Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

W Szczytnie powstało Centrum Pediatryczne, będzie miejsce dla każdego dziecka


W Szczytnie powstało długo wyczekiwane Centrum Pediatryczne. Na kompleksową opiekę może liczyć tam każde dziecko z naszego powiatu. Pracują tam psychologowie, wysokiej klasy lekarze specjaliści pediatrzy... - Bardzo zależało nam na tym, aby stworzyć miejsce, w którym każde dziecko otrzyma kompletną i profesjonalną pomoc – mówi Wojciech Paliński, kierownik regionu Grupy Neuca, do której należy przychodnia Eskulap przy ulicy Kościuszki 20, gdzie powstało Centrum Pediatryczne. - Co ważne, przyjmiemy każde dziecko potrzebujące pomocy, nikogo nie odeślemy, nie zostawimy bez opieki – zapewnia.
Centrum Pediatryczne w Szczytnie

Rejestracja:

89 624 22 21

89 624 22 23

Można zarejestrować się i umówić wizytę u pediatry również za pomocą strony online

https://moj.swiatzdrowia.pl

 

Centrum Pediatryczne działa:

od poniedziałku do piątku

w godzinach od 8 do 18


 

Pierwsza w naszym powiecie placówka przeznaczona wyłącznie do leczenia dzieci powstała w Szczytnie, w budynku przychodni Eskulap, która mieści się przy ulicy Kościuszki 20.

 

- To nasza odpowiedź na oczekiwania rodziców – mówi Wojciech Paliński. - Mali pacjenci będą mieli u nas dostęp do najnowocześniejszego leczenia, a ich rodzice będą mogli zawsze uzyskać fachową i merytoryczną wiedzę. Również psychologiczną. Jestem przekonany, że w miejscu takim jak Centrum Pediatryczne o wysokim standardzie, komforcie i na najwyższym poziomie bezpieczeństwa najmłodsi pacjenci będą mogli korzystać z badań zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Mam nadzieję, że będziemy mogli patrzeć, jak ten ośrodek się rozwija, i skutecznie pomaga najmłodszym mieszkańcom naszego powiatu.

 

Centrum Pediatryczne swoją działalność zaczyna od trzech lekarzy o specjalizacji pediatra oraz psycholog.

 

- Ale na pewno to nie koniec, bo już mamy plan, jak rozbudowywać moduły Centrum – mówi Paliński. - Celujemy zwłaszcza w pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze czasy dostarczają dzieciom, młodym ludziom i ich rodzicom mnóstwo problemów nie tylko zdrowotnych. Chcemy pomagać im pokonać je, by cieszyli się pełnią życia.

 

Pediatrzy w Centrum dostępni są za darmo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Psychologowie póki co będą przyjmowali komercyjnie (odpłatnie).

 

- Ale już pracujemy nad tym, aby uzyskać kontrakt i aby nasi psychologowie przyjmowali dzieci też za darmo – zapowiada Wojciech Paliński. - Dostrzegamy tę potrzebę i wychodzimy jej naprzeciw.

 

 

W pierwszych dniach działania Centrum Pediatrycznego dostępni będą lekarze specjaliści: doktor Ewa Jankiewicz, doktor Sławomir Szymański i doktor Alina Samsel oraz psycholog, terapeuta, pedagog Katarzyna Bil.

 

- W naszym Centrum można też złożyć deklarację przynależności do konkretnego lekarza – mówi Wojciech Paliński. - Do czego gorąco zachęcam. Dotyczy to każdego mieszkańca naszego powiatu.

 

Pan Wojciech zapowiada też, że nie będzie problemów z dostaniem się do Centrum Pediatrycznego. - Umówić wizytę można telefonicznie 89 624 22 21 lub za pomocą platformy online https://moj.swiatzdrowia.pl, ale jeśliby się zdarzyło, że będzie z tym jakiś kłopot, to wystarczy przyjść do naszego Centrum Pediatrycznego, w godzinach pracy (poniedziałek – piątek godz. 8-18) i zapewniam, że każde dziecko otrzyma pomoc – mówi. - Nasze Centrum powstało po to, aby dzieci miały realną i profesjonalną pomoc. Nie można na nią czekać dniami, czy tygodniami. Musi być udzielona tu i teraz. Tak u nas będzie.

 

Psycholog będzie dostępny od 1 lipca. Pomocą będzie służył zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

 

Ale to nie koniec zmian, bo budynek przy ulicy Kościuszki ma być też odrestaurowany.

 

- Chcemy zwiększyć naszą ofertę medyczną stąd nasze działania w tym kierunku - mówi pan Wojciech. - Wychodzimy naprzeciw potrzebom, które aktualnie istnieją. Od września nasze przychodnie Elmed i Eskulap połączą siły, aby zwiększyć dostępność do naszych lekarzy dla pacjentów. Na razie szczegółów tych zmian jeszcze nie zdradzę, ale mieszkańcy powiatu szczycieńskiego powinni być z nich zadowoleni, bo nad ich zdrowiem czuwać będzie zdecydowanie więcej lekarzy. Nasze przychodnie działają w Szczytnie (przy ulicach: Gnieźnieńskiej, Kościuszki i Nauczycielskiej) oraz Pasymiu i Orzynach. Polecamy się.

 

 

Pomoc psychologiczna dla dzieci

O rosnącej potrzebie i jej przyczynach mówi Katarzyna Bil, psycholog i terapeuta, która pracuje w Centrum Pediatrycznym w Szczytnie.

 

 

Czym ta potrzeba jest obecnie spowodowana?

 

Zwiększenie dostępu do opieki psychologicznej dla dzieci, zwłaszcza po okresie pandemii i w związku z wojną w Ukrainie – jest niezbędne. Wynikająca z pandemii izolacja psychiczna i edukacyjna odcisnęły swoje piętno na psychice młodych osób. Dane z Komendy Głównej Policji wskazują na znaczący wzrost myśli i prób samobójczych w grupie wiekowej dzieci i młodzieży.

 

To chyba nie są jedyne powody?

 

Trudności, które dotykają dzieci i młodzież, jest sporo: od różnego rodzaju zaburzeń: lękowych, zachowania, emocji, odżywiania, poprzez uzależnienie od mediów elektronicznych, po dostęp do substancji psychoaktywnych i alkoholu. Częstym problemem są samookaleczenia i autoagresja, które są wynikiem braku umiejętności radzenia sobie. Ponadto w obecnych czasach sporo rodzin jest po rozwodach - w takich sytuacjach nie tylko dorośli, ale zwłaszcza dzieci potrzebują wsparcia. Kluczową rolę odgrywa profilaktyka, jak również podejmowanie pilnych działań w zakresie interwencji kryzysowej i psychoedukacji rodziców. Zwiększenie świadomości rodziców i wychowawców oraz poprawa dostępności opieki psychologicznej, ale również psychiatrycznej i pediatrycznej, mogą znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji. Istotna jest również współpraca specjalistów, w tym psychologów i pediatrów - niektóre choroby, mimo że dają realne fizyczne objawy, mają źródło w emocjach. Jeśli psycholog podejrzewa, że źródło problemu znajduje się w ciele - kieruje pacjenta do lekarza i na specjalistyczne badania ‒ natomiast lekarz medycyny może polecić konsultację z psychologiem, gdy zauważy, że podłoże dolegliwości znajduje się w psychice.

 

To częste i istotne sprzężenie?

 

Choroby psychosomatyczne to schorzenia, w których powstawaniu główną rolę odgrywają czynniki psychiczne ‒ stres, emocje, konflikty wewnętrzne, złość, lęk, frustracja, smutek, które - zwłaszcza, jeśli są tłumione - potrafią wpływać na stan zdrowia. W reakcji na stres mogą się pojawić takie objawy jak bóle brzucha, kołatanie serca, pocenie się rąk. Wsparcie kompetentnej, zaufanej osoby stanowi dla dziecka bezpieczną przystań, w której może ono nazwać swoje uczucia, wyrazić je w atmosferze życzliwości i akceptacji, ale przede wszystkim również oswoić emocje po to, by mogły stać się sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Emocje są nam potrzebne, w psychologii praktycznie odchodzi się od pojęcia emocji pozytywnych i negatywnych – wszystkie uczucia są ważne, trzeba tylko nauczyć się odpowiednio nimi zarządzać. W tym może pomóc psycholog, czasem już jedna rozmowa może okazać się bardzo pomocna - może wskazać światełko w tunelu. Zastosowanie metody dialogu motywującego oraz terapii poznawczo –behawioralnej dają takie możliwości.

 

 

A wydawać by się mogło, że opoką dla dzieci są rodzice...

 

Serdeczna, ciepła relacja z rodzicami/opiekunami jest równie istotna, jednak nie wymagajmy od rodziców, aby byli alfą i omegą - świat pędzi do przodu, codzienność stawia wyzwania zarówno dzieciom, jak i dorosłym - rodzice też potrzebują wsparcia w sprawach wychowawczych. Pamiętajmy, że nie ma idealnych rodziców - w psychologii istnieje określenie „wystarczająco dobry rodzic” – czyli taki, który stara się być otwarty na potrzeby dziecka, stara się modyfikować własne postawy wychowawcze wobec zmieniających się warunków i problemów dziecka – to nie wstyd zgłaszać się po wsparcie, po wskazówki. Czasem wystarczy niewielka zmiana podejścia, ukierunkowanie, żeby znacząco poprawić relację z dzieckiem. Dobra relacja to podstawa dobrostanu dziecka, rodzica, jak i rodziny.

 

Chyba jednak niewielu rodziców potrafi zmienić swe wychowawcze nawyki?

 

Czasem nad tą relacją trzeba popracować. Zdecydowanie łatwiej jest przy wsparciu psychologa, stąd oferta skierowana jest również do rodziców. Bywa, że spotkanie rodzica i dziecka w gabinecie w obecności psychologa wiele zmienia – pozwala nawiązać rozmowę, na którą do tej pory nie było przestrzeni w domu, może nie było czasu, może nie do końca wiadomo było jak – psycholog może tu istotnie pomóc - nie ocenia, nie krytykuje – jest obecny i towarzyszy, wskazuje możliwości, pomaga wyznaczyć szlak na drodze do celu. Ważne, by przełamywać stereotypy mówiące o tym, że korzystanie z pomocy psychologicznej to wstyd – przeciwnie – jest to wyraz odpowiedzialności i umiejętności zadbania o siebie i dziecko. Z doświadczenia wiem, że niektórzy mają wątpliwości odnośnie korzystania z pomocy profesjonalisty, twierdząc, że to nic nie pomoże, bądź uważając, że równie dobrze można porozmawiać w domu, jednak nie jest to prawdą - w rodzinie istnieją różne zależności emocjonalne, nie jesteśmy wobec siebie bezstronni i obiektywni – nawet jeśli myślimy, że tak jest – naprawdę warto skorzystać z porady kogoś, kto będzie potrafił zachować odpowiedni dystans i dzięki temu pomoże uporać się z emocjami, które nierzadko bywają intensywne i chwiejne.

 

Statystyki wskazują na wzrost liczby zaburzeń, które są już uznanymi jednostkami chorobowymi...

 

Rzeczywiście, w ostatnich latach zwiększyła się liczba dzieci, które posiadają diagnozę autyzmu lub zespołu Aspergera. Tu należy podkreślić, że mówimy o „zaburzeniu” z grupy całościowych zaburzeń rozwoju, nie chorobie. Jest to szczególnie wymagająca grupa dzieci, potrzebująca wsparcia w zakresie rozwijania umiejętności emocjonalno – społecznych. W naszej poradni będzie taka oferta.

 

 

Niedostatki w zakresie opieki psychologicznej dla dzieci to już temat z pierwszych stron gazet. Wskazywany jest niedobór zarówno miejsc w szpitalach, jak i – co chyba istotniejsze – specjalistów.

 

Faktycznie, w Polsce aktualnym problemem są przepełnione szpitale psychiatryczne i mała liczba specjalistów w zakresie problemów dzieci i młodzieży. Praca z dorosłym różni się istotnie od pracy z dzieckiem. Psycholog dziecięcy musi potrafić nawiązać kontakt z dzieckiem. W zdecydowanej większości przypadków nie wystarczy sama rozmowa, bardzo ważna jest umiejętność wchodzenia w świat dziecka, rozumienie dziecięcych przeżyć, umiejętność posługiwania się językiem dziecka, nawiązywanie porozumienia poprzez zabawę - tutaj potrzeba jest, aby wyjść poza sztywne ramy i kreatywnie dostosować się do potrzeb dziecka. Stąd też potrzeba systematycznego szkolenia i podnoszenia swoich kompetencji. Zawód psychologa to ciągły rozwój - nie można spocząć na laurach, poza tym rozwijając siebie, dajemy też przykład innym - że życie to ciągły rozwój, ciągła zmiana ku lepszemu i że ta zmiana jest możliwa.

 

W każdej sytuacji?

 

Jako psycholog uważam, że każdą sytuację da się zmienić i każdy problem można rozwiązać z odpowiednią pomocą i wsparciem. Ważne by chcieć, a jeśli czasem nawet chęci brak - ważne by spróbować - motywacja może pojawić się w trakcie. Ponadto, aby skutecznie pomagać innym trzeba również skutecznie dbać o siebie. Myślę, że to nie przypadek, że dużo jest wśród psychologów i lekarzy ludzi z pasjami, które wzbogacają życie i stanowią odskocznię od wyzwań codzienności. Jako psychologowie mamy świadomość, że jesteśmy przykładem dla naszych podopiecznych, a psychologia wychowawcza mówi, że dzieci w większości uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Życzyłabym sobie, aby w niedalekiej przyszłości psycholog był dostępny w każdej szkole, w każdej poradni zdrowia i by przybywało coraz więcej specjalistów dziecięco - młodzieżowych. Wychodzimy naprzeciw temu zapotrzebowaniu.

 

 

Tu znajdziesz pomoc:

 

Całodobowa infolinia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 70 2222 https://centrumwsparcia.pl/

 

Telefon zaufania 116 111 https://116111.pl/

Katarzyna Bil – psycholog, pedagog, terapeuta

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama