Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Doktor Aleksander Stankiewicz pokieruje Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym


Od października w szpitalu w Szczytnie zacznie działać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jego ordynatorem będzie doktor nauk medycznych Aleksander Stankiewicz. Co powstanie SOR oznacza dla mieszkańców naszego powiatu?Bez zwątpienia SOR zwiększy bezpieczeństwo w naszym powiecie. W nagłych przypadkach mieszkańcy będą mieli pomoc „od ręki” 24 godziny na dobę. Ale nie każdy będzie mógł skorzystać z tej pomocy.

 

- W SOR będzie działał triaż, czyli segregacja pacjentów pod względem ich stanu zdrowia, zagrożenia życia – wyjaśnia Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Czy pacjent wymaga natychmiastowej pomocy, czy może czekać, czy w ogóle nie kwalifikuje się do pomocy na SOR. Bo przypomnę, że w budynkach szpitala działa też nocna i świąteczna pomoc, gdzie pacjenci z lżejszymi dolegliwościami powinni się głównie kierować. SOR z załażenia przeznaczony jest do nagłych przypadków ratujących życie.

 

Szczycieński SOR nie będzie też raczej zajmował się dziećmi, które wymagają opieki chirurgicznej. One będą musiały trafić do ośrodków w Biskupcu bądź Olsztynie, gdzie są chirurdzy dziecięcy.


Reklama

 

- Warto o tym pamiętać, bo bywa, że rodzice przywożą dzieci do naszego szpitala, a my i tak musimy je odesłać do innych ośrodków – mówi dyrektor Kostrzewa.

 

SOR w Szczytnie będzie działał 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Zespół będzie składał się z 4-5 osób plus lekarz.

 

- Zespół budujemy, ale jego szefem, czyli ordynatorem będzie doktor nauk medycznych Aleksander Stankiewicz, który w zawodzie jest od 51 lat – mówi dyrektor Kostrzewa. - To chirurg z ogromnym doświadczeniem. Liczymy, że pomoże nam zbudować w Szczytnie naprawdę profesjonalny SOR, o europejskim standardzie.

 

Reklama

SOR ma 10 łóżek. 2 intensywnej opieki, 4 obserwacyjne oraz 4 do diagnostyki wstępnej.

 

Szpital w Szczytnie ma w tej chwili pięć oddziałów: interna, chirurgia, położnictwo z ginekologią, dziecięcy oraz OIT. Dysponuje 135 miejscami. Pracuje tam 250 osób na etatach i około 140 na kontraktach. Około 60 osób to lekarze. Rocznie przez szczycieński szpital, wliczając przychodnie, ratownictwo medyczne, rehabilitację oraz nocną i świąteczną pomoc przewija się około 50 tysięcy pacjentów. Same oddziały szpitalne generują ruch na poziomie 7 tysięcy pacjentów rocznie.

 Komentarze do artykułu

Krajan

Do triażu w szpitalu w Szczytnie nie jest potrzebny SOR. Triaż w Szczytnie odbywa się na każdym oddziale szpitala oraz w zależności od tego, na jakiego lekarza się trafi. To po pierwsze. Po drugie: jeśli na PRAWIE 400 OSÓB ZATRUDNIONYCH W SZPITALU - 60 OSÓB TO LEKARZE - to chętnie dowiedziałbym się ile osób z pozostałych zatrudnionych stanowią personel medyczny i pomocniczy. Ale najchętniej dowiedziałbym się ile tam jest administracji i ile zarabia sekretarka.

adrem

51 lat w zawodzie ? Masakra, toż biedak sam potrzebuje pomocy to już desperacja, oby tylko ducha nie wyzionął i stron nie pomylił

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Auto za 130 tys. zł poszło z dymem, spłonęło na polu (zdjęcia)
  wyłudza odszkodowania co jakiś okres . Non stop. I z tego się utrzymuje. Dom buduje właśnie z takich pieniędzy. Ubezpieczyciel powinien się zainstalować mocno tą osobą. Nawet się nie kryje z tym, Miętkie i okolice dobrze wiedzą co to był za ,, nieszczęśliwy\" wypadek . Wali na odszkodowania już nie 1wszy raz. - a dom buduje się co chwilę i coo wypłatę z odszkodowania .

  Unkowb


  2022-10-02 06:34:48
 • Rów na polu stał się śmiertelną pułapką dla zwierząt
  To nie rów stał się śmiertelną pułapką dla zwierząt , dwa psy które polują na łąkach na tę zwierzynę !!! Rów melioracyjny jest już kilka lat i czegoś takiego nie było dopóki psy były na uwięzi , zaatakowany przez psy , dziki zwierzak ucieka na oślep i nic dziwnego że wpada w bagno. Kiedyś już policja zajmowała się psami biegającymi po wsi Dżwiersztyny , widocznie mało skutecznie.

  Mieszańce niebieskookie.


  2022-10-01 21:28:25
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  Jak długo jeszcze można się lansować na kontrowersyjnym a w dodatku inspirowanym przez Panią Górską projekcie. Niewątpliwą zasługą Pana Burmistrza w tej mierze jest zgoda na znaczne przekroczenie planowanych kosztów inwestycji. No ale cóż, sukces, znowu sukces o czym świadczy widoczne na zdjęciach uśmiechnięte oblicze Pana Burmistrza.

  dr


  2022-10-01 20:18:21
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian. Gdybyś napisał, że węgiel brunatny wykorzystuje się między innymi w przemyśle chemicznym było by OK , ale Turów – czwarta co do wielkości w Polsce węglowa elektrownia cieplna, kondensacyjna, blokowa z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej, opalana węglem brunatnym. I tu jest ciekawostka gdyż węgiel brunatny nie jest sprowadzany, ani za niego Turów nie płaci, to o ile wzrosły koszty jego wydobycia, że energia wyprodukowana z tego węgla zdrożała o 500%

  Ja to ja


  2022-10-01 15:40:14
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  \" z byłą Ukrainą \" ? ! Człowieku kim ty jesteś?

  Olek


  2022-09-30 16:15:50
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27

Reklama