Piątek, 4 Lipiec
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy -

Reklama


Reklama

„Ukraińska” palma z Łuki z nagrodą specjalną


Sołectwo Łuka otrzymało nagrodę specjalną w 25 Konkursie Palma Wielkanocna Rozogi 2022. Była ona wyjątkowa pod każdym względem. Kolorystyką i wyglądem nawiązywała do Ukrainy. - Chcieliśmy też w taki sposób zwrócić uwagę na to, co tam się dzieje – mówi Marek Soliwoda, sołtys wsi, który wspólnie z córką Oliwią prezentował palmę w niedzielę w rozoskim kościele. - Cieszymy się, że jury i uczestnicy konkursu docenili naszą kreatywność.


  • Data:

Mieszkańcy Łuki palmę wykonywali przez trzy tygodnie. W pracę zaangażowało się kilkanaście osób: Katarzyna Tyc, Wiesława Lis, Aneta Soliwoda, Oliwia Soliwoda, Marek Soliwoda, Barbara Cicha, Małgorzata Miłkowska, Ewelina Grądzik, Anna Lis, Bożena Krauza, Jadwiga Chorążewicz, Marek Tyc, Janusz Krauza, Agnieszka Rogawska. Janusz Niksa i Kazimierz Krajza podarowali sołectwu materiały potrzebne na jej wykonie.

 

- O ile pamiętam na kolory flagi ukraińskiej, aby je wpleść w naszą palmę, wpadliśmy wspólnie, ale kształt samej palmy wymyśliła Katarzyna Tyc – relacjonuje Marek Soliwoda, sołtys Łuki od 2016 roku, a prywatnie leśnik. - Palmę składaliśmy w naszej świetlicy, ale gros prac podzieliliśmy między sobą i każdy realizował je u siebie w domu. Rozoski konkurs to rewelacja, bo podtrzymuje tradycję wykonywania palm, która na tym terenie istnieje od wieków.

 

W tegorocznym konkursie wzięło udział 30 palm. Początki konkursu to rok 1996. Powstał on z inicjatywy ówczesnego wójta Józefa Zaperta i obecnego proboszcza ks. prał. Józefa Midury (jako jedyny brał udział w każdym z 25 konkursów). Tradycję kontynuuje wójt Zbigniew Kudrzycki, z czego bardzo zadowolony jest miejscowy proboszcz, który w swoim kazaniu odniósł się do wydarzeń w Ukrainie oraz pomocy, jakiej Polacy udzielają wojennym uchodźcom.

 

- Miłujemy czynem i prawdą – mówił. - A wyrazem tego jest nasza obecność w ich życiu, bo miłość to właśnie obecność. To, co dzieje się w Ukrainie, to sprawdzian naszej miłości.


Reklama

 

- Rodzima tradycja jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom – mówił z kolei wójt Zbigniew Kudrzycki. - Buduje to tożsamość, więzi społeczne, stanowi piękny przykład sztuki ludowej. - Gratuluję wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym. Bardzo nas cieszy, że z roku na rok palmy są coraz piękniejsze.

 

WYNIKI KONKURSU

Zgłoszenia grupowe:

1. Przedszkola

I miejsce - Dzieci z sołectwa Występ

II miejsce – Przedszkole Samorządowe w Rozogach

2. Szkoły podstawowe

I miejsce - III klasa Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach

II miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Klonie

III miejsce –Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dąbrowach

Wyróżnienia:

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas

Uczniowie kl. I-II uczęszczający do świetlicy w Szkole Podstawowej w Rozogach

Kl. II Szkoły Podstawowej w Rozogach

3. Dorośli

I miejsce – Rozoski Zespół Ludowy

II miejsce - Klub Seniora

III miejsce – Zespół Babskie Olekanie

Reklama

Wyróżnienia:

Dom Pomocy Społecznej Filia w Spychowie

Sołectwo Orzeszki

Sołectwo Radostowo

Sołectwo Rozogi

Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach

Zgłoszenia indywidualne:

1. Dzieci do lat 10

I miejsce – Marcel Świder

II miejsce - Anastazja Więcek

III miejsce – Natalia Rolka

Wyróżnienia: Klara Więcek, Maja Zielińska, Michał Jachimczyk

2. Dzieci do lat 16

I miejsce – Rozalia Kaczmarczyk

II miejsce – Zuzanna Zielińska

Wyróżnienia:

Lena Kaczmarczyk, Karol Więcek

3. Dorośli i młodzież powyżej 16 lat

I miejsce - Alina Wojtczak

II miejsce – Zofia Zielińska

III miejsce - Regina Archacka

NAGRODA SPECJALNA – Sołectwo Łuka



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...

    Kamil


    2025-07-03 22:04:59
  • „Pędził” przez Rekownicę 103 km/h. 44-latek stracił prawo jazdy
    O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40

    Rak Szlachetny


    2025-07-03 20:30:49
  • „Zapomnieli o naszych Złotych Godach!” Burmistrz odpowiada na poruszający list seniora ze Szczytna
    Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.

    senior


    2025-07-03 18:55:26
  • Świętajno nie burzy. Radni ratują budynek GOK za 20 milionów (zdjęcie)
    Brawo! Popieram

    Robert Częścik


    2025-07-03 18:45:55
  • Szczytno zbroi się na muzyczne uderzenie. Hunter, Smolasty, Lady Pank i Pidżama Porno na jednej scenie!
    Bez dnia poświęconego Krzysztofowi Klenczonowi, który był dla mieszkańców Szczytna (i nie tylko) patronem Dni i Nocy Szczytna, to będzie tylko kulawa i mało znacząca imprezka. Dziękujemy panie Burmistrzu za zniszczenie tej jakże pięknej tradycji.

    Polak


    2025-07-03 18:13:21
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Zobaczymy co z tego wyniknie. Dawniej kobity zajmowały się darciem pierza, przędzeniem, tkaniem. Od czasu segregacji odpadów też się segregacją najczęściej zajmują. Ludzie! Czy nie można tego jakoś normalnie ustawić?! Miasto o dość dużej powierzchni nie może ustanowić miejsc, gdzie można różnego typu odpady donieść!? Bo nie dowieźć. Co to PSZOK na Nowym Gizewie - kto bez samochodu tam dotrze?! Rynek - może i tak, ale nie każdy na ten rynek dotrze, bo albo nie ma jak, albo nie jest w stanie. Wobec ludzi z domów jednorodzinnych - dlaczego na osiedlach nie ma tzw. dzwonów. Dlaczego przez 2,3, albo i 4 tygodnie muszą trzymać odpady selektywne w jakichś - na własny koszt skombinowanych, pojemnikach, pomieszczeniach. To jeden wielki bałagan, który polega na tym, że ty społecznie (czyli za darmo) selekcjonujesz odpady, a firma, które je odbiera na tym fajnie zarabia. Więc - jak już coś - to polecam zająć się sposobem gromadzenia odpadów. Bo od Obywateli wymaga się odpowiedzialności za ekologię, ale w niczym się im nie ułatwia, aby tę odpowiedzialność mogli realizować.

    Śmieszek


    2025-07-03 13:26:15
  • Szczytno bierze śmieci we własne ręce. ZKM zamiast Remondisu, ma być taniej!
    Jak na razie to miasto nie radzi sobie ze zmianami które musiało wprowadzić po tym jak UE sobie wymyśliła segregację tekstylii to jest bomba czerwony krzyż zabiera swoje kontenery z osiedli dla potrzebujących bo ludzie nie mogli pozbyć się szmat bo albo PSZOK albo rynek co nie zadowoliło zajętych mieszkańców Szczytna.

    Phi


    2025-07-02 11:50:52
  • „Chciwość nie zna granic. Nawet tych przyzwoitości” – mocny felieton Jerzego Niemczuka
    No jak żyć? Hołota nie słucha elyt!

    Szczery demokrata


    2025-07-02 06:23:58
  • Recepta na zdrowie: Prostota i natura – zaprasza Radosław Niksa
    Pani Aniu, to jak ludzkość bez tej \"medycyny opartej na dowodach\" żyli, gdy nie istniała jeszcze big pharma!?...aż dziw bierze, że wystarczały im rosnące w lasach, całkiem za darmo, ZIOŁA. W przyrodzie rośną leki na każdą znaną ludzkości chorobę, mało tego, jedynym skutkiem ubocznym stosowania tychże darmowych leków, jest zdrowie.

    Polak


    2025-07-01 12:42:54
  • Marzy o prawdziwym domu
    Pani Karolino skoro ma pani partnera budowlanca dlaczego on nie stworzy pani warunków pani oraz dzieciom tylko liczy pani na komunalne mieszkanie jestescie młodzi wszystko przed wami Wy młodzi tylko liczycie na pomoc państwa

    zły


    2025-07-01 07:37:53

Reklama