Wtorek, 28 Marca
Imieniny: Ernesta, Jana, Marka -

Reklama


Reklama

Jest szansa na odmienienie losu dworca kolejowego w Ochódnie (sprawdź szczegóły, wesprzyj pomysł)


Jeśli jechałeś ścieżką rowerową na trasie Szczytno-Dźwierzuty to zapewne czujesz niedosyt zatrzymując się obok tej stacji. Masz pomysł na jego nową funkcję? W ramach konkursu "Nasz zabytek" można zgłaszać zabytki, które mogą otrzymać dofinansowanie na ich renowacje do kwoty 1 000 000 zł. Dworzec kolejowy mógłby zostać dworcem rowerowym z przywróceniem jego wnętrzu historycznego wyglądu jako izba pamięci i stworzeniem węzła sanitarnego.W pierwszym etapie konkursu, który aktualnie trwa można zgłaszać obiekty zabytkowe, a jeśli ten obiekt wygra, w drugim etapie odbędzie się konkurs na jego przeznaczenie.

 

Aby komisja konkursowa zauważyła społeczną potrzebę dla renowacji właśnie dworca w Ochódnie, musi być on zgłoszony przez jak największą liczbę osób.

 

Zrobisz to?

Polecamy, zachęcamy, namawiamy, nakłaniamy, no weź się zaangażuj!

Właścicielem dworca jest PKP czyli należy do Skarbu Państwa, obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Szczegóły oraz zgłoszenie zabytku do konkursu pod linkiem https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-warminsko-mazurskie/

 

 

W zgłoszeniu należy wybrać województwo, powiat, gminę, obręb, adres Ochódno 8, napisać dlaczego akurat ten obiekt, więc inspiruje


Reklama

Waszą odpowiedzią:

Zabytkowy dworzec kolejowy z 1909 roku położony jest przy urokliwej ścieżce rowerowej po byłym nasypie kolejowym na linii 262 Szczytno-Biskupiec Reszelski. Dnia 01.01.1994 r. wstrzymano ruch pociągów na tej trasie. Obiekt ten jest zamknięty. Obok znajduje się miejsce obsługi rowerzystów czyli wiata, tablice informacyjne, stojaki ma rowery, miejsce na rozpalenie ogniska. Ścieżka o długości około 30 km prowadząca ze Szczytna do gminy Dźwierzuty i na odwrót została wybudowana w latach 2019-2021,cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Niebawem odcinek ten zostanie wydłużony i będzie prowadził do Biskupca. Zgłoszenie tego obiektu do konkursu jest szansa przed jego dalszym zniszczeniem. W dworcu kolejowym w Ochódno drzemie ogromny potencjał turystyczny, kulturowy, społeczny, a nawet sportowy Może jest już historia, ale możne być przyszłością tętniącą życiem.

 

Kolejne pytanie dotyczy pomysłu na nadanie nowej funkcji. Jeśli nie masz innego pomysłu to łap:

Dworzec kolejowy mógłby zostać dworcem rowerowym z przywróceniem jego wnętrzu historycznego wyglądu jako izba pamięci i stworzeniem węzła sanitarnego. Obiekt służyłby rowerzystom oraz pieszym podróżującym po ścieżce rowerowej jako miejsce postoju tak jak miało to miejsce 29 lat temu i wcześniej. W budynku można by było organizować lekcje historii, wydarzenia kulturalne, spotkania towarzyskie połączone z opowieściami na temat dziejów dworca kolejowego. Również ożywienie turystyczne związane z nową atrakcją przysłużyło by się lojalnej społeczności.

Reklama

 

Dodaj zdjęcie z internetu lub swojego autorstwa. W Wikipedii jest opublikowane zdjęcie autorstwa Pana Witolda Olbrysia. Zostaniesz zapytany czy Ty jesteś autorem.

Konieczne jest również podanie danych osobowych.

Weź pod uwagę, że ten post ma charakter informacyjno-zachęcający.

Nie daje Ci gwarancji, że nasz zabytek wygra ponieważ PKP w razie wygranej musi wyrazić zgodę jego na renowację.

Jeśli nic w tym kierunku nie zrobimy to nic samo się nie zrobi.

Źródło: https://powiatszczycienski.pl

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zmienia się w Akademię Policji
  Miliony wyrzucone w błoto, bo pan granatnik koszulkę w młodości nosił Police Akademy i teraz takie zamarzenie ma. Lepiej chłopie poczytaj czegoś o granatnikach poczytaj

  wolf


  2023-03-27 11:12:06
 • Zalewska, Kasznia, Jesionowski, Hydromix, Przyjazne Spychowo, PZN... Jurandy trafiły do wybitnych (zdjęcie)
  Wielkie gratulacje dla Pani Wiesi, pracowałem z Panią w szpitalu, wspaniała Osoba :)

  Krzysiek


  2023-03-27 10:55:36
 • Kardiolog, który stracił serce dla Szczytna. Historia doktora Adama Nagajewskiego
  Cudowny lekarz szkoda że Pan nas opuścił ale nie dziwię się tu nie było szans na rozwój życzę powodzenia i dziękuję

  Aaa


  2023-03-26 21:57:01
 • O szukaniu winnych – felieton Jerzego Niemczuka
  Szanowny Panie Niemczuk. Tekst o uczeniu się pisania w trakcie wypisywania mandatu - stary jak świat. Znam go od dobrych 30 lat, Będąc dość młodym człowiekiem, przewożącym w przepisowej liczbie w maluchu moich przyjaciół w dość sporym mieście o nazwie Toruń z Centrum na Bielany. Lato, szyby opuszczone i ferajna śmieje się do rozpuku z różnych dowcipów. Tylko ze względu na nasz wiek i dobry nastrój niczym nie wzmacniany zostaliśmy zatrzymani przez patrol, który trzepał nas prawie godzinę. Każdego z osobna goszcząc w wiadomym wozie. Reszta czekając samochodzie zastanawiała się, czy uczą się jeszcze pisać i czytać, czy już literują i drukują. Płakaliśmy ze śmiechu, a mandat płaciliśmy zrzutką, W sumie nie wiadomo za co, zdaje się, że stwarzaliśmy swym dobrym humorem zagrożenie na drodze. Może obecnie niektórzy są po studiach np. w Toruniu, ale w innej akademii. Druga rzecz - na pochyłe drzewo każda koza skacze, łatwiej pobić słabszego, niż zmierzyć się z Pietrzykowskim. Ot taka opowiastka. Pozdrowienia

  Anegdota


  2023-03-26 17:07:19
 • Mazurskie Malediwy zostaną bez wody i mieszkańców? (Rozmowa z wójtem gminy Jedwabno Sławomirem Ambroziakiem)
  Piękne lasy i jeziora nie wystarczą do godnego życia. Jakość życia stałych mieszkańców systematycznie się pogarsza. Jesteśmy wyłączeni komunikacyjnie. Tragedia jest w służbie zdrowia. Nie ma od lat stomatologa. Kiedyś dojeżdżał ginekolog, okulista. Teraz mamy tylko lekarza rodzinnego i zrujnowany budynek, zaniedbaną posesję ośrodka zdrowia. Tak źle nie było od lat.Pan Wójt remontuje i buduje kluby na wsiach a nie dba o zdrowie mieszkańców, zęby dzieciaków i wygląd miejscowości gminnej.Podatki, wszystkie opłaty mamy najwyższe w powiecie. Nasze dzieci nie chcą tu wracać. Również młodzi ludzie z dużych miast nie myślą o budowie tutaj domów na okres lata. Jest brak infrastruktury przyciagającej młodych ludzi. Jest dużo domków letniskowych, które zostały pobudowane dawno. Młodzi szukają atracji sportowych, ścieżek rowerowych. Gmina chce zarabiać na turystach nie oferując nic w zamian. Kanalizacja, wodociągi są niezbędne dla rozwoju turystyki. Ale to obecnie standart. Trzeba czegoś więcej. Brak miejsc pracy też wyklucza powrót dzieci po ukończeniu nauki w rodzinne strony. Oni już nawet na urlop nie chcą tu przyjeżdżać, tłumacząc to brakiem jakichkolwiek atrakcji. Okropnie wyglądają obskurne punkty handlowe i gastronomiczne w Warchałach. Młodzi ludzie planujący rodzinę nie widzą w Jedwabnie perspektyw rozwoju swoich dzieci. Brak jest zajeć pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania, na dodatkowe zajęcia językowe, sportowe trzeba dzieci dowozić do miasta. Koszty utrzymania są wyższe niż w mieście. Ostatnio GOK bardzo rozwinął działalność. Jednak nie jest w stanie zatrudnić specjalistów prowadzących na wysokim poziomie zajęcia tematyczne. Ożywili się emeryci i bardzo dobrze, że wyszli ze swoich czterech ścian. Jednak to nie gwarantuje rozswoju gminy. W stosunku do ościennych gmin zostaliśmy poważnie w tyle. Nawet mieszkania oferowane za 40 % ceny mieszkania o takim standardzie w Olsztynie nie znajdują nabywców. JeślI powstanie poligon to również rozwój turystyki w gminie będzie zagrożony. Nie wiem jak wygladaja wpływy z podatków od turystyki, domków letniskowych w stosunku do pozostałych wpływów. Uważam jednak, że nic za te pieniądze nie zrobiono dla turystów. Brak parkingów w Warchałach, niesprzątana plaża w Nartach, brak koszy na śmieci w miejscach publicznych to tylko ułamek zaniedbań. Z roku na rok obserwuję coraz mniej młodszych turystów odwiedzających naszą piękną ale bardzo zaniedbaną gminę. Przyjeżdżaja starsi ludzie szukający ciszy, majacy tu swoje, już często podniszczone domy.

  Mieszkaniec


  2023-03-26 10:46:07
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa w Szczytnie: 33 km modlitwy, ciszy i trudów w poszukiwaniu spotkania z Bogiem
  Ja myślę, że JPII mniej potrzebuje takich jak \"szczytnianin od zawsze\", Grot przynajmniej nie pluje na niego nienawiścią i jadem.

  Anna


  2023-03-26 10:26:41
 • Wielbark szykuje się na przyjęcie tysięcy żołnierzy?! Wojsko rozpoczyna promocję powstania nowej jednostki wojskowej w tej gminie
  Nie Kuba, nie wystarczy, żeby powróciła normalność, trzeba wszystkich z Nowogrodzkiej pogonić na zbite ryje, nie zapominaj, że jest to doskonale zorganizowana mafia.


  2023-03-26 10:18:59
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie zaprasza w podróż po świecie mangi - czwartek, 30 marca
  Manga to każdy komiks wydany w Japonii, nie istnieje też coś takiego jak styl mangowy. Poza Japonią mangą nazywamy komiks japońskiego autora (bez względu na styl, w jakim został stworzony). Tutaj co najwyżej mamy do czynienia z komiksem.

  pcela


  2023-03-24 19:06:16
 • Trwają policyjne działania pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego
  Lepiej zainteresować się tymi co mają sądowy zakaz kierowania autami , bo czują się bezkarni.

  cojest


  2023-03-24 14:11:05
 • Lokalna mapa potrzeb już działa. Skorzystaj! Pomóż rozwinąć swoje miasto, gminę
  Lans jak lans - jeden szyty subtelnie, a inny grubymi nićmi. Tak niewiarygodnego człowieka, co to w radzie siedzi od iluś lat, a teraz dopiero szuka pomysłów u mieszkańców - to rzadko się spotyka. Niektórzy to jeszcze umieją trochę udawać, a on idzie na rympał.

  Krajan


  2023-03-24 11:26:18

Reklama