Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

„Ekologiczny” nalot z czterech państw (zdjęcia)


„Zaprzyjaźnij się z naturą” - to realizowany w ramach programu Erasmus+ międzynarodowy projekt, w którym uczestniczy także szczycieńskie przedszkole nr 9 czyli „Kubuś Puchatek”.

 - Projekt rozpoczął się we wrześniu 2019 roku i właściwie powinien się już kończyć, ale ze względu na pandemię termin zakończenia został przesunięty o rok – mówi Bożena Paradowska, dyrektor „Kubusia Puchatka”. W przedsięwzięciu uczestniczą też szkoły z Bułgarii, Grecji, Turcji i Włoch. W ramach projektowych działań realizowane są m.in. warsztatowe i studyjne wizyty u poszczególnych uczestników. - Są to szkolenia nauczycieli w zakresie stosowania innowacyjnych metod nauczania w szkołach i przedszkolach o szeroko rozumianej ochronie środowiska, takiej właśnie tematyce poświęcone było spotkanie w Turcji, teraz w Szczytnie, a w później w następnych krajach i szkołach, które są partnerami w tym projekcie.

 

Każde ze szkoleń poświęcone jest innemu pakietowi zagadnień. - W Szczytnie mówilismy o zrównoważonym rozwoju miast, w innym państwie o ochronie klimatu, gdzie indziej – o recyklingu – wymienia dyrektor Paradowska.


Reklama

 

Spotkania i szkolenia nauczycieli nie są jedynymi zadaniami, które muszą zrealizować uczestnicy. Wypracowane wspólnie metody, rodzaje zajęć są w poszczególnych placówkach wdrażane w codziennej pracy. Wszystkie one są dokumentowane, a te relacje zamieszczane na specjalnej platformie edukacyjnej w internecie tak, by każdy z partnerów mógł się z nimi zapoznać, ocenić, czy też wykorzystać w swojej pracy. - Na tym to polega – podkreśla paradowska. - Na wzajemnym uczeniu się nas, nauczycieli. Uczeni się tego, jak skutecznie uczyć dzieci.

 

Uczestnicy projekty zjechali do Szczytna w niedzielę. Spędzą w naszym regionie blisko tydzień. Zadaniem gospodarza jest możliwie najszersze zapoznanie gości z regionem. To nie tylko wizyta w przedszkolu i obserwcja prowadzonych zajęć, ale także m.in. spotkanie z władzami miasta, podczas którego burmistrz Krzysztof Mańkowski prezentował przedsięwzięcia, jakie są w Szczytnie podejmowane w ramach ochrony środowiska. - Mamy pokazać gościom nasz system edukacji na każdym szczeblu, naszą przyrodę, zabytki, kulturę, a nawet kuchnię... - wymienia Bożena Paradowska. - Dlatego program tej wizyty jest bardzo, ale to bardzo napięty. Już byliśmy w Zespole Szkół nr 3, w WSPolu, odwiedzilismy Świętą Lipkę i Olsztyn, jedziemy do Mikołajek, będziemy też w Gdańsku.

Reklama

 

Każdy z partnerów projektu, w ramach dotacji z Erasmusa+ otrzymał do dyspozycji niespełna 30 tysięcy euro. Część środków, jak to zwykle w przypadku takich programów bywa, można było przeznaczyć na „materiały” niezbędne przy jedgo realizacji. - Dzięki temu, na potrzeby przedszkola zakupiliśmy np. tablice multimedialne, laptopy, tabletu i sporo innego sprzętu, który przecież będzie nam i dzieciom służył jeszcze długo po tym, jak projekt się zakończy.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama