Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Jest szansa na odmienienie losu dworca kolejowego w Ochódnie (sprawdź szczegóły, wesprzyj pomysł)


Jeśli jechałeś ścieżką rowerową na trasie Szczytno-Dźwierzuty to zapewne czujesz niedosyt zatrzymując się obok tej stacji. Masz pomysł na jego nową funkcję? W ramach konkursu "Nasz zabytek" można zgłaszać zabytki, które mogą otrzymać dofinansowanie na ich renowacje do kwoty 1 000 000 zł. Dworzec kolejowy mógłby zostać dworcem rowerowym z przywróceniem jego wnętrzu historycznego wyglądu jako izba pamięci i stworzeniem węzła sanitarnego.W pierwszym etapie konkursu, który aktualnie trwa można zgłaszać obiekty zabytkowe, a jeśli ten obiekt wygra, w drugim etapie odbędzie się konkurs na jego przeznaczenie.

 

Aby komisja konkursowa zauważyła społeczną potrzebę dla renowacji właśnie dworca w Ochódnie, musi być on zgłoszony przez jak największą liczbę osób.

 

Zrobisz to?

Polecamy, zachęcamy, namawiamy, nakłaniamy, no weź się zaangażuj!

Właścicielem dworca jest PKP czyli należy do Skarbu Państwa, obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Szczegóły oraz zgłoszenie zabytku do konkursu pod linkiem https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-warminsko-mazurskie/

 

 

W zgłoszeniu należy wybrać województwo, powiat, gminę, obręb, adres Ochódno 8, napisać dlaczego akurat ten obiekt, więc inspiruje


Reklama

Waszą odpowiedzią:

Zabytkowy dworzec kolejowy z 1909 roku położony jest przy urokliwej ścieżce rowerowej po byłym nasypie kolejowym na linii 262 Szczytno-Biskupiec Reszelski. Dnia 01.01.1994 r. wstrzymano ruch pociągów na tej trasie. Obiekt ten jest zamknięty. Obok znajduje się miejsce obsługi rowerzystów czyli wiata, tablice informacyjne, stojaki ma rowery, miejsce na rozpalenie ogniska. Ścieżka o długości około 30 km prowadząca ze Szczytna do gminy Dźwierzuty i na odwrót została wybudowana w latach 2019-2021,cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Niebawem odcinek ten zostanie wydłużony i będzie prowadził do Biskupca. Zgłoszenie tego obiektu do konkursu jest szansa przed jego dalszym zniszczeniem. W dworcu kolejowym w Ochódno drzemie ogromny potencjał turystyczny, kulturowy, społeczny, a nawet sportowy Może jest już historia, ale możne być przyszłością tętniącą życiem.

 

Kolejne pytanie dotyczy pomysłu na nadanie nowej funkcji. Jeśli nie masz innego pomysłu to łap:

Dworzec kolejowy mógłby zostać dworcem rowerowym z przywróceniem jego wnętrzu historycznego wyglądu jako izba pamięci i stworzeniem węzła sanitarnego. Obiekt służyłby rowerzystom oraz pieszym podróżującym po ścieżce rowerowej jako miejsce postoju tak jak miało to miejsce 29 lat temu i wcześniej. W budynku można by było organizować lekcje historii, wydarzenia kulturalne, spotkania towarzyskie połączone z opowieściami na temat dziejów dworca kolejowego. Również ożywienie turystyczne związane z nową atrakcją przysłużyło by się lojalnej społeczności.

Reklama

 

Dodaj zdjęcie z internetu lub swojego autorstwa. W Wikipedii jest opublikowane zdjęcie autorstwa Pana Witolda Olbrysia. Zostaniesz zapytany czy Ty jesteś autorem.

Konieczne jest również podanie danych osobowych.

Weź pod uwagę, że ten post ma charakter informacyjno-zachęcający.

Nie daje Ci gwarancji, że nasz zabytek wygra ponieważ PKP w razie wygranej musi wyrazić zgodę jego na renowację.

Jeśli nic w tym kierunku nie zrobimy to nic samo się nie zrobi.

Źródło: https://powiatszczycienski.pl

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama