Maseczki na korytarzach, bramki mierzące temperaturę w każdej szkole. Spotkania z rodzicami informujące i zachęcające do szczepień dzieci – tak uczniów i ich rodziców przywita nowy rok szkolny w naszym powiecie. O szczegółach rozmawiamy z Warmińsko-Mazurskim Wicekuratorem Oświaty Wojciechem Cybulskim oraz Grażyną Wroną-Janowską, dyrektorką największej szkoły w naszym powiecie - Szkoły Podstawowej numer 3 w Szczytnie.
Jaki to będzie rok dla uczniów, nauczycieli i rodziców?
Grażyna Wrona-Janowska: Na pewno kolejny trudny. Wracamy do tego, co było we wrześniu ubiegłego roku. Pełne obostrzenia sanitarne. Nauka będzie odbywała się w przydzielonych konkretnych i stałych salach, nie będzie przerw w tych samych terminach. Spożywanie posiłków też będzie w mniej licznych grupach... Ograniczymy wejścia do szkoły osobom postronnym, nawet rodzicom. Trzeba będzie się wcześniej umówić.
Ilu uczniów uczy się w pani szkole?
Jesteśmy największą placówką w mieście. Uczy się u nas około 730 dzieci. W dwóch budynkach. Tym bardziej czekają nas większe wyzwania.
Ile osób pracuje w SP 3?
68 nauczycieli i 29 pracowników obsługi.
Jak wygląda zaszczepienie personelu?
Nie mam takich danych, ale szacuję, że około 70 procent nauczycieli i personelu jest zaszczepionych.
Wojciech Cybulski,
Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty
W środę, 1 września uczniowie wracają do szkół. Jaki będzie ten nowy rok szkolny?
W pierwszym tygodniu września odbędą się spotkania dla rodziców z udziałem przedstawicieli służb medycznych, podczas których będziemy informowali i zachęcali do szczepień dzieci. Oczywiście, decyzja o takich szczepieniach będzie należała wyłącznie do rodziców. Wybiorą to, co ich zdaniem jest najlepsze dla ich pociech. Nie będzie tu żadnego przymusu.
A kolejne tygodnie?
W drugim tygodniu dyrektorzy szkół będą zbierali deklaracje od rodziców o chęci szczepień ich dzieci. A w trzecim tygodniu ruszą same szczepienia.
Jak będzie to wyglądało technicznie?
Są dwie możliwości. Szkoła dowiezie, doprowadzi uczniów do punktów szczepień masowych bądź przy dużej liczbie osób chętnych dyrektorzy zorganizują mobilny punkt szczepień, który przyjedzie do szkoły.
Czy kuratorium ma jakieś szacunki, ile dzieci może zostać zaszczepionych?
Nie mamy takich danych. Będzie to dobrowolna i suwerenna decyzja każdego rodzica, czy opiekuna dziecka. Nie będzie też żadnej segregacji dzieci na zaszczepione i niezaszczepione. Każde dziecko będzie miało jednakowe prawa w szkole, bez względu na to, czy przyjęło szczepionkę, czy nie.
Na razie szkoły startują z nauką stacjonarną tak?
Dokładnie tak. I mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna będzie na tyle dobra, że uczniowie cały rok spędzą w szkolnych ławkach.
A jeżeli tak różowo nie będzie?
Gdy jakiś nauczyciel, uczeń bądź pracownik szkoły będzie zakażony, to będziemy starali się wprowadzać punktową naukę hybrydową, czy zdalną. Oddzielnie dla każdej placówki oświatowej. Nie będzie raczej globalnych działań.
Jaki jest poziom zaszczepienia wśród nauczycieli?
W naszym województwie, z danych, które posiadamy wynika, że zaszczepiło się około 70-80 procent nauczycieli. Jest to naprawdę dobry wynik.
Jak będzie wyglądała praca szkół?
Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych dostarczy do każdej szkoły środki dezynfekujące, maseczki. W placówkach pojawią się też specjalne bramki, które będą mierzyły temperaturę każdej osobie wchodzącej do szkoły. Ma to zapobiec przejściu na hybrydę lub nauczanie zdalne w szkołach. Słuchamy oczekiwań rodziców i nauczycieli. I robimy wszystko, aby ten nowy rok był już jak najbardziej normalny. Ale wiele zależy też od samych rodziców i decyzji o szczepieniach.
Mieszkaniec
SP 3 to największa szkoła w mieście? Zdecydowanie nie... W Szczytnie są szkoły ze znacznie większą liczbą uczniów. Droga Redakcjo, zatem warto byłoby sprawdzić te informacje zanim zostaną opublikowane.