Kolejny Rok Mazurski w Gminie Dźwierzuty. Już trzeci. W czwartek odbył się sympozjum naukowe poświęcone Mazurom, na którym podsumowano wydarzenia, które odbyły się w ramach tegorocznego cyklu. Wręczono między innymi nagrody zwycięzcom konkursów poetyckiego i fotograficznego.
Wiele rozmów, wymiany myśli i pytań, na które wciąż poszukujemy odpowiedzi – mówi Radek Dąbrowski z GOK w Dźwierzutach. - Tak wyglądają nasze działania. To już trzecie Rok Mazurski organizowany przez naszą gminę – dodaje. - Stale się rozrasta, przyłączają się nowi, naukowi partnerzy. - Muzeum Warmii i Mazur, olsztyński oddział IPN, czy Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
W czwartkowym sympozjum w Dźwierzutach wzięło udział kilu naukowców, którzy specjalizują się w losach Mazur i Mazurów.
Odbyło się też podsumowanie dwóch konkursów poetyckiego i fotograficznego. Na poetycki wpłynęło kilkadziesiąt wierszy, z których jury wybrało pięć najlepszych. Zostaną one przetłumaczone na gwarę mazurską przez specjalistę w tej dziedzinie Pawła Szutowa.
Najlepsze wiersze napisały: Dorota Sadłowska, Aneta Przybyłek, Iwona Nisiopecka, Sylwia Kaczmarczyk i Krystyna Bandera.
W konkursie fotograficznym tryumfowali - Katarzyna Fila – Janiszewska (wśród seniorów) i Antoni Michalak (wśród juniorów).
Uroczystość swoim występem uświetniła Rodzinna Kapela Bałdygów. To zespół spod Giżycka. Jak mówią organizatorzy skarb narodowy, obsypany wieloma nagrodami ministerialnymi.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.
głos z daleka
O proszę, tacy mazurscy! A obelisk w środku wioski fałszujący historię nadal stoi? Pytam, bo dawno tam nie byłem.