnym Ośrodku Kultury w Dźwierzutach odbyło się sympozjum naukowe „Dwudziestowieczni wielcy Mazurzy o polskich sercach”. W wydarzeniu wzięli udział naukowcy, przedstawiciele instytucji kultury oraz samorządowcy. To kolejne z działań, które w gminie Dźwierzuty odbywają się w ramach roku mazurskiego.
- Cieszymy się, że patronat nad całością objęły Muzeum Warmii i Mazur oraz olsztyńska delegatura IPN – mówi Ewa Dolińska-Baczewska, dyrektor placówki. - W czasie sympozjum mieliśmy również przyjemność wręczyć nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Wiersze Michała Kajki zamknięte w kadrze” i wojewódzkiego konkursu poetyckiego „Z polskiego na nase”, w którym zwycięskie wiersze tłumaczymy na gwarę mazurską, co jest jedną z nagród. Tłumaczenia wykonał Paweł Szutow, znany z działań związanych z wydaniem słownika gwary mazurskiej.
Laureaci konkursu fotograficznego pochodzą m.in. z Łodzi, Szczecina, czy Kętrzyna. Jednym z laureatów jest również Antoni Michalak z gminy Jedwabno.
- Tu naprawdę było o co walczyć, bo główną nagrodą był aparat fotograficzny wart 2 tys. złotych, który ufundowali z prywatnych środków wójt razem z radnymi gminy – wyjaśnia dyrektor GOK.
Nagrodzone w konkursie poetyckim panie pochodziły z Lidzbarka, Białej Piskiej, Działdowa i Dźwierzut.
Wśród prelegentów znaleźli się prof. Zbigniew Chojnowski, dr hab. Zbigniew Kudrzycki, regionalista Witold Olbryś i starszy kustosz Muzeum Warmii i Mazur Danuta Syrwid. Czas między prelekcjami wypełniał śpiew pochodzącego z Kowali Oleckich zespołu śpiewaczego „Na przyboś”.
- Ideą roku mazurskiego jest aktywowanie różnych grup wiekowych i różnych środowisk do refleksji nad historycznym uwarunkowaniem ziem, na których żyjemy. Miejsca, które codziennie widzimy, budynki, są przesiąknięte często trudnymi historiami. Wchodząca na Mazury Polska Ludowa starała się mazurskość rugować, marginalizować. To było wielką krzywdą dla mieszkańców tych ziem, ich historii i kultury. Staramy się stwarzać przestrzeń, w której ta mazurskość może powracać, wybrzmiewać, być pełnoprawną częścią naszej wspólnej, narodowej historii – dodaje dyrektor.
W najbliższym czasie GOK planuje ogłosić konkurs o zasięgu powiatowym na rękodzielniczy strój dla baby dźwierzuckiej. Zachęcamy do śledzenia profilu FB GOK Dźwierzuty
Fot. Jedna z pięciu laureatek konkursu poetyckiego Monika Zalewska z Dźwierzut.
Fot. Jednym z prelegentów był dr hab. Zbigniew Kudrzycki
szarak
I to spojrzenie sympatycznej wójtowej - bezcenne!!!