Sobota, 19 Kwiecień
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy -

Reklama


Reklama

Lipowiec – Lesiny Wielkie - historia dwóch parafii (cz. 3)


W roku 1957 kościół katolicki w Polsce rozpoczął dziewięcioletni okres przygotowań  do obchodów 1000 rocznicy chrztu Polski. Przygotowanie to polegało na tym, żeby – jak pisał ks. Koźmiński: 1) pogłębić pobożność w narodzie polskim, 2) oczyścić nasze życie katolickie z wad narodowych: pijaństwa, nieuczciwości, lenistwa, 3) podnieść religijność narodu poprzez kult do Matki Bożej.”
 


  • Data:

W tym celu, na rozkaz Prymasa Polski i biskupów, są co rok w parafiach miały się odbywać uroczyste nabożeństwa do Matki Bożej połączone z procesją stanową do ołtarzy, uprzytomniające jedną wadę narodową, np. pijaństwo i jego skutki w rodzinie. Poza tym po kraju, od diecezji do diecezji od parafii do parafii, wędrował obraz (kopia) Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski, poświęcony w Rzymie przez papieża Piusa XII.

 

Obraz miał wrócić na tysięczną rocznicę chrześcijaństwa w Polsce do Gniezna, do kolebki polskiej katolickości. W tych przygotowaniach brały udział także parafie lesińska i lipowiecka. Pierwsza uroczystość miała miejsce 3 maja 1957 roku w Lesinach. Tak te uroczystości opisał proboszcz Koźmiński: „Zbudowano cztery ołtarze podobnie jak w Boże Ciało. Tylko zamiast monstrancji wieszano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Ostatni obraz był za wioską na starym cmentarzu grzebalnym, gdzie była msza święta z kazaniem. Podobna uroczystość miała miejsce w Lipowcu 5 maja. Końcowy ołtarz zbudowali nasi nauczyciele. Na dziedzińcu szkolnym zgromadziła się cała parafia, by wysłuchać mszy świętej. Podobna uroczystość ma miejsce w parafii Lesiny – Lipowiec, co roku.

 

Tylko żeby uniknąć szablonu i pobudzić do większej pobożności wprowadza się pewną nowość. Dobrym czynem katolickim w tym roku było ogrodzenie pięknie starego cmentarza w Lesinach. W Lipowcu na cmentarzu kościelnym wybudowano 60-metrowy mur od strony sąsiada Abramczyka”. 


Reklama


Fragment muru odgradzającego teren kościoła od prywatnej posesji. Fot. Rafał Szumny 2006.

 

Rok 1958 był ważny dla parafii Lesiny z dwóch powodów: mianowicie odbyły się misje święte, które przeprowadzili księża werbiści z Pieniężna. I został ukończony pomnik serca Pana Jezusa. „Na zakończenie misji poświęcono pomnik Serca Pana Jezusa. Pomnik budowano trzy lata od 1955 roku. Przez dwa lata budowano podium, w trzecim roku sam pomnik. Wykonał go rzeźbiarz z Bydgoszczy p. Gawroński”.

 

 

Procesja podczas misji w roku 1958. Fot. Z archiwum parafii.

      

 

 

 

Pomnik serca Pana Jezusa w Lesinach. Fot. Z archiwum Parafii. 

Reklama

 

 

Na pomniku widnieje napis: „Na drodze życia wśród walk i Burz Serce Jezusa Twój Anioł Stróż 1958”. 

 

W tym samym roku w parafii Lipowiec na cmentarzu grzebalnym postawiono wielki krzyż żelazny, a przed nim ołtarz betonowy. Zalesiono i upiększono cmentarz, żeby mieć odpowiednie miejsce do większych uroczystości parafialnych. Poza tym położono większy nacisk na przygotowania dzieci do I komunii. Na rozkaz ordynariusza diecezji każde dziecko przy I komunii świętej ma otrzymać pamiątkę – oprawiony obrazek. Dzieci po komunii przystępują razem z rodzicami do stołu Pańskiego.

 

Ołtarz betonowy i krzyż żelazny z roku 1958 na cmentarzu w Lipowcu. 
Fot. Rafał Szumny 2006 r.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama