Wtorek, 16 Kwiecień
Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina -

Reklama


Reklama

Ciekawostki z historii Maratonu Juranda, przybliża Henryk Sienkiewicz


W 1985 r. po raz pierwszy w Maratonie Juranda wystartowały kobiety – były to dwie zawodniczki. W 1991 ustanowiono, nie pobity do dziś, rekord prędkości Maratonu Juranda. Wynosi on 2:22,23 i należy do Adama Musiała z Krzyża.


  • Data:

Od 29. Maratonu Juranda minął niemal miesiąc. Mimo to warto sięgnąć do historii tego biegu. Tygodnik Szczytno” wspólnie z Henrykiem Sienkiewiczem i Wiesławem Siurnickim (wieloletni dyrektor i organizator Maratonów Juranda) przypominają historię jednego z najstarszych maratonów w Polsce.

 

Ciekawostki dotyczące Maratonu Juranda (zebrali je i opracowali Wiesław Siurnicki i Henryk Sienkiewicz):

 

* 1985 r. - po raz pierwszy wystartowały kobiety – były to dwie zawodniczki.

 

* 1989 r. - Maraton Juranda przebiegał pod hasłem „Międzynarodowy Maraton na Jurandowskim Szlaku”. Na jego starcie stanęło wówczas 40 zawodników. Najmłodszym uczestnikiem był Stanisław Kulikowski ze Szczytna, miał zaledwie 18 lat. Zajął 30 miejsce z czasem 4:02,27.

W tym biegu wystąpił również marynarz Kazimierz Musiałowski z Torunia, który i tu uwaga... w czasie jednego z rejsów po Pacyfiku przebiegł dystans maratonu po pokładzie statku.

 

* 1991 r. - Rekord Maratonu Juranda 2:22,23 zdobyty przez Adama Musiała z Krzyża. Do tej pory ten wynik nie został poprawiony.


Reklama

 

* 1992 r. - W maratonie wzięło udział 6 inwalidów na wózkach.

 

* 1996 r. - W tym roku po raz pierwszy najlepsi zawodnicy otrzymali okolicznościowe medale.

 

* 2001 r. - Niebywałym wydarzeniem było to, że po raz pierwszy oprócz Maratonu odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Kolarstwie Tandemowym Niewidomych i Niedowidzących. Na starcie 92-kilometrowej trasy wyścigu stanęło 8 dwuosobowych zespołów: pilot pełnosprawny - przewodnik i zawodnik.

 

* 2002 r. - Rekordowa liczba zawodników (150 osób) w tym 15 obcokrajowców pierwszego ćwierćwiecza maratonu.

 

* 2003 r. - W biegu wzięła udział dziesięcioosobowa grupa niedowidzących i niewidomych asekurowanych przez osoby pełnosprawne pieszo lub na rowerach. Niecodziennym uczestnikiem biegu okazał się strażak Rafał Jaworski, który pokonał trasę maratonu w kompletnym ubraniu strażaka zajmując przy tym 71 miejsce na 123 startujących z czasem 3:44,00.

 

* 2003 r. - Najstarszym zawodnik biegu był, jak do tej pory, 78-letni Jan Niedźwiecki z Warszawy który zajął przedostatnie, 122 miejsce, z czasem 6:04,33. Po przekroczeniu linii mety wykonał fikołka i na harmonijce ustnej zagrał „Przybyli ułani pod okienko”

Reklama

 

* 2006 r. - Jubileusz. Maraton odbył się po raz 25. Był to też 100 maraton 68-letniego Stefana Jankowskiego, który swoją przygodę z bieganiem rozpoczął w wieku 42 lat też w Szczytnie, podczas pierwszego Maratonu Juranda. Łącznie pan Stefan w szczycieńskim biegu startował 20 razy.

 

* 2008 r. - Czwarte zwycięstwo Janickiego (na siedem startów) z Gryfina – 2:40.58. Na mecie powiedział: „Maraton Juranda przypadł mi do gustu ponieważ jest kameralnym biegiem, traktuje to jak trening na Mazurach”. Najważniejsze sukcesy Janickiego to udział w biegach na 100 km, ultramaratonach 320 i 350 km, mistrzostwo świata i Europy na 100 km.

 

2017 r. - Jak na razie najbardziej rekordowy, pod względem liczby zawodników, maraton. Wystartowało w nim 222 biegaczy.



Komentarze do artykułu

mieszkaniec miasta

Kampania wyborcza w pełni :) Pan Henryk się uaktywnił! Może zamiast pod pretekstem przypominać swoją postać napisz Pan wprost co chcesz pan zrobić lub co zrobiłeś. Proszę pamiętać że całą kadencję był Pan radnym całego miasta a nie swojej ulicy!

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama