Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Jest szansa na odmienienie losu dworca kolejowego w Ochódnie (sprawdź szczegóły, wesprzyj pomysł)


Jeśli jechałeś ścieżką rowerową na trasie Szczytno-Dźwierzuty to zapewne czujesz niedosyt zatrzymując się obok tej stacji. Masz pomysł na jego nową funkcję? W ramach konkursu "Nasz zabytek" można zgłaszać zabytki, które mogą otrzymać dofinansowanie na ich renowacje do kwoty 1 000 000 zł. Dworzec kolejowy mógłby zostać dworcem rowerowym z przywróceniem jego wnętrzu historycznego wyglądu jako izba pamięci i stworzeniem węzła sanitarnego.



W pierwszym etapie konkursu, który aktualnie trwa można zgłaszać obiekty zabytkowe, a jeśli ten obiekt wygra, w drugim etapie odbędzie się konkurs na jego przeznaczenie.

 

Aby komisja konkursowa zauważyła społeczną potrzebę dla renowacji właśnie dworca w Ochódnie, musi być on zgłoszony przez jak największą liczbę osób.

 

Zrobisz to?

Polecamy, zachęcamy, namawiamy, nakłaniamy, no weź się zaangażuj!

Właścicielem dworca jest PKP czyli należy do Skarbu Państwa, obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Szczegóły oraz zgłoszenie zabytku do konkursu pod linkiem https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-warminsko-mazurskie/

 

 

W zgłoszeniu należy wybrać województwo, powiat, gminę, obręb, adres Ochódno 8, napisać dlaczego akurat ten obiekt, więc inspiruje


Reklama

Waszą odpowiedzią:

Zabytkowy dworzec kolejowy z 1909 roku położony jest przy urokliwej ścieżce rowerowej po byłym nasypie kolejowym na linii 262 Szczytno-Biskupiec Reszelski. Dnia 01.01.1994 r. wstrzymano ruch pociągów na tej trasie. Obiekt ten jest zamknięty. Obok znajduje się miejsce obsługi rowerzystów czyli wiata, tablice informacyjne, stojaki ma rowery, miejsce na rozpalenie ogniska. Ścieżka o długości około 30 km prowadząca ze Szczytna do gminy Dźwierzuty i na odwrót została wybudowana w latach 2019-2021,cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Niebawem odcinek ten zostanie wydłużony i będzie prowadził do Biskupca. Zgłoszenie tego obiektu do konkursu jest szansa przed jego dalszym zniszczeniem. W dworcu kolejowym w Ochódno drzemie ogromny potencjał turystyczny, kulturowy, społeczny, a nawet sportowy Może jest już historia, ale możne być przyszłością tętniącą życiem.

 

Kolejne pytanie dotyczy pomysłu na nadanie nowej funkcji. Jeśli nie masz innego pomysłu to łap:

Dworzec kolejowy mógłby zostać dworcem rowerowym z przywróceniem jego wnętrzu historycznego wyglądu jako izba pamięci i stworzeniem węzła sanitarnego. Obiekt służyłby rowerzystom oraz pieszym podróżującym po ścieżce rowerowej jako miejsce postoju tak jak miało to miejsce 29 lat temu i wcześniej. W budynku można by było organizować lekcje historii, wydarzenia kulturalne, spotkania towarzyskie połączone z opowieściami na temat dziejów dworca kolejowego. Również ożywienie turystyczne związane z nową atrakcją przysłużyło by się lojalnej społeczności.

Reklama

 

Dodaj zdjęcie z internetu lub swojego autorstwa. W Wikipedii jest opublikowane zdjęcie autorstwa Pana Witolda Olbrysia. Zostaniesz zapytany czy Ty jesteś autorem.

Konieczne jest również podanie danych osobowych.

Weź pod uwagę, że ten post ma charakter informacyjno-zachęcający.

Nie daje Ci gwarancji, że nasz zabytek wygra ponieważ PKP w razie wygranej musi wyrazić zgodę jego na renowację.

Jeśli nic w tym kierunku nie zrobimy to nic samo się nie zrobi.

Źródło: https://powiatszczycienski.pl

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama